Myjka parowa – do czego służy i jak działa? Przeczytaj nasz poradnik!
Urządzenia do czyszczenia wykorzystujące parę wodną cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – są łatwe w obsłudze, poręczne, a także pozwalają w krótkim czasie wyczyścić problematyczne miejsca bez smug i zacieków. Największą popularnością cieszy się myjka parowa, czyli lekkie i tanie urządzenie, dzięki któremu możemy wysprzątać i zdezynfekować przeróżne powierzchnie mieszkania czy domu. Jak dokładnie działa czyścik parowy? Do czego warto go używać? Jakie rodzaje myjek parowych oferują producenci? Jaką wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
19.06.2020 18:32
Jak działają myjki parowe?
Wszystkie tego typu urządzenia – parownice, czyściki czy mopy – czyszczą i odkażają powierzchnię za pomocą pary. Do zbiornika nalewa się zwykłą wodę (bez dodatku środków chemicznych), którą wewnętrzna grzałka podgrzewa do wysokiej temperatury. Para uwalniana jest na zewnątrz przy ujściu węża – dyszy, pistoletu czy specjalnej nasadki. W trakcie pracy urządzenie nieprzerwanie pobiera wodę ze zbiornika i podgrzewa ją, a my możemy czyścić powierzchnię dzięki wytwarzanej parze. Myjka zasygnalizuje bądź po prostu zakończy pracę, jeśli w zbiorniku zabraknie wody – wtedy urządzenie należy odłączyć z zasilania, wystudzić i ponownie napełnić.
Czyścik parowy – zalety i wady urządzenia na parę
Dlaczego myjki parowe cieszą się ostatnio taką popularnością? Wynika to przede wszystkim z wygody, którą gwarantują w trakcie sprzątania. Mieszczące się w dłoni urządzenie zapewnia błyskawiczne czyszczenie nawet mocno zabrudzonych powierzchni – gorąca para szybko rozpuszcza plamy i zanieczyszczenia, które znikają bez potrzeby czasochłonnego ręcznego szorowania. Uniwersalny czyścik parowy nadaje się do mycia okien czy luster, ale także do innych powierzchni: płytek łazienkowych, baterii, prysznica czy wanny, urządzeń AGD (np. płyty grzewczej lub piekarnika). Ponadto specjalne końcówki pozwolą również wyczyścić tapicerkę i tekstylia: dywany, sofy, kanapy czy materace.
Urządzenia na parę – dzięki wykorzystaniu gorącej wody – nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również dezynfekują powierzchnie, zabijając niewidoczne dla oka drobnoustroje bez użycia chemicznych środków. Z tego powodu myjki parowe chętnie są wybierane przez alergików, rodziców z małymi dziećmi, osoby starsze czy te posiadające zwierzęta domowe.
Jaka jest największa wada tych urządzeń? Oczywiście, cena. Jednorazowy wydatek będzie nas wynosił od 100 do nawet kilku tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na rozbudowany wielofunkcyjny model. Biorąc pod uwagę zaoszczędzone na środkach chemicznych pieniądze oraz nasz własny czas, inwestycja ta z pewnością nam się zwróci.
Jaką myjkę parową wybrać? Porównanie najtańszych i najdroższych modeli na rynku
Producenci oferują przeróżne urządzenia na parę. Różnią się one przede wszystkim ceną, która wiąże się z funkcjonalności czy parametrami technicznymi. Co otrzymamy, decydując się na tani model, a co, jeśli na ten droższy?
Niższa cena w większości przypadków oznacza ograniczone przeznaczenie urządzenia, którym wyczyścimy jeden rodzaj powierzchni. Przykładem tego mogą być myjki parowe do okien i luster, za które zapłacimy nie więcej niż 200 zł. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego urządzenia, przeczytaj ranking myjek do okien na Homebook.pl, w którym specjaliści dokładnie przeanalizowali dostępne modele na rynku. Droższe natomiast będą wielofunkcyjne myjki parowe z zestawem końcówek umożliwiających czyszczenie niemal wszystkich powierzchni – zakup takiego urządzenia to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Koszt myjki parowej wiąże się również z mocą urządzenia wyrażoną w watach (W). Im wyższa moc, tym wydajniejsza praca myjki, krótszy czas nagrzewania oraz silniejszy wyrzut pary. Na cenę wpływa także producent i jego renoma. Myjki parowe od popularnych i sprawdzonych marek kosztują więcej od tych produkowanych przez nieznanych na rynku producentów.
Materiał Partnera: Homebook.pl