SalonNajczęstsze błędy w aranżacji wnętrz - na co uważać podczas urządzania domu

Najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz - na co uważać podczas urządzania domu

Urządzanie wnętrz niesie za sobą wiele trudnych wyborów i wymaga dużo czasu i konsekwencji. Najlepiej o pomoc w aranżacji poprosić fachowców, którzy zaprojektują wnętrze ze wszystkimi niezbędnymi elementami, a przed rozpoczęciem prac remontowych pokażą gotowe mieszkanie na wizualizacjach. Jeśli jednak decydujesz się na samodzielną aranżacje wnętrz, pamiętaj, by najpierw dobrze je zaplanować. Pozwoli ci to uniknąć wielu błędów. Poznaj te najczęściej popełniane podczas aranżacji.

Najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz - na co uważać podczas urządzania domu
Źródło zdjęć: © Marek Słota/Beautifulminds.pl

1. Brak spójności kolorystyczno-materiałowej

Podczas urządzania wnętrza przeglądamy liczne katalogi wnętrzarskie, strony internetowe i odwiedzamy sklepy z wyposażeniem. Nasycenie rynku często sprawia, że trudno zdecydować, co bardziej nam się podoba. W rezultacie decydujemy się na zakup wielu pięknych materiałów i artykułów, które razem niekoniecznie ze sobą współgrają. Zbyt wiele kolorów i faktur w jednym wnętrzu sprawia, że gubi się jeden określony styl, co wprowadza do wnętrza chaos.

Żeby tego uniknąć, warto zachować kolejność w wyborze materiałów. Zacznij od farb - ustal kolorystykę ścian. Pamiętaj przy tym, że małe wnętrza nie lubią ciemnych kolorów, a wysokie mieszkanie w starej kamienicy zyska przytulny charakter, gdy sufit pomalujesz o trzy tony ciemniejszym odcieniem farby niż ściany. Jeśli chcesz zdecydować się na tapetę, wybierz taką, która będzie współgrać ze stylem mebli. Mając ustaloną kolorystykę i wybrane meble, możesz przejść do wyszukiwania dekoracji.

2. Piękno przed funkcjonalnością

Większość mieszkań prezentowanych w prasie wnętrzarskiej to przestrzenie eleganckie, harmonijne, czyste i bez śladu życia. Przygotowywane na potrzeby sesji wnętrza nie uwzględniają procesu prania czy gotowania, ale za to zachwycają pięknem aranżacji. Przyglądając się im, chcemy, żeby nasze mieszkanie wyglądało jak wyjęte z katalogu, zapominając o tym, że w holu potrzebny jest wieszak i że gdzieś w mieszkaniu trzeba czasem rozłożyć suszarkę na mokre pranie.

Urządzając mieszkanie, zawsze powinno się wychodzić od funkcjonalności. Żeby więc było wygodne i na wszystko znalazło się w nim miejsce, najpierw określ przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, a następnie przystąp do ich aranżacji, nie zapominając o niezbędnych, choć niekoniecznie pięknych elementach wyposażenia.

3. Zły dobór oświetlenia

Planując oświetlenie, często ograniczamy się do lamp sufitowych, zapominając o tym, jak ważne jest oświetlenie boczne. A wybierając designerskie lampy, które mogą być ciekawym elementem aranżacyjnym i podkreślać charakter wnętrza, nie wiemy, że nie dadzą one odpowiedniej ilości światła. Złe natężenie i barwa światła mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na stylistykę wnętrza, ale przede wszystkim na funkcjonowanie w domu, nastrój, a nawet zdrowie.

Warto więc skrupulatnie zaplanować instalację elektryczną, wyprowadzając punkty oświetleniowe tam, gdzie będą zawsze potrzebne. Pamiętaj o podziale wnętrza na strefę nocną i dzienną. W tej pierwszej natężenie światła i jego barwa będzie inna niż w strefie dziennej. Najwięcej światła będziesz potrzebować w kuchni, łazience i w strefie do pracy.

4. Brak wyczucia proporcji i przestrzeni

Najczęstszym błędem w aranżacji niewielkich przestrzeni jest wprowadzanie do wnętrza elementów zbyt obszernych, utrudniających swobodną komunikację i zaburzających proporcje wnętrza. Obfite zabudowy, takie jak meblościanki czy drewniane regały z witrynami, w niewielkich pomieszczeniach sprawiają, że małe wnętrze staje się jeszcze mniejsze. Wyspa w małym aneksie kuchennym zabierze niepotrzebnie przestrzeń i utrudni komunikację w kuchni.

Stylistykę wnętrza, a co za tym idzie kubaturę mebli, należy dostosować do wielkości powierzchni mieszkalnej. Wiktoriańskie biblioteczki, podobnie jak prowansalskie kuchnie lubią duże doświetlone przestrzenie. W przypadku małych wnętrz lepiej zdecydować się na nowoczesne, lekkie formy.

Autor: Marta Eljasiak

Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl

Źródło artykułu:beautifulminds.pl

Wybrane dla Ciebie