Trwa ładowanie...
22-06-2015 11:53

Najczęstsze choroby grzybowe roślin ogrodowych

Szara pleśń na owocach i kwiatach, zamieranie trawników, mączniaki, plamistości liści - to tylko niektóre spośród chorób grzybowych roślin, które co roku spędzają sen z powiek właścicielom ogrodów. Jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze choroby grzybowe roślin ogrodowychŹródło: Shutterstock
dj2ngkk
dj2ngkk

Szara pleśń na owocach i kwiatach, zamieranie trawników, mączniaki, plamistości liści - to tylko niektóre spośród chorób grzybowych roślin, które co roku spędzają sen z powiek właścicielom ogrodów. Jak sobie z nimi poradzić?

Mączniak prawdziwy

Objawem jest mączysty biały nalot na liściach, pędach i kwiatach. Atakuje, gdy w dzień jest wilgotno i gorąco, a nocą następuje ochłodzenie. Porażeniu sprzyja duże zagęszczenie roślin oraz przenawożenie azotem. Rośliny słabiej kwitną i owocują, ich liście i pędy są zniekształcone, wzrost zostaje zahamowany. Takie rośliny w zimie mogą przemarzać.

Zwalczanie: W początkowym stadium porażenia pomogą preparaty naturalne, jak Biosept Active, Kostki Himal (Bioczos) czy Timorex Gold EC. Jeśli okażą się nieskuteczne, można sięgnąć po chemiczne fungicydy, jak Amistar 250 SC, Discus 500 WG, Dithane NeoTec 75 WG, Score 250 SC, Signum 33 WP oraz Topsin M 500 SC, Baymat Ultra AE.

Mączniak rzekomy

Na liściach pojawiają się żółtobrązowe plamy, które po jakimś czasie pokrywają się szarym nalotem. Rozwojowi mączniaka rzekomego sprzyjają słoneczne i ciepłe dni przy chłodnych i wilgotnych nocach, nocna mgła, a także zbyt późne wieczorne zraszanie liści.

dj2ngkk

Zwalczanie: Traktuje się go podobnie jak mączniaka prawdziwego. W początkowym stadium – preparatami biologicznymi o właściwościach grzybobójczych, jeśli zaś to nie poskutkuje, można zastosować oprysk fungicydami chemicznymi.

Rdze

Na wierzchniej stronie blaszki liściowej pojawiają się ciemne, potem rdzawe plamy, a od spodu rdzawe wypukłości zawierające zarodniki? To znak, że rośliny zostały zaatakowane przez rdzę.

Zwalczanie: Baymat Ultra AE; Dithane NeoTec 75 WG; Topsin M 500 SC

Szara pleśń

Jej objawem są żółtobrązowe, rozlewające się plamy na liściach, kwiatach i kwiatostanach, powiększające się stopniowo, a z czasem pokrywające się szarobrunatnym nalotem. Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność i ograniczony przepływ powietrza. Porażone pąki i kwiaty zamierają, owoce gniją.

dj2ngkk

Zwalczanie: Nie sadzić zbyt gęsto. Podlewać podłoże, a nie części nadziemne roślin. Nawozić umiarkowanie, bo nadmiar nawozów chemicznych osłabia rośliny (szczególnie groźne jest przenawożenie azotem). Porażone części rośliny należy usuwać (palić lub głęboko zakopywać).

Warto zastosować Polyversum WP – preparat zawierający żywy organizm, przeznaczony do ochrony strefy korzeniowej. Pasożytuje on na grzybie wywołującym szarą pleśń, a przy tym jest bezpieczny dla ludzi i roślin. Można też zastosować chemiczne środki grzybobójcze, jak Bravo 500 SC, Gwarant 500 SC, Rovral Flo 255 SC; Topsin M 500 SC; Teldor 500 SC, Amistar 250 SC, Kaptan 50 WP, Signum 33 WG.

Fytoftoroza

Jej pierwszym wyraźnym objawem jest zamieranie pojedynczych pędów. Roślina zamiera od dołu, bo zaatakowane zostają jej korzenie. Chore pędy w przekroju są czerwonobrunatne, w późnym stadium czerniejące. Choroba ta jest bardzo trudna w leczeniu.

dj2ngkk

Zwalczanie:Porażone rośliny najlepiej usunąć i spalić. Można też opryskać je wraz z podłożem preparatem Biosept Active albo zastosować jeden z fungicydów chemicznych, np. Gwarant 500 SC; Mildex 711,9 WG; Previcur Energy 840 SL.

Czarna plamistość liści

Plamy pojawiają się na liściach na początku lata. Są brunatne lub prawie czarne, okrągłe albo owalne, postrzępione na krawędziach. Z czasem łączą się, tworząc duże czarne powierzchnie, często są jaśniejsze w części centralnej. Objawy w postaci nieregularnych czerwonych wypukłości mogą pojawiać się także na pędach. Porażone rośliny źle rosną, słabo kwitną i tracą liście, a zimą mogą przemarzać.

Zwalczanie: Po zauważeniu pierwszych objawów warto zastosować preparaty naturalne, jak Biosept Active, Kostki Himal (Bioczos) czy Timorex Gold EC. Jeśli to nie pomoże, można użyć naprzemiennie kilka fungicydów, np. Amistar 250 SC, Baymat Ultra AE, Bravo 500 SC, Dithane NeoTec, Score 250 SC. Porażone pędy i opadłe liście należy usuwać i palić.

dj2ngkk

Parch jabłoni i gruszy

Na pąkach pojawiają się oliwkowe plamy pokrywające się szarym nalotem, a na owocach żółtobrunatne, z czasem czerniejące zgrubienia i spękania.

Zwalczanie: Warto podjąć działania profilaktyczne - wygrabiać liście spod drzew lub rozdrabniać je i mieszać z podłożem, a także opryskiwać preparatami Miedzian Extra i Miedzian 50 WP. Po stwierdzeniu infekcji rośliny można opryskiwać preparatami chemicznymi, np. Syllit 65 WP, Topsin M 500 SC, Score 250 SC.

Kędzierzawość liści

Liście (brzoskwini, czereśni, jabłoni, śliwy, porzeczki itp.) już wiosną stają się pofałdowane, poskręcane, czerwienieją, na ich powierzchni pojawia się delikatny, szarawy nalot, a z czasem brunatnieją, kruszą się i opadają. Drzewa wprawdzie owocują, ale są osłabione i mniej odporne na mróz.

Zwalczanie: Profilaktycznie opryskuje się rośliny preparatami miedziowymi Cuproflow 375 SC (1%), Miedzian Extra, Miedzian 50 WP (także jesienią) lub Syllit 65 WR 350 SC. W czasie nabrzmiewania pąków można stosować Syllit 65 WP (7,5 kg/ha), Carpene 65 WP (0,5%). Thiram Granuflo 80 WG stosuje się od opadnięcia liści do fazy nabrzmiewania pąków.

dj2ngkk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj2ngkk