Trwa ładowanie...
d25nkgh

Montaż ogrzewania. Najczęściej popełniane błędy

Grzejniki są ostatnim ogniwem instalacji centralnego ogrzewania, ich trwałość i efektywna praca zależy nie tylko od materiału, z jakiego są wykonane, ale także od tego, czy są podłączone w sposób bezpieczny i prawidłowy. Pokusa zaoszczędzenia czy niewiedza instalatorów mogą doprowadzić do niewłaściwego funkcjonowania instalacji grzewczej, a to odbije się późnej na naszej kieszeni. Poznaj najpopularniejsze błędy na etapie montażu ogrzewania, żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę instalatorom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Montaż ogrzewania. Najczęściej popełniane błędy
(Shutterstock)
d25nkgh

Grzejniki są ostatnim ogniwem instalacji centralnego ogrzewania, ich trwałość i efektywna praca zależy nie tylko od materiału, z jakiego są wykonane, ale także od tego, czy są podłączone w sposób bezpieczny i prawidłowy. Pokusa zaoszczędzenia czy niewiedza instalatorów mogą doprowadzić do niewłaściwego funkcjonowania instalacji grzewczej, a to odbije się późnej na naszej kieszeni. Poznaj najpopularniejsze błędy na etapie montażu ogrzewania, żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę instalatorom.

Błędne podłączenie grzejnika

Najczęstszą przyczyną złego funkcjonowania grzejnika jest nieprawidłowe podłączenie przewodów centralnego ogrzewania. Każdy producent grzejników określa dla swoich wyrobów sposób podłączenia do systemu. Grzejniki powinny być podłączone tak, żeby wewnętrzny przepływ wody odbywał się możliwe przez całą ich powierzchnię. Standardowym podłączeniem jest wykonanie na jednym z boków – zasilania u góry i powrotu na dole. W układzie krzyżowym zasilenie wykonane jest u góry z jednego boku, a z przeciwnej strony - powrotu u dołu – ten sposób przeznaczony jest do grzejników dłuższych niż 1,5 m.

d25nkgh

Na króćcach muszą być zamontowane zawory: regulacyjny przystosowany do założenia głowicy termostatycznej, oraz odcinający – odłączający grzejnik bez konieczności opróżniania go z wody. W grzejnikach przystosowanych do podłączenia dolnego trzeba zwrócić uwagę, która końcówka przeznaczona jest do zasilania, a która do powrotu. W przypadku błędnego podłączenia nastąpi spadek wydajności cieplnej grzejnika o blisko 30 proc. od wartości podawanej przez producenta.

Niewłaściwe rozmieszenie rur ogrzewania podłogowego

Błędy zdarzają się także przy montażu ogrzewania podłogowego. Inwestor z uwagi na koszty związane z przygotowaniem projektu instalacji centralnego ogrzewania często decyduje się na wykonanie "podłogówki" bez odpowiedniej dokumentacji technicznej. To w późniejszym czasie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci nieefektywnego ogrzewania pomieszczeń.

Projekt wykonany przez doświadczonego projektanta z uprawnieniami jest gwarancją, że ogrzewanie podłogowe zapewni w pomieszczeniach komfortowe warunki. Taki projekt przewiduje przede wszystkim odpowiednie rozmieszczenie rur, zwłaszcza w strefach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło. Dotyczy to części, gdzie straty ciepła przy oknach są znacznie większe niż w pozostałych pomieszczeniach. Moc ogrzewania w tej strefie można zwiększyć poprzez zagęszczenie rur ogrzewania podłogowego. Projekt powinien również przewidywać przyszłe rozmieszczenie wyposażenia, aby zapobiec znacznemu ograniczeniu powierzchni grzewczej poprzez ustawienie szaf, regałów czy dużego kompletu wypoczynkowego.

d25nkgh

Nieodpowiednia moc grzejników

Niewłaściwy dobór grzejników najczęściej wiąże się z ich przewymiarowaniem. Konsekwencją jest mniejszy od nominalnego przepływ wody grzejnej i silne zdławienie kaloryfera. Aby poprawnie dobrać moc i wielkość grzejników, konieczne jest dokładne określenie zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia, w którym będą montowane. Wszystko sprowadza się do stanu izolacji cieplnej budynku, dlatego wartości te mogą wynieść:

  • 140-180 W/m2 - dla budynku nieocielonego,
  • 80-140 W/m2 - dla starego budynku docieplonego,
  • 80-60 W/m2 - dla budynku wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • Poniżej 60 W/m2 – dom zaliczany do klasy energooszczędnej.

Do określenia mocy grzejnika trzeba też znać powierzchnię lub kubaturę ogrzewanego pomieszczenia. Wymaganą moc cieplną Q uzyskasz poprzez pomnożenie powierzchni pomieszczenia wraz z wartością zapotrzebowania na ciepło, zależną od stanu izolacji w budynku. Optymalna moc grzejnika powinna zależeć także od rodzaju źródła ciepła, przeznaczenia grzejników (czy będą znajdować się w kuchni, łazience, czy w pokoju), wpływu sąsiednich pomieszczeń ogrzewanych oraz nieogrzewanych, potencjalnych strat ciepła w pomieszczeniu oraz liczby i wielkości okien.

d25nkgh

Aby z katalogów producentów wybrać właściwe grzejniki, konieczne jest też uwzględnienie parametrów pracy instalacji centralnego ogrzewania, najczęściej moc grzewcza podawana jest dla dwóch zakresów temperatur: 90/70/20°C lub 75/65/20°C, parametry te oznaczają w podanej kolejności temperaturę: wody zasilającej, wody powracającej do kotła, panującą w ogrzewanym pomieszczeniu.

Błędna regulacja grzejnika

Po montażu grzejnik musi zostać wyregulowany, tak by dostosować przepływ wody do założonej mocy grzewczej. Brak takiej regulacji uniemożliwi równomierny przepływ przez poszczególne grzejniki, gdyż w wyniku różnych oporów przepływu zmienia się ilość doprowadzanej do nich wody. W efekcie mogą wystąpić znaczne różnice w efektywności ogrzewania - grzejniki usytuowane bliżej kotła będą gorące, te najbardziej oddalone z kolei będą ledwie ciepłe.

Regulacja grzejnika polega na zdławieniu przepływu w takim stopniu, aby różnica na wejściu i wyjściu wynosiła 15-20°C. W zaworze grzejnikowym przewidziano tzw. podwójną regulację, dzięki czemu zmieniając jego nastawy (np. pozycje 1-6), można metodą prób i błędów sprawdzić, czy różnica temperatury utrzymuje się w założonym przedziale. Zbyt duża różnica może spowodować niedogrzanie pomieszczenia, natomiast mała – spadek sprawności kotła. Odpowiednią regulację temperatury w pomieszczeniu zapewniają zamontowane na zaworze grzejnikowym głowice termostatyczne. Częstym błędem popełnianym przez instalatorów lub sprzedawców jest niewłaściwe jej dobranie. Skutkuje to tym, że nit wkładki termostatycznej nie zostaje dociśnięty do końca, dlatego pomimo przestawienia głowicy termostatycznej do pozycji zamkniętej - nadal odbywa się przepływ wody grzewczej.

Damian Czernik

d25nkgh

Podziel się opinią

Share

d25nkgh

d25nkgh