Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
rolety
12-07-2017 13:55

Nadchodzą gorące letnie dni! Jak uciec przed upałem?

Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym częściej szukamy sposobów ochrony mieszkania przed upałem. Jedną z najpopularniejszych metod jest odpowiednia aranżacja okna z wykorzystaniem tkanin i technologii, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Podpowiadamy, jakie dodatki okienne wybrać, aby w mieszkaniu zapanował chłód.

Share
Nadchodzą gorące letnie dni! Jak uciec przed upałem?Źródło: Dekoria.pl, roleta rzymska zaciemniająca, ciemnoszary
d3ppe4m

Latem najważniejsze przy aranżacji okna są rolety i zasłony, które, odpowiednio dobrane, zapewnią optymalny przepływ promieni słonecznych. Poza rodzajem wykorzystanego materiału znaczenie ma również kolor tkaniny. Jasne rolety lub zasłony będą bardziej przepuszczać światło. Natomiast ciemne sprawią, że w pomieszczeniu zapanuje cień.

Przy wyborze kolorowych tkanin do dekoracji okna warto pamiętać, że przebijające przez nie światło stworzy specyficzną poświatę, która zmieni kolorystykę pokoju, a przez to – wpłynie na panującą w nim atmosferę.

Dekoria.pl, roleta rzymska Capri
Źródło: Dekoria.pl, roleta rzymska Capri

Jakie rolety wybrać?

Obecnie wybór rolet jest ogromny – możemy zdecydować się na rzymskie, woalowe czy zwijane. Dodatkowo rolety różnią się pod względem sposobu montażu, stopnia zaciemnienia oraz dekoracji (z koronką, prostą falbanką, falującą falbanką lub całkiem gładkie). W lecie najlepiej sprawdzą się rolety, które nie przepuszczają światła lub których poziom zaciemnienia będziemy mogli łatwo dostosować do pory dnia.

d3ppe4m

Rolety zaciemniające są wykonane z tkaniny typu ”blackout” – aż w 95 proc. blokuje ona przepływ promieni słonecznych do pomieszczenia. To idealny sposób na to, aby ochłodzić mieszkanie w upalne popołudnia. Co więcej, rolety zaciemniające sprawdzają się również u osób, które chcą przyciemnić pokój na czas drzemki.

  • Rolety rzymskie zaciemniające, dzięki wszytym w poziome plastikowym rurkom, przy podnoszeniu układają się w eleganckie fałdy, co dodatkowo zdobi okno. W ofercie Dekoria.pl rolety rzymskie są zrobione z gładkiej, przypominającej atłas tkaniny i dostępne w kilkunastu modnych kolorach. Rolety tego typu można z łatwością montować do sufitu, na ścianie lub bezinwazyjnie na ramie okna.
  • Rolety Duo, czyli podwójne rolety rzymskie łączące funkcje zarówno firany, jak i zasłony. Wierzchnia tkanina dekoracyjna jest zaciemniająca, natomiast spód zrobiony jest z tkaniny woalowej. Obie warstwy są od siebie niezależne, co sprawia, że bez problemu można dostosować wysokość każdej z nich.
  • Rolety zwijane zaciemniające – zaletą tych rolet jest niewątpliwie możliwość ich całkowitego zwinięcia i tym samym wyeksponowania całego okna.
d3ppe4m

Alternatywą dla wymienionych już rolet są zasłony zaciemniające, również wykonane z tkaniny blackout, skutecznie chroniącej przed napływem promieni słonecznych do pomieszczenia. Podobnie jak każda zasłona również ta zaciemniająca dostępna jest w wielu wersjach – na taśmie, kółkach, szelkach lub kanale.

Innym typem osłon okiennych odpowiednich na lato są rolety dzień-noc, które nie mają powłoki zaciemniającej. Składają się za to z dwóch tkanin: transparentnej oraz zasłaniającej, dzięki czemu sami możemy dostosować stopień nasłonecznienia pokoju. Roleta w dzień pełni funkcję podobną do firany – zdobi i jednocześnie daje lekką osłonę. Natomiast w nocy blokuje światło i zapewnia niezbędny komfort.

Dekoria.pl, roleta rzymska zaciemniająca
Źródło: Dekoria.pl, roleta rzymska zaciemniająca

Jak łączyć rolety i zasłony?

Aranżacja okna z wykorzystaniem rolet i zasłon pomaga stworzyć stylowe i w pełni wykończone wnętrze. Jednak łączenie faktur, kolorów i materiałów może sprawiać trudności. Jak poradzić sobie z komponowaniem duetu roleta i zasłona?

Dekoria.pl, zasłony zaciemniające
Źródło: Dekoria.pl, zasłony zaciemniające
  • Dopasuj długość. Zasłona nie powinna kończyć się na tym samym poziomie co roleta. Osiągniesz dobry efekt, jeśli będzie dłuższa – warto wybrać zasłony do samej ziemi, do parapetu lub lekko dłuższe niż parapet.
  • Dopasuj kolory i wzory. Wzorzystą tkaninę najlepiej łączyć z gładką i jednokolorową. Podobnie kolor rolety i zasłon powinien ze sobą współgrać. Na przykład, jeśli decydujemy się na wyraziste barwy zasłon, dobrze, aby rolety były jaśniejsze, i na odwrót.
  • Dopasuj grubość tkaniny. Jeśli zarówno roleta, jak i zasłona są zrobione z grubych materiałów, cała aranżacja stanie się ciężka i może przytłoczyć pozostałe elementy stylizacji. Lepiej, jeżeli przynajmniej jedna z nich będzie zrobiona z lekkiego i zwiewnego materiału.

Nim pojawią się największe w tym roku upały, warto zadbać o odpowiednią aranżację okna. Na stronie www.dekoria.pl od 20.06.2017 trwa promocja na rolety i zasłony blackout.

d3ppe4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ppe4m
d3ppe4m