DekoracjeNajczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków

Najczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków

Najczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Julia Wiśniewska

17.04.2018 11:46

Storczyki są popularnymi roślinami doniczkowymi, które chętnie hodujemy w domach. Jednak chęci to jedno, a prawidłowa pielęgnacja to drugie. Jak właściwie dbać o egzotyczne piękności?

Pielęgnacja storczyków wbrew pozorom nie jest trudna, choć to wymagające rośliny. Trzeba mieć trochę cierpliwości i wiedzieć, co lubią. Gatunków storczyków jest sporo i każdy z nich ma różne wymagania. Najbardziej popularny to Phalaenopsis, który ma mnóstwo odmian. Pamiętajmy też, że storczyki muszą mieć specjalne podłoże, w którym rosną. Nie sadzi się ich np. do ziemi ogrodowej.

1 / 4

Za ciemno

Obraz
© Shutterstock.com

Storczyki w naturalnym środowisku rosną na koronach drzew w tropikalnych puszczach, ponieważ są epifitami. Oznacza to, że rosną na innych roślinach, ale odżywiają się samodzielnie. Używają innych roślin jako swoistej podpory. Lubią światło, ale nie jest dla nich wskazane duże nasłonecznienie. Strona północna to zły pomysł dla storczyka. Na klatce schodowej też nie będzie mu dobrze, bo podczas jesiennych i zimowych miesięcy nie będzie miał dopływu światła. W takich miejscach storczyk po podlaniu (lub spryskaniu) nie wyschnie do końca. Może to skutkować marnieniem i podatnością na choroby. Objawami są: spadające pąki kwiatów, przebarwione liście, zahamowanie wzrostu.

2 / 4

Za jasno

Obraz
© Shutterstock.com

Choć storczyki lubią światło, wystawienie na bezpośrednie słońce grozi im poparzeniem. Na liściach wystąpią wtedy ciemne plamy – czarne lub brązowe. Z małymi poparzeniami storczyk sobie poradzi, gorzej z większymi. Nie stawiaj więc tych kwiatów na południowym oknie. Najlepiej na wschodnim lub zachodnim. Jeśli nie ma innej możliwości, storczyk trzeba zasłonić, np. większą rośliną albo zasłoną.

3 / 4

Za dużo wilgoci i wody

Obraz
© Shutterstock.com

Storczyki lubią wilgoć w powietrzu ze względu na tropikalne pochodzenie. Dlatego warto opryskiwać je odstaną wodą. Jednak lubią ją tylko wtedy, gdy mają szansę wyschnąć. Ważna jest też pora ich spryskania – trzeba robić to rano. Można też otworzyć okno i wywołać lekki przewiew. Jeśli zbyt długo będą stały w mokrej ziemi, staną się podatne na choroby wywołane grzybami.
Phalaenopsis powinny być podlewane raz w tygodniu, nawet latem. W zimie lub w stanie spoczynku wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie. Mogą być przelane lub zanurzone, ale woda nie może trafić w liście, gdzie dłużej zostanie. Nadmiar wody na podstawce wylewamy i pozwalamy storczykowi wyschnąć.

4 / 4

Przenawożone

Obraz
© Shutterstock.com

Chcąc doczekać się kwiatów u storczyków, musimy je nawozić. Jednak jeśli są zbyt obficie zasilane – sole mineralne zawarte w podłożu mają za dużą koncentrację. Do tego korzenie Phalaenopsis nie są przystosowane i dochodzi do ich uszkodzenia. Dla storczyków przeznaczone są specjalne nawozy, dostępne także w formie mgiełki do spryskiwania.

pielęgnacja roślinstorczykidekoracje wnętrz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)