Domy będące popisem nieskrępowanej wyobraźni architektów przeważnie nie nadają się do mieszkania i szybko stają się bardziej atrakcjami turystycznymi niż wygodną przestrzenią mieszkalną. Od tej zasady są jednak wyjątki. Zobacz najdziwniejsze domy jednorodzinne - chciałbyć tak mieszkać?
Kompaktowy dom na kołach zaprojektowany przez Markusa Voglreitera w Gnigl koło Salzburga jest niepodobny do żadnego innego domu jednorodzinnego. Tworząc budynek w kształcie samochodu, architekt połączył dwa oddzielne lokale zamieszkane przez kolejne pokolenia jednej rodziny. Auto-dom jest wyposażony w wiele rozwiązań ekologicznych, które ograniczają zużycie energii przez jego mieszkańców.
Dom, który stoi na głowie
Na niemieckiej wyspie Uznam świat - i domy! - stanął na głowie. Niezwykły odwrócony budynek otwarto we wrześniu 2008 roku w Trassenheide. Jego pomysłodawcy to dwóch polskich przedsiębiorców - Klaudiusz Gołoś i Sebastian Mikiciuk. Samo załatwienie formalności budowlanych zajęło im dwa lata - taki szalony architektoniczny eksperyment nie mieścił się w głowie wielu urzędnikom. Dziś w pełni umeblowany dom jest otwarty dla zwiedzających, jego twórcy ostrzegają jednak, że przebywanie w odwróconym domu może przyprawić o objawy typowe dla choroby morskiej.
Dom w skale
Dom "wyrzeźbiony" w ogromnej skale znajduje się nieopodal małego miasteczka w górach Fafe - mogłoby się wydawać, że to portugalska wersja domu Flintstonów. Casa do Penedo powstał w 1974 roku po połączeniu czterech głazów. W domu ukrytym między wielkimi kamieniami nie ma prądu, więc jego mieszkańcy po zmroku używają jedynie świec. Tym większym zaskoczeniem jest to, że znajdują się tu wyryte w kamieniu kominek oraz basen.
Dom UFO
Okrągły prefabrykowany dom Futuro - w kształcie statku kosmicznego - został zaprojektowany w latach powojennych przez fińskiego architekta Matti Suuronena. W latach 60. i 70. powstało około stu takich domów - niektóre traktowano jako letniskowe, inne jako domy całoroczne. Domy Futuro są w całości zbudowane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Mają 4 m wysokości i 8 m średnicy, ich powierzchnia to 50 mkw., składają się ledwie z 16 elementów.
Zakręcony dom
Zakręcony dom zaprojektowany przez Johna McNaughtona znajduje się na terenie Centrum Sztuki w Indianapolis. Jest w rzeczywistości rzeźbą wykonaną z drewna cedrowego, wygiętą tak, że dach sięga aż do ziemi. Według przedstawicieli Centrum Sztuki zakręcony dom to żywy przykład rzeźby interaktywnej, która silnie pobudza wyobraźnię zwiedzających.
Dom w wieży ciśnień
W brytyjskiej miejscowości Thorpeness jedną z ciekawostek turystycznych jest dom mieszczący się w wieży ciśnień z 1923 roku, o wysokości 21 metrów. W 1977 roku, gdy główną sieć wodociągową podciągnięto do wszystkich domostw w okolicy, wieżę zaadaptowano na przestrzeń mieszkalną. W domu znajduje się 5 sypialni i 3 łazienki, do najwyżej ulokowanych pomieszczeń trzeba się wspinać po 68 schodkach.
Dom dla wielbicieli beagli
Największy beagle na świecie ma wysokość dwóch pełnych pięter i znajduje się w Cottonwood w Minnesocie. To nie tylko dom miłośników tej rasy psów, ale też pensjonat - "London Times" umieścił go na liście 20 najbardziej zwariowanych miejsc, w których warto przenocować. Wesoły psiak stał się inspiracją architektoniczną, ale podporządkowany jest mu również wystrój domu.