Mycie okien: szybkie sposoby na perfekcyjnie czyste okna

Brudne okna potrafią zepsuć nawet najładniejszy widok. Pięknie wysprzątane mieszkanie straci sporo na uroku przez smugi na szybach czy brudne ramy okienne. Dla wielu osób mycie okien to żmudna i uciążliwa czynność, zwłaszcza gdy szyb w domu jest sporo. Wcale tak jednak nie musi być i są sposoby na to, aby mycie okien było szybkie, przyjemne i proste, a przede wszystkim efektywne i bez smug. Jak myć okna?

Mycie okien: szybkie sposoby na perfekcyjnie czyste okna
Źródło zdjęć: © materiały partnera

26.05.2020 15:01

Artykuł sponsorowany

Mycie okien – odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu!

Praca nad czystymi oknami nie zaczyna się w momencie, gdy łapiemy za ścierkę, papier czy myjkę. Aby dobrze wykonać mycie okien bez smug, trzeba się do tego przygotować. Pora dnia, pogoda, odpowiednie narzędzia – to wszystko ma wpływ na rezultat i stanowi już połowę sukcesu!

Wydaje się, że mycie okien w słońcu ma swoje zalety – świetnie widać każde zabrudzenie na szybie. Jeśli do tego jest ciepło, to już w ogóle świetnie, bo przyjemnie jest otworzyć okna i umyć je od zewnątrz. Niestety, mycie okien w pełnym słońcu to fatalny pomysł. Promienie powodują szybkie zasychanie płynu czy wody z detergentem, co skutkuje zaciekami oraz smugami na szkle. Dlatego najlepiej jest myć okna w pochmurny dzień, choć oczywiście nie deszczowy ani mroźny.
Gdy pora już jest właściwa, warto zacząć w dobrej kolejności, czyli najpierw umyć ramy okienne, potem same szyby.

Czyszczenie ram okiennych – zrób to przed myciem szyb

Czyszczenie ram okiennych jest często pomijane. Niesłusznie utożsamia się mycie okien z myciem samych szyb, tymczasem okno to przecież szyba oraz rama. Ta druga także ulega zabrudzeniu, zbierają się na niej zanieczyszczenia atmosferyczne od zewnątrz, w środku rama może być pochlapana, lepka, okurzona. Jeśli ramy są plastikowe i białe, to przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą zrobić się pożółkłe. Dlatego tak istotne jest czyszczenie ram, zanim jeszcze umyje się szyby. Podczas mycia ram okiennych łatwo zabrudzić szyby, więc nie ma sensu zaczynać od tych ostatnich. Po umyciu ram przeszklenia mogą znów wymagać usuwania zabrudzeń, co oznacza wykonywanie dwa razy tej samej pracy. Właściwa kolejność działań to prosty sposób na to, żeby uniknąć takiej sytuacji.

Jeśli chodzi o mycie ram okiennych, to należy właściwe dobrać środek oraz metodę aplikacji, tak aby nie uszkodzić tworzywa. Nie wolno myć ostrymi i szorstkimi gąbkami, które zostawiają rysy. Ramy drewniane trzeba umyć środkiem do drewna ze składnikami pielęgnacyjnymi oraz konserwującymi i zabezpieczającymi przed warunkami atmosferycznymi. Ramy plastikowe można myć środkami przeznaczonymi do tworzyw sztucznych, które zapobiegają ponownemu osiadaniu brudu.

Czy są na czyszczenie ram okiennych, tak jak na mycie okien, domowe sposoby? Oczywiście – dobrym pomysłem jest użycie sody oczyszczonej czy po prostu płynu do mycia naczyń, a także ciepłej wody z dodatkiem mydła w płynie. Nie należy jednak stosować wybielaczy, mleczek kuchennych czy łazienkowych ani rozpuszczalników, nawet jeśli ramy mają żółte plamy. Grozi to uszkodzeniem tworzywa, a wcale nie mamy pewności, że plamy zejdą.

