Motyka. Niezbędne narzędzie do pracy w ogrodzie
Motyka to jedno z najstarszych i najpowszechniejszych narzędzi w rolnictwie i ogrodnictwie. Bez względu na to, czy dbasz o pojedynczą rabatę z kwiatami, czy duży, warzywny ogród, motyka jest narzędziem niezbędnym. Przegląd motyk o różnych zastosowaniach dla pasjonatów uprawy roślin.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Niezbędnik ogrodnika – klasyczna motyka
Podstawowym przeznaczeniem prostej motyki jest rozdrabniane ziemi obok roślin uprawnych, co wspomaga ręczne usuwanie niepotrzebnych chwastów. Odpowiednim typem motyki możemy też wykopać kartofle, usunąć trawę wrastającą w chodnik lub spulchnić czy wyrównać fragment ziemi.
Klasyczna motyka na długim trzonku pozwala na dłuższe prace w pozycji wyprostowanej lub lekko pochylonej. Z kolei krótka motyka służy do precyzyjnych zadań, ale plewimy nią pochyleni albo na kolanach, więc czas takiej pracy powinien być krótszy. Odpowiedni typ motyki pozwala pracować długo i bez bólu pleców.
Różne rodzaje motyk
Motyka trójzębna przydaje się do przeczesywania gleby, np. w poszukiwaniu wykopywanych bulw ziemniaka. Ten typ umożliwia też zagrabienie niewielkiej ilości usuniętych chwastów lub liści. Motyka sercówka jest idealna do siania, pozwala stworzyć rowek, w który wpadają nasiona. Proste motyki mają najbardziej uniwersalne zastosowanie, a ich głowica może być bardziej lub mniej zaostrzona.
Istnieje wiele odmian ostrzy, które mogą być zakończone półkoliście lub prosto. Jeśli zastanawiasz się, do czego służy dana motyka, lepiej zapytaj sprzedawcę. Wąskie i szerokie ostrza przydają się na przykład wtedy, kiedy usuwamy mech ze szczelin między kostką lub płytami podjazdu, wycinamy trawę, która wyrosła przy krawężnikach koło ścieżki itd.
Motyka – jaki trzonek wybrać?
Motyki można osadzić na trzonku z drewna lub aluminium. Drewniane są bardziej znane i chętnie je wybieramy, ale ich waga jest zdecydowanie większa. Starsze osoby, które pielęgnują ogród motyką z drewnianym trzonkiem, poczują ulgę, kiedy zmienią narzędzie na lekkie i poręczne. Do aluminiowego trzonka łatwiej też dopasować zamienną końcówkę. Półdługie i krótkie trzonki są wykorzystywane do krótkich prac o zmiennym charakterze.
Nowoczesne motyki: jeden trzonek i wymienne końcówki
Ciekawym urozmaiceniem asortymentu współczesnych motyk jest system wymiennych końcówek z jednym trzonkiem. Możemy dopasować szersze lub węższe końcówki o różnym przeznaczeniu i nasadzić je na ten sam trzonek.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.