Trwa ładowanie...
24-06-2013 17:04

Montujemy moskitiery - mierzenie, wybór, montaż

Montujemy moskitiery - mierzenie, wybór, montażŹródło: shutterstock.com
d3fk0tn
d3fk0tn

Przy montażu okien nie zawsze się o nich pamięta, ale kiedy rozpoczyna się sezon letni, a wraz z nim plaga komarów, meszek i chociażby złośliwych much, od razu marzy nam się taka okienna osłona. Na szczęście moskitierę można zawsze dodatkowo zamówić. Polecamy to szczególnie przed letnim sezonem.

Moskitiery to rozwiązanie stosowane z powodzeniem w coraz większej liczbie polskich gospodarstw. Nic dziwnego, nie jest to duży wydatek, a dzięki nim komfort życia w sezonie letnim znacząco się poprawia. Moskitiery, wbrew pozorom, są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają ręki fachowca, chyba że są to specjalistyczne moskitiery przesuwne lub rozciągane jak rolety wewnętrzne.

Do jakich okien nadają się moskitiery?
W zasadzie chyba do każdych. Można je zamontować nawet do okien dachowych i balkonowych (także tych przesuwnych). Moskitierę można zamontować w oknie rozwieralnym jak i rozwieralno-uchylnym, trzeba tylko dobrać odpowiedni ich rodzaj, a w trudnych przypadkach poprosić o pomoc fachowca. Moskitiery z powodzeniem stosowane są także w oknach balkonowych, ale te ze względu na dużą powierzchnię, wymagają dodatkowego wzmocnienia (zwykle przebiega ono przez środek).

Jak wyglądają moskitiery
W zasadzie wszystkie dostępne na rynku są do siebie bardzo podobne. Najbardziej popularne i uniwersalne są moskitiery ramkowe. To lekkie, proste konstrukcje z ramki PCV lub aluminiowej wypełnione w środku siatką o oczkach około 1 mm, dzięki temu do środka nie dostaną się nawet najmniejsze owady

Wybieramy moskitiery
Zamiast wspominanej moskitiery możemy zdecydować się na tzw. moskitiery tymczasowe. To rozwiązanie tańsze, ale raczej traktowane jako prowizorka. Moskitiera tymczasowa to siatka montowana do okna za pomocą taśmy dwustronnej. Może się jednak okazać, że nie dotrwa do końca sezonu.

d3fk0tn

Moskitiery na drzwi

Moskitiery możemy także zamontować na drzwi balkonowe lub wyjście na taras. Do wyboru mamy moskitiery samozamykające (specjalne zawiasy domykają moskitierę, kiedy wyjdziemy na zewnątrz), moskitiery montowane na stałych zawiasach albo przesuwne.

Kolor moskitiery

Panuje tu zupełna dowolność. Większość producentów oferuje standardowe barwy: biel lub szarość (zupełnie czarne mogą znacznie zaciemniać okno), ale możemy też zamówić moskitierę w dowolnym kolorze np. brązowym, imitującym drewno.

Mierzenie okna pod moskitierę
Najlepsze moskitiery to takie robione pod wymiar. Dlatego, szczególnie w przypadku okien niestandardowych, tak istotne jest właściwe zmierzenie. Najważniejsze to pamiętać, by wysokość i szerokość każdego skrzydła mierzyć razem z ramą.

Jak zamontować moskitierę na oknie?
To wszystko zależy od rodzaju zaczepów. Najpowszechniejsze są uchwyty obrotowe (małe blaszki, działające tak jak w ramkach na zdjęcia) lub magnesowe. Z powodzeniem można je zamontować samodzielnie. Nie trzeba robić żadnych otworów w oknach.

Moskitiery warto zawsze przed zimą zdjąć i dokładnie umyć z kurzu i owadów.

d3fk0tn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fk0tn