Okna bez smug – domowe sposoby na brudne okna

Podstawowe pytanie, jakie pada przy technice mycia okien, to jak umyć okna bez smug? Samo starcie zabrudzeń czy plam nie stanowi problemu, ale później często się okazuje, że szyby mają smugi i zacieki, których trudno się pozbyć. Tajemnica tkwi w tym, czym myć okna oraz w jaki sposób.

Mycie okien dzieli się na trzy etapy.
1. Mycie środkami chemicznymi lub płynami .
2. Wycieranie do sucha ściereczkami albo zgarnianie wody ściągaczką do szyb.
3. Nabłyszczanie preparatami – etap opcjonalny, ale znacznie podnoszący estetykę okna.

Czym można myć okna? Środków i sposobów jest sporo. Najczęściej stosowaną domową metodą jest używanie płynu do mycia naczyń oraz ręczników papierowych do wytarcia. Płyn sprawdza się świetnie, ręczniki warto wybrać te droższe i kilkuwarstwowe, bo te tanie i cienkie zostawiają smugi. Można także wykorzystać ściereczki lub pieluszkę tetrową, a także starą bawełnianą koszulkę lub rajstopy. Nie brakuje osób, które do osuszania i nabłyszczania szyb używają gazet. Ta metoda pochodzi z czasów, kiedy trudno było o skuteczne detergenty czy solidne papierowe ręczniki. Dziś, mając do dyspozycji całą gamę preparatów i najróżniejsze materiały do osuszania, nie musimy uciekać się do tgo sposobu. Co więcej, trudniej dziś o czarno-białą gazetę niż o profesjonalne środki i urządzenia czyszczące!

Jeśli nie masz w domu płynu lub nie uzyskujesz przy jego pomocy pożądanych efektów, możesz zaopatrzyć się w specjalne ściągaczki gumowe do szyb i ściereczki z mikrofibry. Wystarczy wtedy woda z detergentem (płyn do mycia naczyń, mydło), octem lub kwaskiem cytrynowym. Umyj szyby, następnie ściągnij nadmiar wody i wytrzyj ściereczkami do sucha. W przypadku octu i kwasku należy jednak zachować ostrożność – mogą one uszkadzać framugi. Aby okna służyły przez lata bez żadnych problemów, zdecydowanie bezpieczniej korzystać ze środków czyszczących przeznaczonych do okien.

Domowe sposoby na mycie okien obejmują także kilka przepisów na płyn – ekologiczny, z naturalnych składników, tani. Oto kilka propozycji:
• woda i sok z cytryny,
• woda z octem i odrobiną detergentu,
• szklanka ciepłej wody wymieszanej ze szklanką octu oraz kroplą gliceryny, która spowolni osadzanie się kurzu.

Korzystając z domowych metod z użyciem kwaśnych składników, należy zachowywać wskazane proporcje, a także dokładnie usuwać mieszankę z szyb i ram okiennych. Uchroni to nie tylko przed smugami, ale też wspomnianymi uszkodzeniami framug oraz uszczelek.

Jeśli chodzi technikę mycia okien, to zaczyna się od jednej strony ruchami poziomymi, a drugą myje się ruchami pionowymi, co pozwala szybko sprawdzić, z której strony zostały smugi na oknach. Najpierw należy ściereczką wytrzeć mocniej zabrudzenia, a potem przecierać całą szybę od góry do dołu czy od lewej do prawej.

Obraz
© materiały partnera

Akumulatorowe myjki do okien – czy warto?

Mycie szyb nie musi trwać długo, a jednocześnie szybkie czyszczenie okien nie musi oznaczać niezadowalających efektów.
Jak umyć okna szybko, a jednocześnie skutecznie i bez smug? Pomocne mogą być bardziej zaawansowane sprzęty niż zwykła ściereczka, spryskiwacz czy ściągaczka. Sprawdź akumulatorową myjkę do okien.

