Trwa ładowanie...

Na straży czystego powietrza. Czy okap kuchenny naprawdę jest niezbędny?

Wspólne gotowanie z przyjaciółmi, niedzielne obiady z rodziną, testowanie nowych przepisów – czy to wszystko może się odbywać bez okapu kuchennego? Teoretycznie tak, ale praktycznie rezygnacja z tego sprzętu ma sens jedynie wtedy, gdy z kuchni korzystamy w celu zrobienia herbaty. Oto 10 powodów, dla których trzeba mieć okap.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Na straży czystego powietrza. Czy okap kuchenny naprawdę jest niezbędny?Źródło: Shutterstock.com
d3cpaua
d3cpaua

Strażnik powietrza

Okap kuchenny, czyli wyciąg albo pochłaniacz, przede wszystkim troszczy się o powietrze, które ze względu na opary z patelni i garnków staje się mało przyjazne dla domowników. To ważna funkcja nie tylko w kuchni zamkniętej, ale też otwartej na salon, bo zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych aromatów do innych stref mieszkania. Ten sprzęt AGD eliminuje z powietrza wilgoć i cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu nawet podczas przyrządzania wyjątkowo aromatycznych lub ciężkich potraw można głęboko odetchnąć.

Kontroler budżetu

Kupując sprzęt AGD, coraz częściej kierujemy się troską o środowisko naturalne i szukamy rozwiązań pozwalających oszczędzać energię. Dlatego warto zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzeń, która pozwoli zmniejszyć zużycie prądu. Tak wybrany okap kuchenny oznacza niższe rachunki i komfort życia w duchu eko!

Źródło światła

Im bardziej wielofunkcyjny sprzęt AGD, tym lepiej. Dotyczy to też okapów kuchennych, które producenci od dawna wyposażają w źródła światła. Ta opcja zwiększa wygodę gotowania, szczególnie po zmroku (o ileż dokładniej widać zawartość garnków!). Warto zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w energooszczędne diody LED, które emitują przyjazne dla oczu światło i wyróżniają się bardzo długą żywotnością.

Przyjaciel ludzkich uszu

Jeśli lubisz gotować, słuchając muzyki, zerkając na ekran telewizora czy po prostu rozkoszując się ciszą, głośność pracy okapu kuchennego z pewnością jest dla ciebie bardzo istotna. Im mniej hałasu generuje urządzenie (do 70 dB), tym bardziej zrelaksujesz się podczas kuchennych eksperymentów. Będziesz też spokojniejszy, słysząc dziecko bawiące się w salonie lub mogąc porozmawiać z gośćmi, czekającymi na twoje popisowe danie.

Dobrze dopasowany

Sprzęt AGD to dziś nie tylko funkcjonalne wyposażenie kuchni, ale też sposób na designerski wystrój. Mnogość wzorów, kolorów, możliwość dopasowania do wnętrz w dowolnym stylu pozwala na stworzenie spójnej aranżacji pomieszczenia. Nie inaczej jest z okapami kuchennymi – możesz wybrać model niemal niewidoczny, idealnie komponujący się z wystrojem, albo taki, który dzięki oryginalnemu wzornictwu stanie się prawdziwą ozdobą kuchni.

Konsekwentny w działaniu

Mimo że okap jest włączony podczas przyrządzania posiłku, po zakończeniu czynności kuchennych powietrze najczęściej wymaga jeszcze dalszego oczyszczania. Bardzo praktyczna funkcja czasowego wyłączenia pozwala na ustawienie czasu pracy urządzenia po zakończeniu gotowania. W efekcie okap kuchenny sam się wyłączy po gruntownym oczyszczeniu powietrza. Ty w tym czasie możesz już tylko cieszyć się smakiem ulubionych dań.

Czujny informator

Współczesny sprzęt AGD powinien informować użytkowników, co robi i czego mu trzeba. Dlatego dobrą decyzją będzie okap kuchenny z wyświetlaczem informującym np. o poziomie pracy wentylatora oraz czasie pozostałym do wyłączenia urządzenia. Przydatną funkcją jest wskaźnik sygnalizujący, że przyszedł moment, aby wyczyścić filtr aluminiowy lub wymienić węglowy (wskaźnik nasycenia filtrów).

Zdalnie sterowany

Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnych koncepcji technologicznych, nie przejdziesz obojętnie obok okapu kuchennego sterowanego pilotem. To dobra funkcja dla chcących ułatwić sobie życie. Rozwiązanie, połączone z panelem dotykowym umieszczonym pod szklaną powłoką, ułatwia bowiem utrzymanie urządzenia w czystości.

Dbający o dom

Jak się okazuje, okap kuchenny to przyjaciel innych domowych sprzętów. Dzięki skutecznym w działaniu aluminiowym filtrom zapobiega osadzaniu się warstwy tłuszczu w przewodach wentylacyjnych, na ścianach oraz meblach kuchennych, a jeśli masz otwartą kuchnię – na elementach wyposażenia salonu. Wizja nieustannego mycia tłustych powierzchni to wystarczający argument do zainstalowania okapu.

Ważny w zespole

Okap należy do grupy sprzętów niezbędnych w kuchni. To ważny uczestnik gry o kulinarny komfort domowników. Razem z płytą grzewczą, piekarnikiem, zmywarką i lodówką dba o to, aby gotowanie było dla użytkowników źródłem radości i przyjemności.

Partnerem artykułu jest Amica

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3cpaua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cpaua