Trwa ładowanie...
Kalkulatory Budowlane
ubezpieczenie
27-02-2019 16:25

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając budowę domu?

Wiele osób marzy o budowie wymarzonego, własnego dom. Kiedy już marzenia zaczynają się spełniać, warto pomyśleć o zabezpieczeniu. Taką formę ochrony stanowi ubezpieczenie domu w budowie.

Na co zwrócić uwagę, ubezpieczając budowę domu?Źródło: WP.PL
d33bmzb
d33bmzb

Dzięki niemu unikniemy strat spowodowanych przez zaistniałe szkody. Oczywiście wybierając polisę, wybieramy również zakres ubezpieczenia. Nie jest on jednak tak kompleksowy jak standardowe ubezpieczenie domu mieszkalnego. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę w ofertach ubezpieczeniowych oraz jaka jest cena ubezpieczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Budowa domu stawia przed nami pewne wyzwanie. Szkodę naszemu mieniu mogą wyrządzić nie tylko osoby, ale także czynniki atmosferyczne. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi ubezpieczenie budowy domu. Przede wszystkim warto zastanowić się nad zakresem ochrony polisy. Dokładne sprawdzenie limitów oraz wyłączeń uchroni nas przed późniejszym rozczarowaniem.

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy chroni głównie przed uderzeniem pioruna, pożarem, wybuchem lub co ciekawe, przed upadkiem statku powietrznego. To podstawowy pakiet ochronny. Na szczęście można go rozszerzyć. W tym wypadku zależy to tylko od nas. W rozszerzonej ofercie ubezpieczenie domu w budowie może zawierać również ochronę przed: powodzią, huraganem, uderzeniem pojazdu mechanicznego, osuwaniem się ziemi, itp. Generalnie zakres ochrony budynku w budowie jest znacznie węższy niż ubezpieczenie domu mieszkalnego. Wynika to z braku pełnego wyposażenia budynku oraz braku ciągłego dozoru.

Co więcej, ubezpieczenie budowy domu nie obejmuje jedynie wznoszonego i wykańczanego budynku. Ubezpieczeniu może podlegać również wyposażenie, w którego skład wchodzą: podłogi, stolarka okienna i drzwiowa, armatura, glazury, a także (w rzadkich przypadkach) materiały budowlane. Polisa przewiduje także ochronę wszystkich budowli i obiektów znajdujących się na placu budowy. Nawet jeśli jest to altanka czy basen. Wiele osób nie ma pojęcia, że ubezpieczenie domu w budowie w ogóle istnieje. A przecież na etapie budowy, także mogą wystąpić znaczne szkody.

d33bmzb

Ile to kosztuje i na co zwrócić uwagę?

Cena ubezpieczenia nie jest jednoznaczna. Zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, jaki wybierzemy. Niestety każdy ubezpieczyciel oferuje inny zakres ochrony ubezpieczeniowej. Warto więc zwrócić na to uwagę. Przed wykupieniem polisy koniecznie należy zapoznać się z warunkami umowy oraz dokładnie przeczytać wyłączenia odpowiedzialności. Dzięki temu w przyszłości unikniemy rozczarowania spowodowanego niewypłaceniem odszkodowania za szkodę określoną przez ubezpieczyciela w wyłączeniu.

Łatwo sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie budowy domu, posługując się tzw. kalkulatorem ubezpieczeń. Wystarczy tylko założyć profil klienta. Wysokość składki za ubezpieczenie domu w budowie zostanie precyzyjnie wyliczona po wcześniejszym podaniu niezbędnych danych, takich jak: rodzaj nieruchomości, data urodzenia, powierzchnia użytkowa, tytuł prawny, dane adresowe oraz data rozpoczęcia ubezpieczenia.

Przykładowo składka roczna na ubezpieczenie budowy domu o powierzchni 110 m2 i wartości 370 tys. zł wynosi 240 zł – 330 zł. W przypadku domu o powierzchni 190 m2 i wartości 550 tys. zł cena ubezpieczenia to 360 zł – 490 zł. U niektórych ubezpieczycieli możemy trafić także na promocje. Czasem korzystając z oferty ubezpieczyciela, którego jesteśmy stałym klientem, również możemy liczyć na benefity.

Jak ochronić się przed kradzieżą?

Coraz częściej okazuje się, że samo ubezpieczenie domu w budowie nie wystarczy. Warto zastanowić się także nad ochroną od kradzieży z włamaniem. Niestety, aby wykupić ten rodzaj ubezpieczenia, musi zostać spełniony warunek. Mianowicie dom musi osiągnąć zamknięty stan surowy. Oznacza to zamontowanie okien, drzwi, a także instalację zabezpieczeń antywłamaniowych.

d33bmzb

Wszystkie otwory budynku w budowie muszą zostać zabezpieczone na stałe. To jednak niejedyne restrykcje, jakie określa ubezpieczenie budowy domu z dodatkiem od kradzieży z włamaniem. Ważne są też drzwi wejściowe. Nie mogą zawierać szklanych elementów, a gdy je posiadają, szkło trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Zaostrzenia mają spowodować uniemożliwienie wybicia szyby w drzwiach, w celu otwarcia zamka i wejścia do środka.

Nawet zamki w drzwiach mają znaczenie. Ubezpieczenie od kradzieży przewiduje dwa lub jeden zamek koniecznie z atestem. Warto pamiętać, że zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń domu w budowie wpływa na obniżenie wysokości składki na ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem.

OC w razie zdarzeń losowych

Odpowiedzialność cywilna dotyczy nas na każdym kroku. Podczas budowy domu możemy być szczególnie narażeni na nieumyślne spowodowanie szkody osobie trzeciej. Dlatego nieważne, czy posiadamy zwykłe ubezpieczenie domu, czy może ubezpieczamy dom jeszcze na etapie budowy – warto wykupić ubezpieczenie OC.

d33bmzb

W razie zdarzeń losowych mających miejsce na terenie budowy domu, na skutek których mogłyby ucierpieć osoby trzecie lub ich mienie, wskazane jest skorzystanie z ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji ubezpieczyciel gwarantuje pokrycie wszelkich szkód. Nie trzeba się więc martwić, że powstała szkoda obciąży nasz domowy budżet.

Odszkodowanie bądź zadośćuczynienie zostanie wypłacone poszkodowanemu na podstawie naszego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Czy to nie wygodne rozwiązanie? Co więcej, cena ubezpieczenia wcale nie jest wysoka. Wybierając pakiet rozszerzony, który daje nam ochronę również poza granicami kraju, zapłacimy około 100 zł – 200 zł. Nie są to duże pieniądze w stosunku do korzyści płynącej z ubezpieczenia.

d33bmzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33bmzb