Trwa ładowanie...

Montaż telewizora na ścianie: bez kilometrów kabli

W naszych salonach pojawiają się coraz większe telewizory, przed którymi codziennie gromadzi się cała rodzina. Niektórzy ustawiają sprzęt bezpośrednio na specjalnych szafkach, ale inni wolą podążać za aktualnymi trendami i mocować telewizor na ścianie. Jaki sposób montażu wybrać, aby jak najwygodniej oglądało nam się telewizję?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Montaż telewizora na ścianie: bez kilometrów kabli
Źródło: Shutterstock.com
d498sos

Uchwyty do telewizorów

Niezależnie od rodzaju sprzętu (czy to plazma, czy LCD) mocuj go, używając uchwytów naściennych lub sufitowych. Uchwyty różnią się nie tylko ze względu na miejsce mocowania, lecz także na dodatkowe funkcje. Wyróżniamy uchwyty stałe, które nie posiadają żadnej regulacji, oraz uchwyty uchylne, dzięki którym możemy regulować położenie telewizora w poziomie. Trzecim rodzajem są uchwyty obrotowe, umożliwiające niemal dowolne ustawianie sprzętu w dwóch płaszczyznach.

Uchwyt bez regulacji pozwala na zamocowanie telewizora w niewielkiej odległości od ściany, w niemal stałej pozycji. Rozstaw otworów na śruby montażowe jest zwykle regulowany, zatem bez problemu można taki uchwyt zastosować do różnych telewizorów. Z reguły możliwa jest też niewielka zmiana kąta nachylenia ekranu w kierunku góra-dół. Ustawienie można korygować w zakresie około 15 stopni.

twojepc.pl
Źródło: twojepc.pl

Obrotowe uchwyty zapewniają możliwość regulacji ustawienia telewizora zarówno w pionie, jak i w poziomie, ale z uwagi na ich duże rozmiary są one bardzo widoczne. Coraz częściej zdarza się, że podstawa telewizora, w której wbudowane są głośniki, pełni jednocześnie funkcję uchwytu montażowego, a wówczas bardzo łatwo jest przytwierdzić telewizor do ściany.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie uchwyty pasują do każdego telewizora. Warto więc sprawdzić, do jakiej wagi sprzętu przeznaczony jest dany uchwyt i jaki ma rozstaw otworów na śruby montażowe.

Właściwa wysokość

Montując telewizor na ścianie, wybierz optymalne miejsce. Ekran powinien znajdować się na wysokości wzroku oglądających go osób. Oczy bardzo szybko męczą się, jeśli musisz patrzeć wyżej, dlatego znacznie lepiej zamontować sprzęt poniżej linii wzroku osób siedzących przed nim, niż zbyt wysoko.

shoupvote.com
Źródło: shoupvote.com

Aby telewizor znalazł się we właściwym miejscu, w pomieszczeniu muszą być już ustawione meble, na których będą zasiadali widzowie. Inna wysokość będzie odpowiednia, gdy w pokoju znajdzie się wysoka sofa, a inna, gdy w salonie zagości obszerny, niski narożnik.

Zobacz też: Jakie telewizory wybierają Polacy?

Niewidoczne kable

Jeżeli montujesz telewizor bezpośrednio na ścianie, to czeka cię prawdziwe wyzwanie. Schowanie kabli wymaga wmurowania w ścianie specjalnego kanału, który powinien mieć średnicę przynajmniej 6 cm, bo tylko wówczas uda się umieścić tam kable i przełożyć wtyczkę zasilającą. Znacznie łatwiej jest postawić tak zwaną przedściankę z płyt kartonowo-gipsowych lub fornirowanych, bo za nią bez problemu zmieści się wszystko to, co chcesz ukryć.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d498sos

Podziel się opinią

Share
d498sos
d498sos