Najgroźniejsze błędy podczas budowy dachu

Dach domu musi być dobrze zaprojektowany oraz fachowo wykonany, aby móc należycie pełnić wyznaczoną dla niego funkcję. Nawet drobny błąd może okazać się uciążliwy, a także kosztowny w skutkach. Czy wiesz, jak ochronić się przed błędami na etapie budowy dachu?

Najgroźniejsze błędy podczas budowy dachu
Źródło zdjęć: © Shutterstock

21.02.2017 12:18

Dach domu musi być dobrze zaprojektowany oraz fachowo wykonany, aby móc należycie pełnić wyznaczoną dla niego funkcję. Nawet drobny błąd może okazać się uciążliwy, a także kosztowny w skutkach. Czy wiesz, jak ochronić się przed błędami na etapie budowy dachu?

Dach ma chronić całą konstrukcję domu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, deszczu, śniegu, wiatru, nadmiernego nasłonecznienia, a także zbyt niskiej oraz wysokiej temperatury. To zadanie często jest utrudnione albo wręcz niemożliwe wskutek błędów popełnionych zarówno na etapie projektowym, jak i wykonawczym. Oto najczęstsze z nich.

Więźba dachowa

Szkieletem każdego dachu jest więźba dachowa. Powinno się ją wykonywać z wysokiej jakości drewna iglastego (sosnowego lub świerkowego) o wytrzymałości zgodnej z wymaganą normą. Drewno powinno być czterostronnie strugane i impregnowane ciśnieniowo, co chroni je przed szkodnikami oraz - co najważniejsze - destrukcyjnym działaniem ognia.

Błędem jest używanie drewna pochodzącego z niewiadomego źródła, które nie daje gwarancji co do jego jakości (w przeciwieństwie do drewna z Lasów Państwowych). Takie drewno może pochodzić np. z wiatrołomów, co wpływa na znaczne pogorszenie jego parametrów technicznych.

Do wykonywania więźby nie wolno też używać drewna z widocznymi uszkodzeniami, np. w postaci rozległych sęków – one również osłabiają wytrzymałość elementów więźby dachowej.

Kolejnym błędem jest używanie do budowy konstrukcji niezaimpregnowanego drewna albo zaimpregnowanego jedynie powierzchniowo, co nie stanowi wystarczającej ochrony ani przed ogniem, ani przed szkodnikami.

Zła izolacja dachu

Dach oprócz widocznego na zewnątrz pokrycia zawiera w swoim przekroju kilka warstw istotnych dla jego funkcjonalności. Są to przede wszystkim warstwy izolacyjne, które - choć niewidoczne gołym okiem - są niezwykle ważne dla trwałości całej konstrukcji.

Przeciwwilgociowa – wykonana niezgodnie z zasadami sztuki będzie przyczyną powstawania przecieków albo trwałego zawilgocenia warstwy ocieplenia.

Izolacja termiczna powinna mieć określoną w projekcie miąższość oraz być wykonana najlepiej w dwóch warstwach z miękkiej wełny mineralnej lub szklanej albo miękkiego styropianu przeznaczonego specjalnie do tego celu. Zbyt cienka warstwa ocieplenia w zimie spowoduje zwiększenie wydatków na ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu, natomiast w lecie zbytnie ich przegrzanie. W obu sytuacjach spowoduje to spadek komfortu przebywania pod skosami. Niedokładne wykonanie izolacji może spowodować powstawanie mostków termicznych oraz miejscowego przemarzania.

Pokrycie dachu

Na wygląd dachu wpływa przede wszystkim pokrycie. Decydując się na jego rodzaj, należy trzymać się wytycznych projektowych. Samowolna zmiana typu pokrycia dachu może być brzemienna w skutki.

Jeśli według projektu pokryciem dachu ma być na przykład dachówka bitumiczna, w żadnym wypadku nie można zmienić jej na przykład na dachówkę ceramiczną, która jest wielokrotnie cięższa. Taka decyzja mogłaby spowodować zbytnie obciążenie więźby dachowej, a w efekcie jej uszkodzenia.

Źle wykonane obróbki dachu to kolejny groźny błąd podczas budowy dachu. Newralgiczne miejsca styku połaci – kalenica, kosze, jak również okapy - powinny być wykończone szczególnie starannie, źle wykonane obróbki są bowiem przyczyną przecieków.

Źródło artykułu:WP Kobieta
budowa domudachbudowa dachu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)