Trwa ładowanie...
Kalkulatory Budowlane
ocieplenie domu
06-03-2019 15:16

Najczęściej spotykane błędy popełniane podczas ocieplania domu

Wykonanie kompletnej termoizolacji budynku wpływa na odczuwalne ograniczenie kosztów ogrzewania. Niestety podczas tworzenia ocieplenia nietrudno o błędy budowlane, które zmniejszają skuteczność izolacji. Poniżej wskażemy listę najczęściej popełnianych błędów wykonawczych. Być może ich analiza pozwoli na uniknięcie niedoróbek w twoim budynku.

Share
Najczęściej spotykane błędy popełniane podczas ocieplania domuŹródło: Shutterstock.com
d16o0xo

Niewłaściwie wykonane projekty lub ich brak

Budowa domu wiąże się z koniecznością posiadania pełnej dokumentacji projektowej. Znajdziemy w niej także wszystkie wytyczne dotyczące wykonania izolacji termicznych. Problem pojawia się podczas ocieplania elewacji starszych budynków. W tym wypadku często pojawiającym się błędem okazuje się rozpoczęcie prac bez uprzedniego wykonania dokumentacji. Projekty ocieplenia starszych budynków nadal należą do rzadkości. Daje to szerokie pole do pojawienia się niedoróbek wykonawczych. Dlatego jeśli zależy nam na odpowiedniej izolacji, warto zainwestować w szczegółowe projekty ocieplenia. Poznamy w nich między innymi optymalną grubość termoizolacji, preferowaną liczbę łączników mechanicznych oraz specyfikę obróbek blacharskich.

Zbyt wysoka temperatura ścian podczas przyklejania płyt styropianu

To kolejne, często występujące błędy budowlane. Producenci systemów ociepleniowych podają temperatury, w których możliwe jest przyklejanie płyt styropianowych na ścianę. Najczęściej są to przedziały nieprzekraczające 30 0C. Niestety w praktyce nie każdy wykonawca bierze pod uwagę owe wskazania. Montaż często odbywa się w słoneczne, letnie dni i to na ścianach zorientowanych w kierunku południowym. Trzeba jednak pamiętać, że płyta montowana jest na mokrej zaprawie, która powinna wysychać w odpowiednim tempie. Zbyt ciepła, chłonna ściana „odbierze” wilgoć z zaprawy i sprawi, że połączenie płyty ze ścianą stanie się nietrwałe. Jeśli zainteresował cię ten temat, w tym artykule znajdziesz porady, jaki styropian wybrać.

Kołkowanie zaraz po przyklejeniu płyty styropianu

To następne, często spotykane błędy przy budowie domu. Ocieplając ściany metodą lekkiej morki, używamy zaprawy wiążącej. Tworzące się złącze klejowe powinno odczekać od 24 do 48 godzin w celu pełnego związania. Dopiero po tym czasie zaleca się wykonanie kołkowania. W praktyce wielu wykonawców kołkuje płyty styropianowe natychmiast po przyklejeniu na ścianę. Tego typu błędy wykonawcze prowadzą do uszkodzenia zawiązujących się połączeń klejowych, a co za tym idzie także do zmniejszenia ich wytrzymałości.

d16o0xo

Brak przesunięcia płyt styropianowych

Błędy wykonawcze pojawiają się także w samej lokalizacji płyt styropianowych. Zaleca się by płyty zostały układane na tak zwaną mijankę, z przesunięciem o połowę szerokości. Dzięki temu krawędzie materiału nie będą spotykać się w tych samych miejscach. To z kolei zmniejszy ryzyko powstawania pęknięć na elewacji.

Przesunięcia płyt styropianowych nie trzeba wykonywać jedynie w przypadku styropianu frezowanego. Jednak tego typu materiał termoizolacyjny stosujemy wyłącznie na dobrze wyrównanych ścianach. Sprawdź także artykuł: Koszt ocieplenia domu - liczymy ceny krok po kroku.

Montaż izolacji na starym tynku

Niegdyś budowa domu nie łączyła się z natychmiastowym wykonywaniem izolacji ścian. W wielu domach elewacja została pokryta jedynie warstwą ozdobnego tynku. Dziś zwracamy już większą uwagę na termoizolacyjność budynków. Dlatego ocieplenie coraz częściej pojawia się także na starszych domach. Najczęściej pojawiające się błędy budowlane polegają tutaj na nieodpowiednim przygotowaniu podłoża. Izolacja nie powinna być montowana na starych, niestabilnych tynkach. Dobrą praktyką jest usunięcie ich z powierzchni ściany przed rozpoczęciem prac właściwych.

Niezaizolowane płyty bądź ławy fundamentowe

Projekty domów przewidują wykonanie izolacji na elewacjach zewnętrznych. Jednak nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że dla zachowania ciągłości izolacji ważne jest także ocieplenie fundamentów. Niezaizolowane płyty bądź ławy fundamentowe mogą tworzyć mostki termiczne. W konsekwencji prowadzi to do podciągania zimna z podłoża. Ławy fundamentowe i ściany fundamentowe powinny być ocieplone zawsze wtedy, gdy zdecydujemy się na budowę podłogi na gruncie. Miejsca połączenia fundamentu i ściany powinny być szczelne, co zabezpieczy budynek przed pojawieniem się mostków termicznych.

Błędy przy budowie domu - brak oszlifowania płyt styropianowych

To kolejne błędy przy budowie domu. Co prawda szlifowanie płyt styropianowych może być dość uciążliwe i nieprzyjemne. Jednak nie warto z niego rezygnować. Takie błędy budowlane doprowadzą do pojawienia się nierówności na elewacji budynku. Tynk naciągnięty na nieoszlifowane płyty nie będzie wyglądał zbyt estetycznie i bez większego problemu dojrzymy nierówności na łączeniach.

d16o0xo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16o0xo