Najciekawsze pomysły na aranżację paneli ściennych tapicerowanych
Jednym z najnowszych trendów w aranżacji wnętrz są panele ścienne tapicerowane. Pozwalają uzyskać wyjątkowy klimat oraz estetykę pomieszczenia. Najczęściej są używane w sypialniach za łóżkiem, jednak można je spotkać także w salonach.
10.07.2020 | aktual.: 15.07.2020 12:01
Artykuł sponsorowany
Czy panele tapicerowane są warte wzięcia pod uwagę podczas urządzania naszego wnętrza? Na to, a także wiele innych pytań, odpowiemy w tym artykule.
Panele ścienne tapicerowane we wnętrzu domu i mieszkania - od czego zacząć?
Jeżeli często podczas przebywania na łożu zdarza nam się oglądać telewizję, zapewne układamy pod swoimi plecami poduszki lub opieramy się o ścianę. Pierwszy wariant wymaga ciągłej pracy. W drugim przypadku odczuwany natomiast dyskomfort, gdyż ściana jest nieprzyjemna w dotyku, zimna i twarda. Dobrym rozwiązaniem tych problemów jest właśnie zakup paneli ściennych tapicerowanych. To płyty wyłożone miękką pianką obszyte eleganckim materiałem. W sprzedaży znajdziemy różne modele paneli o innej grubości, stylu i estetyce. Zanim zdecydujemy się na zakup paneli, powinniśmy sprawdzić wymiary ściany, na której chcemy umieścić nasze nowe panele. Jeżeli chcemy je wykorzystać jako oparcie za łóżkiem, konieczne sprawdźmy także szerokość ramy naszego łoża. Panele umieszczone za nim muszą być co najmniej tej samej lub większej szerokości. Oto co o panelach tapicerowanych mówi poradnik portalu Homelook.pl:
"Panele tapicerowane to nie tylko wygodne wypełnienie ściany za łóżkiem, ale i ciekawe pokrycie ścian w salonie. Decydując się na panele o nietypowym kształcie np. rombów czy sześciokątów, możemy ułożyć w naszym salonie wyjątkową mozaikę – także z różnych kolorów. Z pewnością będzie to wyglądać nowocześnie, nietypowo i atrakcyjnie" - czytamy w poradniku przy wyborze na stronie Panele ścienne tapicerowane – wezgłowie. Porady aranżacyjne i ranking.
Do jakiego wnętrza najlepiej sprawdzą się panele tapicerowane?
Panele ścienne tapicerowane są niezwykle uniwersalnym elementem wyposażenia wnętrz. W sprzedaży znajdziemy moduły ścienne tapicerowane w różnych stylach, wykończone gładką lub pikowana tkaniną. Z łatwością znajdziemy modele idealnie wpasowujące się do wnętrza minimalistycznego, skandynawskiego, glamour czy klasycznego. Panele prostokątne dobrze zgrają się z prostym wystrojem, natomiast sześciokątne czy w kształcie rombu ułożone w nietypową mozaikę – we wnętrzach pełnych ciekawych detali.
Jak zaaranżować panele tapicerowane w salonie? Najważniejsze porady i wskazówki
Panele ścienne tapicerowane – wezgłowie łóżka najlepiej jest umieścić wokół ramy łoża. W ten sposób nie tylko uatrakcyjnią estetycznie nasze wnętrze, ale i poprawią nasz komfort podczas odpoczynku. Nie musimy jedynie układać ich w bliskim obrębie łoża, ciekawym rozwiązaniem jest wypełnienie większości powierzchni ściany. Jeżeli w naszym pomieszczeniu znajduje się wnęka, w której ustawiliśmy łoże, to warto w całości wyłożyć tapicerowane panele ścienne w naszej wnęce. Panele ścienne tapicerowane mogą zostać także wykorzystane w salonie. Są jednym z najlepszych rozwiązań, jeżeli uważamy, że nasz salon wygląda zbyt pusto i nieciekawie. Ułożenie kilku – kilkunastu paneli w ciekawym wzorze uatrakcyjni wygląd naszego wnętrza i uczyni je unikalnym i nietypowym.
