Trwa ładowanie...
okna
19-04-2016 15:02

Moskitiera - skuteczna ochrona przed owadami w domu

Wraz z nadejściem wiosny cieszymy się coraz dłuższym dniem i muskającymi skórę promieniami słonecznymi. Ciepłe wieczory sprzyjają spędzaniu wolnego czasu przy otwartych oknach. Sielankową atmosferę mogą jednak popsuć muchy, meszki, komary. Skuteczną ochronę przed intruzami zapewnią moskitiery, spośród których każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Moskitiera - skuteczna ochrona przed owadami w domuŹródło: ANWIS
d3vobvw
d3vobvw

Wraz z nadejściem wiosny cieszymy się coraz dłuższym dniem i muskającymi skórę promieniami słonecznymi. Ciepłe wieczory sprzyjają spędzaniu wolnego czasu przy otwartych oknach. Sielankową atmosferę mogą jednak popsuć muchy, meszki, komary. Skuteczną ochronę przed intruzami zapewnią moskitiery, spośród których każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Najprostsze rozwiązanie chroniące przed uciążliwymi insektami stanowią siatki. Są one wykonane z włókna szklanego – trwałego materiału odpornego na promieniowanie UV, temperaturę oraz deszcz. Siatki charakteryzują się bardzo łatwym montażem. Po prostu przykleja się je do ościeżnicy okna, od strony zewnętrznej. Do mocowania służą rzepy lub taśma klejąca. Minusem jest to, że takie rozwiązanie nie posłuży zbyt długo. Siatka z czasem zaczyna się odklejać, a podczas dużych mrozów może się również kruszyć.

Znacznie wygodniejsze i trwalsze są moskitiery wykonywane na zamówienie. Ich atutem jest funkcjonalność, trwałość, a dzięki bogatemu wyborowi kolorów profili - również estetyka.

Moskitiera dopasowana do okna

Najpopularniejszym rozwiązaniem, sprawdzającym się szczególnie w przypadku okien otwieranych w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza, są moskitiery ramkowe. Wykonuje się je na zamówienie, ponieważ muszą być dostosowane do wymiarów okna. Moskitierę ramkową tworzy ramka wykonana z profili PVC lub aluminiowych, na które naciągnięta jest siatka. Do profilu okiennego montuje się je łatwo, a jednocześnie bezinwazyjnie. Do ramy okna przytwierdza się je za pomocą uchwytów obrotowych. Równie łatwo tego typu moskitiery daje się zdjąć, np. w celu ich umycia. Powinno się je zdemontować przed zimą. W odróżnieniu od zwykłych siatek, które po okresie użytkowania nie nadają się do ponownego zastosowania, moskitiery ramkowe wystarczy wyczyścić i przechować do kolejnego sezonu.

d3vobvw

Moskitiery otwierane i rolowane

Jeżeli nie chcesz poświęcać czasu na coroczne montowanie i demontowanie moskitiery, warto rozważyć inwestycję w rozwiązania, które służą przez cały rok – moskitiery otwierane lub rolowane. Pierwsze z nich wyposażone są w uchwyt do otwierania oraz magnesy utrzymujące moskitierę w pozycji zamkniętej. Dodatkowe zabezpieczenie przed przedostawaniem się owadów do pomieszczeń stanowi uszczelka szczotkowa. Decydując się na montaż moskitiery otwieranej w drzwiach, ze względu na ich większe gabaryty w porównaniu z oknem, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby moskitiera miała zwiększoną sztywność. W tym celu stosuje się przeważnie futrynę wykonaną z zamkniętego profilu aluminiowego.

Rozwiązaniem wartym polecenia są moskitiery rolowane - zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej. Wyposażone są one w prowadnice oraz mechanizm sprężynowy i do złudzenia przypominają rolety tkaninowe, jednak zamiast tkaniny w kasecie znajduje się siatka przeciw insektom. Po rozwinięciu siatka mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Przy zwolnieniu siatki z uchwytów, spowalniacz moskitiery umożliwia płynne nawijanie siatki w kasecie bez jej uszkodzenia.

Rolowane moskitiery pionowe stosowane są do „zwykłych” okien oraz okien dachowych. W przypadku okien dachowych moskitiera montowana jest wewnątrz budynku. Moskitiery rolowane poziome stosuje się w drzwiach balkonowych lub tarasowych. Konstrukcja moskitiery poziomej pozwala rozsuwać ją z prawej na lewą stronę i odwrotnie lub kurtynowo.

Jakie rozwiązanie do drzwi przesuwnych?

W przypadku dużych, przeszklonych drzwi przesuwnych warto rozważyć zainstalowanie moskitier przesuwnych. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła rozsuwane na boki. Skrzydło moskitiery przesuwa się na prowadnicach górnej i dolnej, jedno- lub dwutorowej.

d3vobvw

Z myślą o drzwiach tarasowych zaprojektowano moskitiery plisowane, wyposażone w siatkę, która podczas składania układa się w harmonijkę. Moskitiera plisowana może mieć szerokość maksymalnie 3,8 i wysokość 2,6 m. Prowadnice aluminiowe, w których porusza się siatka, montuje się u góry i u dołu. Moskitiera może być zsuwana do środka lub na jedną stronę.

Moskitiera zintegrowana z roletą

Rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć, choćby ze względu na coraz powszechniej stosowane rolety zewnętrzne, jest moskitiera zintegrowana z roletą. W tym przypadku siatka moskitiery znajduje się w jednej kasecie z pancerzem rolety.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Anwis

d3vobvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vobvw