Myjka parowa i parownica. Co czyścić, a czego unikać
Trudno nie dostrzec zalet czyszczenia powierzchni parą. Jest szybkie, skuteczne, a przy tym wyjątkowo tanie, nie potrzebujesz żadnych detergentów, jedynie dobrej myjki i wody demineralizowanej. Trzeba jednak pamiętać, że o ile myjka sprawdza się idealnie w kontakcie z niektórymi powierzchniami, to niektórych lepiej nie myć przy pomocy pary.
11.02.2021 | aktual.: 03.03.2022 07:31
Duża temperatura doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem zanieczyszczeń, ale może być również szkodliwa dla części powierzchni. Podobne problemy może powodować wilgoć, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie urządzenia do czyszczenia tych delikatnych miejsc.
Duża temperatura doskonale rozpuszcza zanieczyszczenia, nic więc dziwnego, że osoby dbające o idealną czystość decydują się na zakup praktycznej myjki parowej. Dobrej jakości urządzenie nie kosztuje wiele, a podczas mycia sprawdzi się o wiele lepiej niż zwykła szmatka. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, najlepiej będzie sprawdzić działanie myjki na niewidocznej powierzchni i zobaczyć, jak zareaguje na parę.
Do czego nadaje się myjka parowa
Myjka parowa to doskonałe urządzenie do czyszczenia i dezynfekcji łazienki oraz kuchni. Bardzo dobrze sprawdzi się podczas czyszczenia twardych i wodoodpornych powierzchni. Płytki łazienkowe, polerowany beton, szklana kabina prysznicowa, lustra, a także kuchenny blat czy zlew – myjka parowa poradzi sobie ze wszystkim. Gorąca para poradzi sobie również z bakteriami gromadzącymi się w różnych wilgotnych miejscach. Twój dom będzie więc bezpieczny i wolny od zanieczyszczeń.
Parownica doskonale nada się również do czyszczenia tapicerek i dywanów. To dobre rozwiązanie dla właścicieli zwierząt. Gorąca para pozwoli nie tylko odświeżyć powierzchnię, ale również pomoże pozbyć się zapachu zwierząt. Z tego samego powodu myjka może być używana do odświeżania ubrań – para świetnie radzi sobie z usuwaniem papierosowego dymu.
Uwaga na delikatne powierzchnie
W przypadku myjki parowej trzeba zachować szczególną ostrożność przy myciu drewna i paneli. Wydobywająca się z urządzenia para ma ponad sto stopni Celsjusza, a wysoka temperatura źle wpływa na delikatne, surowe i olejowane drewno. Podłogi lakierowane można natomiast wyczyścić bez przeszkód, pamiętając o tym, by nie kierować na nią bezpośredniego strumienia pary. Lepiej posłużyć się ściereczką lub postawić na mop parowy.
Używając myjki parowej trzeba zachować szczególną ostrożność przy myciu zmrożonych szyb. Jeśli decydujesz się na mycie okien zimą, uważaj, by nie rozgrzać szkła zbyt raptownie, w przeciwnym wypadku mocno schłodzona szyba pęknie. Myjki parowe będą również miały problem z usunięciem trwałych zabrudzeń, kamienia z armatury łazienkowej czy przypalonych resztek z piekarnika. Do tego typu zabrudzeń niezbędne już będą silniejsze środki czyszczące.
Nie tylko myjki
Pamiętaj, że lista rzeczy, które możesz wyczyścić przy pomocy myjki parowej wydłuża się, gdy zdecydujesz się na model z dodatkowymi dyszami i udogodnieniami. Najprostsze myjki ręczne pozwalają na skuteczne wyczyszczenie każdego trudno dostępnego zakamarka w kuchni czy łazience. Do czyszczenia podłóg lepiej sprawdzi się nieco większy mop parowy. Jeżeli natomiast poszukujesz urządzenia do gruntownego czyszczenia gładkich powierzchni, lepiej postawić na parownicę o dużej mocy.