Najbardziej niezwykłe jesienne rośliny w ogrodzie. Czym zaskakują?
Hortensja
Jesień ma bardzo wiele odsłon: może być szara, mokra i ponura, a może mieć również cudowne i ciepłe barwy. Tworząc ogród, warto posadzić rośliny, których uroda objawia się w pełni właśnie jesienią. Barwy październikowych dni są jedyne w swoim rodzaju!
Cechą charakterystyczną hortensji są jej kwiatostany. W zależności od odmiany mogą być kuliste lub stożkowe - o bardzo dużych rozmiarach. Jesienią do najpiękniejszych należą hortensje bukietowe. Przeważnie mają białą bądź kremową barwę kwiatów, lecz w w miarę dojrzewania – a trwa to nawet 2 miesiące, kolor ulega zmianie. Dla przykładu kwiatostany odmiany Vanilla Fraise początkowo delikatnie różowieją, a następnie czerwienieją, dając efekt "ombre". Z kolei odmiana "Wim’s Red", początkowo kremowa, potem, latem - mocno różowa, a późną jesienią - intensywnie purpurowa. Kwiaty hortensji rewelacyjnie sprawdzają się również na suche bukiety!
Mahonia pospolita
Mahonia pospolita jest bardzo popularnym krzewem o zimozielonych, skórzastych liściach i metrowej wysokości. Cechą charakterystyczną są jej żółte kwiatostany. Po przekwitnięciu mahonia obsypuje się małymi, niebieskimi owocami, które wykorzystywane są w bukieciarstwie. Jesienią jej liście, pod wpływem niskich temperatur, wybarwiają się na piękne karminowe barwy, a w połączeniu z amarantowymi owocami dają spektakularny efekt.
Kalina koralowa
Któż z nas nie zna majowej kaliny o okrągłych, śnieżnobiałych kwiatach, których średnica dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów? Jesienią jej liście zmieniają barwę na głęboki szkarłat. Dodatkowo krzew ten zdobią owoce: przezroczyste, w kolorze czerwonym.
Pięknotka bodiniera
Nie bez powodu ta roślina ma taką nazwę. Jej liście wczesną wiosną są brązowawe, latem - ciemnozielone, a z czasem promieniują ciepłą i złotą barwą. Ponadto we wrześniu na roślinie zaczynają pojawiać się błyszczące owoce o uroczej fiołkowej barwie.
Franklinia amerykańska
Roślina jeszcze nie tak bardzo znana w naszych ogrodach – a naprawdę szkoda. Jej cechą charakterystyczną jest kwitnienie, które rozpoczyna dopiero we wrześniu. Białe kwiaty, przypominające nieco kwiaty jabłoni, wspaniale komponują się ze szkarłatną szatą, jaką przyjmuje roślina przez niższe temperatury!
Berberys thunbergia
To malownicze krzewy, które są dekoracją w ogrodzie cały sezon. Od nas zależy, czy mają mieć pokrój kulisty czy kolumnowy. Jakiego berberysu byśmy nie wybrali - wszystkie są piękne, a większość jesienią przybiera intensywny kolor różu, czerwieni i filetu. Godne uwagi są odmiany: "Powwow”, "Green Carpet” czy "Erecta”.
Tawuła japońska
Kolejna po berberysie roślina ozdobna, zachwycająca przez cały okres wegetacyjny. Drobne liście, zgodnie z odmianą, mogą być zielone lub złoto żółte, aby jesienią pięknie się zaróżowić.
Trzmielina pospolita
Inaczej nazywana płonącym krzewem. Warto mieć ją w ogrodzie, obojętnie, czy wybierzemy rośliny szczepione na pniu, czy też "zwykły" krzew. Charakteryzuje się owocami, które pojawiają się na przełomie września i października. Początkowo są to różowe torebeczki, które otwierają się w miarę dojrzewania. Widoczne wtedy są pomarańczowe nasiona, które bardzo kontrastują z torebką nasienną. Ponadto cały krzew jesienią przybiera intensywną barwę indygo.