Jak użyć myjki do okien? Kolejno:
1. Spryskaj powierzchnię środkiem czyszczącym.
2. Wyczyść powierzchnię przy wykorzystaniu ściereczki albo pada z mikrofibry zamontowanego na spryskiwaczu Kärcher. Rozetrzyj środek na całość szyby lub lustra.
3. Myjką akumulatorową odessij wilgoć oraz brud przez prosty i szybki ruch przesuwania po powierzchni tak, jak się to robi zwykłą ściągaczką gumową. Należy pamiętać, że z listwy gumowej myjki WV należy usuwać pozostałości brudu. Pozostawiony na listwie ssącej będzie rozprowadzał się po szybie podczas kolejnego mycia, powodując smugi i utrudniając pracę.

Co daje mycie okien z myjką? Przede wszystkim to metoda niewymagająca wysiłku. Myjka jest prosta w obsłudze i wygodnie się z niej korzysta. Ponadto zapewnia o wiele szybsze efekty niż tradycyjne sposoby mycia okien. Woda nie ścieka po powierzchni. Gwarantuje to brak smug i osadów, lśniące okna oraz lustra przy minimalnym wysiłku i sprawnej pracy.

Warto dodać, że akumulatorowa myjka nadaje się także do czyszczenia innych powierzchni niż zwykłe okna – świetnie umyje okna ze szprosami z utrudnionym dostępem do szyb, okna dachowe, a także lustra, szklane blaty, płytki, ściany kabiny prysznicowej, inne płaskie powierzchnie ze szkła. Zakup myjki z akumulatorem może się opłacić. Ten niewielki i poręczny sprzęt ma wiele zastosowań w całym domu, a każde użycie gwarantuje świetne efekty w krótkim czasie.

Jak szybko i skutecznie umyć okna? Skorzystaj z akcesoriów myjki do okien

Czyszczenie zwykłych okien to wyzwanie, a co dopiero mycie wielkich przeszklonych drzwi, ścian szklanego ogrodu zimowego, okien dachowych położonych wysoko czy tych w trudno dostępnych miejscach, np. na klatce schodowej. Wygląda na to, że bez drabiny się nie obejdzie, co jest i ryzykowne, i niewygodne, nie wspominając już o tym, że nie każdy ma w domu drabinę. Na szczęście można pomóc sobie teleskopową lancą.

Takie urządzenie pozwoli o wiele szybciej i bardziej efektywnie umyć okna czy szklane drzwi. Lanca oferowana przez Kärcher ma długość 1,20 metra, ale można ją wydłużyć do 2 metrów, co pozwala bez problemu sięgnąć do wysoko położonych okien. Na końcu zamocuj pad z mikrofibry, którym szybko rozprowadzisz środki myjące. Można podłączyć do niego także myjkę, która wciągnie zebrany brud. Lanca waży niewiele, co sprawia, że łatwo nią manewrować – raptem 1,6 kg. Sprawdzi się także przy wielkich powierzchniach ze szkła, np. w ogrodach zimowych, gdzie zwyczajnie metody są bardzo wymagające i męczące, a także zabierają sporo czasu.

Cena i opinie o lancy teleskopowej zwiększającej zasięg myjek do okien WV >>

Specjalnego sprzętu warto również użyć przy myciu małych okien, okien ze szprosami, szyb okien drewnianych, rustykalnych, a także przeszkleń nad drzwiami czy małych luster. Niewielkie powierzchnie szklane najlepiej myć ssawką o szerokości 17 cm do myjek WV; można do nich dopasować listwy ssące o różnych szerokościach roboczych. Miękkie silikonowe listwy zbierające nie uszkadzają nawet zabytkowych drewnianych nawierzchni wokół szyb. Zastosowanie ssawki 170 mm umożliwia swobodne manewrowanie i czyszczenie bardzo małych okien i luster. Zalecana także do mycia fliz.

Standardowa ssawka na wyposażeniu każdej myjki ma 280 mm. Niektóre modele, jak WV 5 mają, obie ssawki w zestawie.
Jeśli chodzi o mycie okien, każdy ma swoje sposoby, często wyniesione z domu. Metody domowe z pewnością się sprawdzają, ale warto też postawić na innowacyjne produkty, które zapewniają sprawne, efektywne i wygodne mycie okien. W końcu niemal każdy na pytanie, jak najlepiej myć okna, udziela odpowiedzi: szybko!

Obraz
© materiały partnera

Artykuł sponsorowany

Advertisement
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)