Materiał wykonania - istotny element dla doskonałego wyglądu i wytrzymałości
Panel ścienny tapicerowany po zamontowaniu jest widoczny dla nas tylko od strony materiału zewnętrznego. Jest to także jedyny element, którego dotykamy. Ważne jest zatem również, aby był jak najlepszej jakości. Bardzo elegancko prezentują się tkaniny aksamitne. Przyjemne w dotyku są materiały welurowe. Niektóre produkty obszyte są tkaniną składającą się w całości z poliestru. Materiał ten dobrze znosi zalania i jest łatwy w czyszczeniu. Jest także używany jako wykończenie tapicerek samochodowych, w których doskonale się prezentuje nawet po kilkunastu latach. Panele ścienne tapicerowane do pokoju dziecięcego powinny cechować się szczególną odpornością na zalania oraz zadrapania. Panele ścienne obiciowe do pokoju dziennego nie muszą już spełniać tych rygorystycznych wymagań, gdyż nie będziemy zbyt często ich dotykać.
Panele ścienne tapicerowane w sypialni - krok po kroku
Tapicerowane panele ścienne zwane są także wezgłowiem. Są najczęściej w sypialni, gdzie spełniają funkcję poprawy estetyki i komfortu.
Wezgłowie tapicerowane jako oparcie do łóżka?
Sama nazwa – wezgłowie – zobowiązuje. Panele muszą służyć m.in. jako podpora, oparcie dla nas podczas odpoczynku np. na łóżku. W sprzedaży znajdziemy panele ścienne wezgłowie o różnych grubościach. Najcieńsze z nich mają ok. 3cm grubości, a najgrubsze – blisko 8cm. Im grubsza umieszczona wewnątrz wezgłowia pianka, tym większy komfort dostarczy nam nasz nowy zakup. Panele ścienne tapicerowane używane jako oparcie zamiast zagłówka w łóżku powinny być zatem jak najgrubsze. Modele o grubości poniżej 5cm bardziej sprawdzą się jedynie jako element stylistyczny.
Gdzie zamocować panele ścienne tapicerowane w sypialni?
Najbardziej popularnym miejscem do umieszczenia wezgłowia w sypialny jest ściana, przy której stoi łóżko. Tylko w ten sposób będziemy mogli wykorzystać nowo nabyte panele nie tylko dla poprawy estetyki, ale i komfortu podczas odpoczynku. Pamiętajmy o ułożeniu paneli na ścianie wokół łóżka w sposób symetryczny. Dzięki temu podkreślimy najważniejszy element naszej sypialni, a także nawiążemy estetyką naszego pomieszczenia do salonów królewskich. W niektórych mieszkaniach w większych pokojach znajdują się wnęki, w które idealnie wpasujemy łóżko czy wersalkę. Dobrym pomysłem będzie wyłożenie całej powierzchni wnęki panelami, włącznie z sufitem. Stworzymy w ten sposób wyraźnie odseparowaną przestrzeń, która będzie bardzo przytulna i uprzyjemni nasz odpoczynek.
Panele ścienne tapicerowane do pokoju dziecięcego - czy to dobry pomysł?
Wypełnienie pokoju dziecięcego panelami tapicerowanymi może być naprawdę dobrym pomysłem. Panele te zwiększa bezpieczeństwo naszych pociech, gdyż wyeliminują możliwość kontaktu dziecka z twardą, zimną i szorstką ścianą. Panele ścienne tapicerowane do pokoju dziecięcego stanowią także duże zabezpieczenie dla naszych ścian. W przypadku uszkodzenia powierzchni paneli, wymieniamy jedynie zniszczone moduły. Porysowana lub podrapana ściana musiałaby natomiast zostać odmalowana na nowo. Kolejną zaletą paneli jest poprawa nastroju naszej pociechy.
Panele ścienne możemy zakupić w różnych barwach. Wpływają one na zachowanie, reakcje, humor czy spokój. Przykładowo barwa błękitna działa uspokajająco i relaksująco. Przebywające w niebieskim pomieszczeniu dziecko czuje się bezpiecznie i spokojnie. Poprawia także zdolność szybkiego zasypiania. Znajdujące się w pobliżu łóżka panele mogą być zatem błękitne. Jednym z najbardziej uspokajających kolorów jest natomiast zielony. Pomaga także w koncentracji. Podobnie działa biel. Żółć, pomarańcz i czerwień dodają energii, a fiolet pobudza wyobraźnię i kreatywne myślenia.
