Montaż grzejników. Najczęstsze błędy, które mogą cię wiele kosztować
Wydawałoby się, że grzejnik to urządzenie bardzo proste - ot, pojemnik na wodę o specyficznym kształcie. A jednak nie zawsze działa prawidłowo. Dlaczego? Poznaj najczęstsze błędy podczas montażu grzejników. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.
19.08.2015 17:12
Wydawałoby się, że grzejnik to urządzenie bardzo proste - ot, pojemnik na wodę o specyficznym kształcie. A jednak nie zawsze działa prawidłowo. Dlaczego? Poznaj najczęstsze błędy podczas montażu grzejników. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.
Grzejnik powinien przekazywać do pomieszczenia wymaganą ilość ciepła. Projektant instalacji grzewczej oblicza ją i na tej podstawie wybiera odpowiedni model grzejnika. Problemy możemy sprowokować, gdy zamiast grzejnika z projektu wybierzemy urządzenie choć trochę się od niego różniące. Na przykład jeśli grzejnik będzie chromowany zamiast polakierowanego na biało, jego moc cieplna będzie o kilkadziesiąt procent mniejsza! Z pewnością odczujemy to w najzimniejszym okresie – jeżeli grzejnik w projekcie nie był dobrany ze sporym zapasem, to będzie nam zimno.
Błędy podczas montażu grzejników: w innym miejscu
Marznąć możemy też, jeśli z jakiegoś powodu grzejnik, który był przewidziany pod oknem, postanowimy umieścić na przeciwległej ścianie, w dodatku nie przy podłodze, tylko wysoko pod sufitem. Taka zmiana lokalizacji powoduje inny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Powinno to być zrekompensowane zastosowaniem grzejnika o mocy większej nawet o 25%.
Błędy podczas montażu grzejników: odwrotnie podłączony
Do grzejników z podłączeniem bocznym rurę zasilającą zwykle podłącza się na górze, powrotną – na dole (chyba że projektant przewidział podłączenie dolne po obydwu stronach - wtedy zapewne uwzględnił to, dobierając wielkość grzejnika).
Są też grzejniki płytowe, których podłączenie producent przewidział od dołu, lokalizując tam obok siebie oba przyłącza. Nieraz się zdarza, że podczas łączenia rur z grzejnikiem rura zasilająca, którą do grzejnika dopływa gorąca woda, zostaje pomylona z powrotną – którą woda odpływa, a ponieważ w grzejniku oddała ciepło, jest już chłodniejsza.
Taka pomyłka skutkuje tym, że w wyniku odwrotnego przepływu wody przez grzejnik grzeje on z mocą o 30% mniejszą od założonej. Nic dziwnego, jeśli jest wtedy zbyt zimno. Zwykle towarzyszy temu nieprzyjemny stukot zaworu termostatycznego, do którego woda dociera nie z tej strony, z której powinna. Gdyby wszystko było, jak trzeba, hałasu by nie było.
Podobny efekt dźwiękowy można zaobserwować, gdy wprawdzie rury są podłączone prawidłowo, ale za to zawór zamontowany na rurze obok grzejnika jest przez pomyłkę obrócony o 180 stopni. Wymagany kierunek przepływu wody jest na zaworze oznaczony strzałką, oznaczone powinny być również króćce podłączeniowe grzejnika (informacja o prawidłowym sposobie podłączenia może być zawarta w dołączonej dokumentacji).
Błędy podczas montażu grzejników: w złą stronę
Nieprawidłowa praca grzejnika może być spowodowana jego zapowietrzeniem – wydaje wtedy z siebie podejrzane odgłosy i jest na górze chłodniejszy niż na dole. Współczesne grzejniki są na ogół wyposażone w odpowietrzniki, więc usunięcie z nich powietrza nie jest trudne. Należy jednak zwrócić uwagę, czy grzejnik nie wisi ze spadkiem w kierunku odpowietrznika, bo wtedy jego użycie może być nieskuteczne.
Prawidłowo zawieszony powinien być odrobinę przechylony, ale tak, by wyżej znajdowała się strona z odpowietrznikiem - bo powietrze gromadzi się zawsze w najwyższym punkcie.