Trwa ładowanie...

Murawa godna brawa. Najlepsze sprzęty do koszenia trawnika

By trawnik wyglądał jak marzenie, trzeba go regularnie strzyc. Można do tego wykorzystać kosiarki lub podkaszarki. Wśród przydatnych akcesoriów znajdziesz także nożyce do trawy. Sprzęty te różnią się przede wszystkim efektywnością i sposobem obsługi. Zobacz, który będzie najbardziej odpowiedni do twoich potrzeb.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Murawa godna brawa. Najlepsze sprzęty do koszenia trawnikaŹródło: Shutterstock.com
d23mwag
d23mwag
Kosiarki

#

Możesz wybierać spośród trzech rodzajów kosiarek. W sklepach czekają kosiarki bębnowe, rotacyjne kosiarki elektryczne i rotacyjne kosiarki spalinowe. Pierwsze polecane są do niewielkich trawników. Tną trawę najdelikatniej, bez jej zbędnego strzępienia. Obok ręcznych są też elektryczne. Drugie - wydajne i proste w obsłudze, pozwalają wygodnie zadbać o większe murawy. Niestety te zasilane z sieci ogranicza długość kabla.

W przypadku kosiarek akumulatorowych nie ma z tym problemu, trzeba jednak kupić maszynę z jak najbardziej pojemnym akumulatorem. Spalinowe są najbardziej uniwersalne. Warto zdecydować się na model samobieżny, którego silnik zapewnia też napęd kołom.

Godnym polecenia sprzętem są nowoczesne, akumulatorowe kosiarki-roboty, samoczynnie przemierzające murawę i zapewniające jej właściwy poziom. Zaprogramowane przez właściciela, w odpowiednich porach będą wykonywać swój kurs, poruszając się na obszarze ograniczonym kablem pod niskim napięciem.

Traktory

#

Ogrodowy traktor-kosiarka to propozycja dla posiadaczy rozległych trawników, których koszenie zwykłą kosiarką będzie nazbyt uciążliwe i czasochłonne. Te spalinowe maszyny są drogie, ale będą służyć pomocą przez okrągły rok. Zimą bowiem można je wyposażyć w akcesoria do odśnieżania lub rozsypywania piasku na chodniku. Jazda traktorkiem to czysta przyjemność, a jego wydajność jest wyższa niż jakiejkolwiek kosiarki.

Podkaszarki

#

Elektryczne albo spalinowe (zwane także kosami spalinowymi). Służą do docinania trawy tam, gdzie nóż kosiarki nie zdołał dotrzeć. Pozwalają ścinać trawę wokół klombów, rabat, donic i drzew, wzdłuż ogrodzeń, krawężników oraz ścian. Standardowe podkaszarki mają głowicę tnącą, w której funkcję noża zastępuje żyłka.

d23mwag

Droższe urządzenia mają głowicę tnącą wyposażoną w plastikowe noże – trwalsze od żyłki. Do domowego użytku wystarczająca będzie elektryczna podkaszarka o mocy około 500 W, zapewniająca szerokość cięcia 30 cm przy prędkości na poziomie 9500 obr./min. W przypadku niektórych modeli możliwe jest też dokupienie metalowych bądź plastikowych tarcz tnących, aby rozszerzyć możliwości podkaszarki i używać jej również do karczowania. Podkaszarka, czy to elektryczna, czy spalinowa, ma regulowaną długość rękojeści, więc można ją dostosować do swojego wzrostu. Spalinowe wyposażone są przeważnie w szelki odciążające ręce w trakcie pracy oraz wygodny uchwyt przypominający nieco rowerową kierownicę, dzięki któremu łatwiej manewrować głowicą tnącą.

Nożyce

#

Jeśli masz niewielki trawnik, inwestowanie w podkaszarkę to przesada. Niedocięte przez kosiarkę kępki trawy wyrównasz ogrodowymi nożycami ręcznymi lub elektrycznymi - zasilanymi z akumulatora.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d23mwag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23mwag