Trwa ładowanie...

Moskitiery, rolety, żaluzje - okna gotowe na letnie wyzwania

Latem okna muszą być przygotowane do zadań specjalnych. Nadmierne nasłonecznienie, wysoka temperatura w pomieszczeniach, uciążliwe komary dostające się do domu przez otwarte okna to tylko niektóre z nich. Jak uniknąć tych problemów? Montując moskitiery, rolety oraz żaluzje.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Moskitiery, rolety, żaluzje - okna gotowe na letnie wyzwaniaŹródło: MS więcej niż OKNA
d2jp2mu
d2jp2mu

Latem okna muszą być przygotowane do zadań specjalnych. Nadmierne nasłonecznienie, wysoka temperatura w pomieszczeniach, uciążliwe komary dostające się do domu przez otwarte okna to tylko niektóre z nich. Jak uniknąć tych problemów? Montując moskitiery, rolety oraz żaluzje. Upał wyłącznie na zewnątrz

Przegrzewanie wnętrz w czasie upalnych dni to efekt nieskutecznej izolacji cieplnej domu oraz niewystarczającej wentylacji. Najwięcej ciepła przedostaje się do mieszkań przez okna. - Budując dom lub wymieniając okna na nowe, warto wybierać takie o niskim współczynniku przenikania ciepła. O wysokiej izolacyjności okien świadczą m.in. parametry wkładów szybowych. Aby skutecznie zatrzymywały ciepło, ich współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1,0 W/mkw.K – tłumaczy Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA.

Dodatkową ochronę przed wysoką temperaturą stanowią szyby przeciwsłoneczne, które ograniczają przenikanie promieni słonecznych odpowiedzialnych za nagrzewanie (podczerwień). Chcąc ograniczyć przenikanie promieni słonecznych do domu, powinniśmy wybierać szyby refleksyjne z naniesioną od zewnętrznej strony warstwą srebra. Szkło ze specjalną powłoką metalu szlachetnego działa niczym lustro. Odbijając promienie słoneczne, nie pozwala im wniknąć do wnętrza i ogranicza przegrzewanie pomieszczeń.

d2jp2mu

Warstwa refleksyjna działa jak filtr: zatrzymuje promieniowanie cieplne, jednocześnie nie zmniejszając znacznie przepuszczalności światła widzialnego. Dlatego pozwala cieszyć się zarówno niższą temperaturą, jak i słońcem w domu.

Markizy: mniejsze nasłonecznienie – większy komfort

Dobrym sposobem na ograniczenie nadmiernego nagrzewania wnętrz przez okna jest montaż zewnętrznych przesłon. Promienie słoneczne, które wnikają do mieszkania, nagrzewają wszystko w swoim zasięgu, dlatego najbardziej skuteczną ochronę przed wysokimi temperaturami dają przesłony zewnętrzne.

W sprzedaży jest wiele rozwiązań, począwszy od tradycyjnych okiennic i markiz, skończywszy na nowoczesnych roletach zewnętrznych lub żaluzjach fasadowych. Ich wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od architektury domu. Markizy stosuje się nie tylko dla ochrony przed słońcem tarasów czy balkonów, ale też sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Wykonane z tkanin odbijających energię słoneczną zapewniają cień i stanowią barierę dla promieniowania UV.

- Z kolei rolety zewnętrzne nie tylko ograniczają ilość światła wpadającego do mieszkania, ale także nie pozwalają przedostać się wysokiej temperaturze – mówi Sławomir Dubiela, ekspert MS więcej niż OKNA. - Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem stanowi bowiem dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega wnikaniu ciepła. Rolety zewnętrzne pozwalają dowolnie regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia, łatwo utrzymać je w czystości, ponadto izolują mieszkanie od hałasu.

d2jp2mu

Moskitiery - komarom wstęp wzbroniony

Problemy z owadami są najbardziej odczuwalne w sezonie letnim. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, jednak np. osy czy komary w skrajnych przypadkach mogą przysporzyć nam kłopotów. Skutecznym rozwiązaniem jest montaż moskitiery zapewniającej bezpieczeństwo nawet przy oknach otwartych na oścież. Do najbardziej popularnych należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną cześć produkowane są z włókna szklanego odpornego na działanie wilgoci i doskonale przepuszczającego światło. Siatka rozpięta jest na wykonywanej z profili aluminiowych ramce, dzięki czemu całość można łatwo zdjąć w dowolnym momencie.

Wybierając moskitierę, zwróć uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka, wpływa na trwałość konstrukcji, dlatego im większa powierzchnia moskitiery, tym ramka powinna być grubsza – sztywniejsza, aby zapewnić właściwą sprężystość siatki. Estetykę podnosi wykonanie łączenia narożników pod kątem 45°, podobnie jak w oknach aluminiowych, i uszczelka licująca się z profilem ramki. Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2jp2mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jp2mu