Najczęściej popełniane błędy w montażu klimatyzacji

Montaż klimatyzatora naściennego (tzw. split) może przysporzyć wielu problemów, więc warto powierzyć go profesjonalistom. W innym przypadku, istnieje ryzyko, że urządzenie po zamontowaniu nie będzie działało prawidłowo. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji klimatyzacji?

Najczęściej popełniane błędy w montażu klimatyzacji
Źródło zdjęć: © LG

19.08.2015 17:06

Zamontowanie klimatyzacji nie jest prostą sprawą i sama instrukcja nie wystarcza, by później urządzenie działało tak, jak należy. Istotna jest nie tylko wiedza na temat danego klimatyzatora, ale również specjalne uprawnienia. Obecnie do zamontowania klimatyzatora potrzebny jest odpowiedni certyfikat, który potwierdza przeszkolenie montera w związku z obrotem czynnikami chłodniczymi.

Do najczęściej popełnianych błędów w montażu klimatyzacji należą:

1. Zły dobór mocy chłodniczej urządzenia.

By klimatyzator spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio dobrany do pomieszczenia, które ma chłodzić. Normą jest 1 kW na 10m2 – w domach, a w biurach i innych obiektach bierzemy również pod uwagę: zyski ciepła od okien, sztuczne oświetlenie, ilość znajdujących się w pomieszczeniu osób i sprzętów i dopiero na tej podstawie dobieramy właściwe urządzenie. Należy również sprawdzić ilość wymian powietrza na godzinę (klimatyzator powinien "przerzucić" w ciągu godziny min. 5 kubatur pomieszczenia).

2. Złe umiejscowienie jednostki wewnętrznej.

Żeby dane pomieszczenie mieszkalne było skutecznie schłodzone, jednostka wewnętrzna klimatyzatora powinna być umieszczona w pobliżu okien, gdyż to one generują najwięcej ciepła w letnie dni. Błędem jest umieszczanie klimatyzatora tuż nad łóżkiem lub z nadmuchem na stół czy sofę, bo wtedy jesteśmy narażeni na przeziębienie.

3. Nieprawidłowe wykonanie połączenia kielichowego pod jednostką wewnętrzną.

Nieprawidłowe połączenie odcinka instalacji fabrycznie zamontowanego w urządzeniu z pozostałą częścią instalacji może skutkować nieszczelnością układu i ubytkami czynnika chłodniczego.

4. Nieprawidłowe wykonanie podłączenia instalacji do agregatu zewnętrznego.

Ten błąd popełniony przy zaworach również może skutkować nieszczelnością układu i ubytkami czynnika chłodniczego.

5. Nieumyślne załamanie rurociągu podczas zaginania instalacji.

Trzeba pamiętać, że rura miedziana musi być zaginana delikatnie, pod odpowiednim kątem gięcia. W przeciwnym razie, załamanie rury skutkuje ograniczeniem przepływu czynnika chłodniczego i nieprawidłową pracę urządzenia.

6. Niewykonanie tzw. pułapki olejowej.

Wykonanie tego jest obowiązkowe w sytuacji gdy jednostka zewnętrzna jest montowana powyżej jednostki wewnętrznej.

7. Nieodpowiednia długość lub wysokość instalacji.

Położenie instalacji o długości/wysokości przekraczającej wartości dopuszczalne dla danego klimatyzatora skutkuje zazwyczaj spadkiem mocy chłodniczej klimatyzatora zaburzeniem jego prawidłowej pracy.

8. Zamurowanie połączenia kielichowego w ścianie.

Jeśli nie zostało to wykonane z pełną świadomością, np. za powodu niemożliwości połączenia instalacji pod jednostką wewnętrzną, może to skutkować w przyszłości koniecznością rozkucia ściany, jeśli chcielibyśmy wymienić wadliwe urządzenie lub naprawić nieszczelność wynikającą z wadliwego wykonania połączenia kielichowego.

9. Nieprawidłowe poprowadzenie instalacji skroplinowej.

Instalacja skroplinowa powinna być wykonywana w zgodzie z siłami grawitacyjnymi. Zbudowanie odcinka „pod górę” będzie skutkował m.in. brakiem spływu skroplin i zapowietrzaniem odwodnienia.

10. Nieprawidłowe podłączenie instalacji skroplinowej do kanalizacji.

Błędem jest na przykład brak zasyfonowania, który powoduje bezpośrednie połączenie kanalizacji z urządzeniem i wydostawanie się przez klimatyzator brzydkich zapachów.

11. Montaż skraplacza bez podkładek amortyzujących.

Ten błąd skutkuje przenoszeniem drgań z urządzenia na budynek.

12. Niewykonanie próżni w układzie chłodniczym przed wypuszczeniem czynnika chłodniczego do instalacji.

13. Niesprawdzenie ciśnień w układzie po wypuszczeniu czynnika chłodniczego i uruchomieniu klimatyzatora.

Niefachowa instalacja klimatyzatora wiąże się z dużym ryzykiem. Od staranności i dokładności montażu zależy jego późniejsze bezawaryjne działanie. Warto pamiętać, że nawet najdoskonalsze urządzenie nie podziała długo, jeśli montaż wykonany był niechlujnie i bez znajomości podstawowych zasad.

Tekst powstał przy współpracy z Andrzejem Czekajewiczem – właścicielem sklepu www.klimatop.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)