Trwa ładowanie...
d22zk8c

Na wakacjach zarobisz więcej na wynajmie mieszkania

Sezon wakacyjny otwiera przed rynkiem najmu zupełnie nowe możliwości. Gdy studenci opuszczają mieszkanie, wcale nie musisz "tracić" letnich miesięcy. Dobrym wyjściem jest wynajem krótkookresowy – turystom i przyjezdnym. Warunkiem powodzenia takiej inicjatywy jest dobra oferta oraz promocja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na wakacjach zarobisz więcej na wynajmie mieszkania
(Shutterstock)
d22zk8c

Sezon wakacyjny otwiera przed rynkiem najmu zupełnie nowe możliwości. Gdy studenci opuszczają mieszkanie, wcale nie musisz "tracić" letnich miesięcy. Dobrym wyjściem jest wynajem krótkookresowy – turystom i przyjezdnym. Warunkiem powodzenia takiej inicjatywy jest dobra oferta oraz promocja.

Gra jest warta świeczki. Zarobić można naprawdę sporo. W sezonie wakacyjnym za łóżko w hostelu, w takich miastach jak Wrocław, Kraków czy Warszawa, trzeba płacić przynajmniej 60-70 zł za noc. Jeśli więc nawet przyjmiesz stawkę 40 zł od osoby, to przy czteroosobowej rodzinie, która zatrzyma się na tydzień – zarabiasz 1120 zł, a przecież mowa tylko o jednej czwartej miesiąca i o dosyć zaniżonej cenie.

Mieszkanie w "turystycznej lokalizacji"

d22zk8c

By taki scenariusz się zrealizował, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim mieszkanie musi mieć w miarę dobrą, „turystyczną” lokalizację, tzn. być względnie blisko zabytków, atrakcji, zejścia na plażę itp.

Po drugie – ważny jest standard i wyposażenie. Kwestia standardu to sprawa tego, w jakiego klienta celujesz – czy raczej niskobudżetowego, czy nieco zamożniejszego. Generalnie jednak dobrze, jeśli mieszkanie może przynajmniej nawiązywać do standardu miejsc noclegowych typu hostel. Jeśli można je zakwalifikować jako apartament, automatycznie powinno się to przełożyć na cenę.

Wyposażenie mieszkania dla turystów musi być szersze niż w przypadku najemców długoterminowych. Lokal powinien mieć zastawę, sztućce, ręczniki, pościele, oczywiście sprzęt AGD i RTV. Tego wszystkiego turysta nie zabierze ze sobą na wakacje, natomiast poszuka oferty, która mu to zapewni.

Promocja, która przynosi efekty

Kolejny warunek sukcesu to praca włożona w promocję takiej nieruchomości. Ważne, by mieszkanie dało się odszukać w Internecie. Wynajem można oczywiście zlecić profesjonalnemu pośrednikowi, który wypromuje nieruchomość, ale też weźmie niemałą prowizję.

d22zk8c

Jeśli działasz sam, postaraj się, by oferta była dodana do baz miejsc noclegowych, widniała na stronach turystycznych, w odpowiednich zakładkach na stronach miejskich itp. Możesz też samodzielnie założyć nieruchomości stronę internetową i wypromować ją w sieci.

Musisz pamiętać, że choć w perspektywie mogą cię czekać całkiem godziwe przychody, w wynajem „turystyczny” trzeba będzie włożyć sporo pracy. Po każdej wizycie gości mieszkanie trzeba będzie posprzątać, uprać pościel itp. Należy liczyć się też z szybszym zużywaniem się sprzętów, ewentualnymi zniszczeniami, kradzieżami. W stosunkowo najlepszej sytuacji są wynajmujący w dużych miastach, gdzie sezon turystyczny trwa cały rok. W kurortach wakacyjnych koniunktura uzależniona jest w dużej mierze od pogody, a z tą bywa różnie.

Jak zorganizować wynajem krótkookresowy?

Od strony formalnej taki wynajem właściwie nie różni się od wynajmowania na dłuższe okresy. Z klientem można podpisać po prostu umowę na konkretną liczbę dni. W umowie należy zawrzeć oczywiście prawa i obowiązki obu stron oraz pobrać kaucję, która gwarantuje pokrycie ewentualnych strat.

d22zk8c

Dobrze jest też dysponować regulaminem wakacyjnego apartamentu, który precyzuje zasady zachowania w danym miejscu, przypomina o ciszy nocnej, pozostawieniu lokalu w czystości wraz z pełnym wyposażeniem itp.

Rozliczenia mediów zazwyczaj się nie stosuje. Wynajmującemu rekompensuje to wyższa stawka najmu.

Zasady rezerwacji lokalu

Kolejna kwestia to ewentualna rezerwacja lokalu. Warto koniecznie zaznaczyć, czy chodzi o zaliczkę, czy zadatek. Pamiętaj o różnicy między tymi dwoma pojęciami. W przypadku, gdy najemca nie wywiąże się z umowy, zadatek przepada (w odróżnieniu od zaliczki, którą należałoby zwrócić). Z kolei, jeśli z wynajmu wycofa się właściciel mieszkania, w takiej sytuacji będzie on nie tylko zobowiązany zwrócić zadatek, ale też niedoszłemu najemcy zapłacić dodatkowo jego równowartość.

d22zk8c

By czuć się nieco bezpieczniej, jeśli chodzi o ewentualne dewastacje czy kradzieże, można takie mieszkanie ubezpieczyć. Czasem wiąże się to jednak z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów nakładanych przez firmę ubezpieczeniową – np. wymianą zamków na antywłamaniowe.

Wynajem letni mimo nakładu pracy i czasu oraz kosztów z nim związanych jest z pewnością grą wartą świeczki, pozwalającą zarobić proporcjonalnie do czasu wynajmu znacznie więcej niż na wynajmie długookresowym w tradycyjny sposób. Taki rodzaj zarobkowania może być też okazją do uniknięcia miesięcy, podczas których mieszkanie stoi puste i nie zarabia na siebie. W dużych miastach często mamy z tym do czynienia właśnie latem, gdy studenci opuszczają swoje kwatery.

Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN

d22zk8c

Podziel się opinią

Share

d22zk8c

d22zk8c