Nagłośnienie do małej kawalerki. Soundbar, mini wieża, a może głośnik?
Kawalerki mają to do siebie, że trzeba mądrze gospodarować miejscem. Nie oznacza to jednak, że zastosowane kompromisy nie mogą być funkcjonalne. Jeżeli więc lubicie dużo słuchać muzyki lub jesteście kinomanami, to jest kilka opcji, żeby cieszyć się dobrym dźwiękiem.
01.03.2022 15:10
Kino domowe w pigułce
Pierwsza z naszych propozycji to soundbar. Choć urządzenia te wyglądają niepozornie, to często skrywają w sobie wysokiej klasy komponenty i procesory dźwięku, które są w stanie wytworzyć dźwięk zbliżony do tego z dużych kin domowych. Oczywiście jakość zależy tu w dużej mierze od ceny. Standardowy soundbar to po prostu płaski, dwukanałowy, poziomy głośnik, który możecie postawić pod telewizorem lub powiesić na ścianie. W droższych modelach możecie spotkać takie dodatki jak głośnik niskotonowy, a nawet dodatkowe głośniki satelitarne, które pozwolą lepiej odtwarzać dźwięk przestrzenny.
Obecnie każdy szanujący się soundbar ma między innymi moduł Bluetooth, dzięki któremu można połączyć go ze smartfonem lub komputerem i odtwarzać ulubione treści multimedialne albo wykorzystać głośnik przy graniu. Droższe modele mają obsługę Apple AirPlay oraz Google Chromcast i mogą współpracować z asystentami głosowymi.
Marzenie wiecznie żywe
Wydawałoby się, że mini wieże to relikt przeszłości, ale wcale tak nie jest. Urządzenia te były popularne od połowy lat 90. ubiegłego wieku i choć obecnie są rzadziej spotykane, to producenci o nich nie zapomnieli, a oferta jest dość szeroka. Niezbędne minimum to tuner radiowy, moduł Bluetooth i odtwarzacz płyt CD. W droższych modelach spotkacie wejście optyczne i na takie warto postawić, kiedy zamierzacie podłączyć urządzenie do telewizora. Są także propozycje z modułami Wi-Fi pozwalającymi odtwarzać radia internetowe. W przypadku konstrukcji nie ma tu wielkiej filozofii - trzon stanowi jednostka centralna, a do niej dołączone są dwa głośniki, które możecie dowolnie ustawiać w pomieszczeniu.
Inteligentny dźwięk
Choć głośniki Bluetooth nie kojarzą się zbyt dobrze za sprawą tego, co czasem możemy zaobserwować na ulicach, to nadal stanowią dobrą alternatywę dla wyżej wymienionych urządzeń. Dzięki ich rozmiarom możecie je ustawić w dowolnym miejscu w pokoju i cieszyć się ulubioną muzyką. Inteligentny głośnik pozwala słuchać muzyki w sprytny sposób, ponieważ posiada funkcję asystenta głosowego. Dzięki temu możecie wydawać mu komendy dotyczące odtwarzania. W niektórych przypadkach istnieje możliwość połączenia na przykład z inteligentnymi żarówkami i sterowania oświetleniem w domu. Na życzenie głośnik może także pomóc przy sprawdzaniu prognozy pogody, a nawet ustawiania zadań w harmonogramie dnia. Problemem może być jedynie bariera językowa, ponieważ wydawanie komend odbywa się w językach obcych, gdyż producenci jeszcze nie dojrzeli do wprowadzenia polskiego.
Parametry
Czym kierować się przy zakupie? Oczywiście większość osób powie, że mocą i będziecie mieli rację, ale tu czeka na was pułapka. Należy zwracać uwagę nie na moc maksymalną, ale na moc ciągłą - czyli RMS. To oznacza, jak głośno możecie słuchać muzyki bez zmęczenia głośników. Kupując soundbar, warto wybrać te z procesorami dźwięku przestrzennego i różnymi trybami odtwarzania. Na przykład w trybie "film" urządzenie jest w stanie uwydatnić głośność dialogów, dzięki czemu nie umknie wam żaden szczegół z fabuły.