Czy panele tapicerowane na ścianę są drogie? Na jakie koszty się przygotować?
Panele ścienne tapicerowane w sypialni i salonie to niekoniecznie duży wydatek. W sprzedaży znajdziemy modele znacznie różniące się ceną. Najtańsze z nich kosztują ok. 20zł za moduł o wymiarach ok. 50x30cm. Taki produkt cechuje się jednak niezbyt dużą grubością. Może on zatem dobrze wyglądać, jednak raczej nie da nam pełni komfortu podczas odpoczynku. Droższe tapicerowane panele ścienne wykonane są z większej ilości warstw materiałów, grubszej pianki i lepszej jakości tkaniny. Mogą być one także np. pikowane, co poprawia ich estetykę. Materiały aksamitne czy welurowe są niezwykle przyjemne w dotyku, a często także dobrze znoszą zalania i tarcie. Ich koszt jednak oscyluje w okolicach 100zł za metr kwadratowy. Wypełnienie niewielkiej powierzchni wokół łózka standardowymi panelami nie powinno kosztować zatem więcej niż 300zł. Zaaranżowanie większej ściany wezgłowiem z górnej półki może kosztować natomiast nawet blisko 1000zł.
Gdzie jeszcze w domu i mieszkaniu można pomyśleć o montażu paneli tapicerowanych na ścianę?
Panele tapicerowane ścienne zwane wezgłowiem zwykle kierowane są do sypialni, gdzie umieszczane są w pobliżu łóżka. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie możemy je umieścić.
Zaaranżowanie nowoczesnego salonu tego typu panelami może być odważnym, ale i bardzo udanym ruchem. Panele o nietypowym kształcie, kolorze i fakturze, ułożone w ciekawą mozaikę wyróżnią aranżację naszego salonu i sprawią, że będzie on jedynym w swoim rodzaju. Ułożenie paneli wokół telewizora i oświetlenie ich pod ostrym katem światłami LED sprawi, że nasz salon zmieni się w prawdziwą salę kinową.
Następnym miejscem, w którym panele ścienne wezgłowie doskonale się sprawdzą, jest pokój dziecięcy. Rozmieszczając wezgłowia na wszystkich ścianach ochronimy nasze dziecko przed niebezpiecznym uderzeniem o twardą i zimną ścianę, ale i także zapobiegniemy zadrapaniom czy zarysowaniom ścian. Dobierając panele ścienne tapicerowane do pokoju dziecięcego o odpowiednim kolorze, poprawimy nastrój naszego dziecka, zwiększymy jego poczucie bezpieczeństwa czy zadziałamy na nie kojąco i uspokajająco.
Wezgłowie tapicerowane na ścianę - czy to zatem dobry pomysł?
Wybór wezgłowia tapicerowanego do naszego domu to dobry pomysł. Jego zalety to m.in. duże możliwości aranżacyjne, poprawa wyglądu pomieszczenia, w którym panele zostały umieszczone, a także zwiększenie komfortu, izolując się od zimna pochodzącego od ścian. Panele umieszczone w pokoju dziecięcym zwiększają także bezpieczeństwo naszych pociech oraz poprawiają ich nastrój. Pamiętajmy jednak, że montaż wezgłowia na ścianach może uszkodzić powierzchnię naszej ściany. Zrywając panele przymocowane wcześniej na klej, ryzykujemy zerwaniem farby ze ściany. Wezgłowie zamocowane na kołkach pozostawią po sobie natomiast otwory w ścianach, które trzeba będzie wypełnić i pomalować.
Panele ścienne tapicerowane - podsumowanie
Tapicerowane panele na ścianę to jeden z najciekawszych trendów ostatnich lat. Dzięki nim w prosty sposób uatrakcyjnimy wygląd każdego pokoju, a także poprawimy komfort odpoczynku, przebywając na łóżku. Miłe w dotyku, ciepłe, elegancko wyglądające, niedrogie – to cechy paneli tapicerowanych. Warto zatem sprawdzić je w naszych czterech kątach!
Artykuł sponsorowany