Wśród inspiracji wnętrzarskich na ten rok bardzo wyraźnie zaznacza się nurt folklorystyczny. To dobry znak dla wszystkich, którzy cenią tradycję i lubią eksponować jej elementy w aranżacji wnętrz.
Wśród inspiracji wnętrzarskich na ten rok bardzo wyraźnie zaznacza się nurt folklorystyczny. To dobry znak dla wszystkich, którzy cenią tradycję i lubią eksponować jej elementy w aranżacji wnętrz.
Styl folk lub etno ma tyle twarzy, ile jest kultur. Fascynacja elementami nawiązującymi do tradycji ludowej od pewnego czasu jest widoczna na salonach. Trend ten można zaobserwować w wielu krajach. Po silnie odciskającej się również u nas modzie na styl skandynawski, wraz z jego folklorystycznymi detalami, przyszedł czas na promowanie we wnętrzach rodzimej kultury. Tej jesieni można zauważyć, jak wraca ze zdwojoną siłą moda na folklorystyczne desenie, regionalne symbole, wzory, kolory i faktury.
Folk po polsku
Wśród proponowanych przez architektów i dekoratorów elementów wprowadzających styl etno znajdziemy przede wszystkim tkaniny zdobione deseniami nawiązującymi do wycinanki łowickiej, wzoru zaczerpniętego z krajki, góralskiej chusty czy kaszubskiego fartucha. Bez trudu znajdziemy tego typu zasłony, powłoczki na poduchy, pościel, narzuty i dywany. Kolorowe zdobienia spotkamy na płytkach ceramicznych, tapetach, meblach kuchennych i zastawie.
Zrób sobie folk
Chętnie wybieranym dodatkiem etnicznym są abażury tkaninowe z ludowym wzorem lub ażurem folkowej wycinanki. Jako akcenty we wnętrzach spotyka się też obrazy z etnicznymi wzorami, które zajęły w salonach miejsce grafik i landszaftów. Rośnie też oferta różnego rodzaju naklejek, szablonów i dekorów, głównie z motywem roślinnym, z pomocą których można we własnym zakresie ozdobić gładkie meble. W ten sposób jesteś w stanie szybko wprowadzić do wnętrza ludową nutę, a monotonne sprzęty przemienić w wyjątkowo atrakcyjne.
Folk czy neofolk?
Elementy ludowe wprowadzają przytulną i rodzinną atmosferę we wnętrzu. Możesz ją osiągnąć, korzystając z wysłużonych przedmiotów z naturalną patyną, wnoszących ducha minionych czasów. Warto też się zdecydować na nowoczesne detale nawiązujące do tematyki etnicznej. Gdy do wnętrza wprowadzasz antyki i pamiątki po prababci, masz do czynienia z tradycyjnym folkiem. Nowoczesne dodatki ludowe lub te z etnicznym sznytem składają się na styl neofolk. Dekoracje z obu nurtów można także łączyć.
Flokowe wskazówki
Najważniejszą wskazówką dla osób planujących wystrój etniczny jest umiar. Choć w sklepach wnętrzarskich znajdziesz wiele elementów folkowych, warto wybrać tylko dodatki najbardziej pasujące do twojego wnętrza. Polskie motywy ludowe są często bardzo wzorzyste, wielobarwne, wręcz krzykliwe. Kilka detali wyraźnie ożywi wnętrze, liczna ich rzesza sprawi jednak, że kompozycja będzie męcząca i zdominuje przestrzeń mieszkania.
Folk z umiarem
Łowicka wycinanka oprawiona w ramy obrazu doskonale udekoruje pustą ścianę. W minimalistycznym wnętrzu fotel obity tkaniną folkową będzie się prezentował jak dzieło sztuki. Pościel w kwiatowe wzory góralskie najlepiej będzie wyglądać się na łóżku o surowej, drewnianej formie. Także zastawa w ludowe dekory powinna stanąć na gładkim obrusie i odwrotnie - haftowana i suto zdobiona serweta zyska na urodzie pod jednobarwnymi talerzami.
Folk nowocześnie i tradycyjnie
Elementy etniczne sprawdzą się zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Naturalnie będą wyglądały w aranżacji rustykalnej, ale ożywią także przestrzeń industrialną, minimalistyczną. Jako dodatki dobrze skomponują się z drewnianymi i tapicerowanymi meblami, choć równocześnie świetnie ocieplą modny wystrój bazujący na tworzywie sztucznym. Dobrze zaprezentują się na tle kolorów neutralnych, barw ziemi i naturalnych tkanin.