Modne wykończenie ścian: 10 niesztampowych pomysłów
23.09.2017 | aktual.: 26.09.2017 12:05
Współcześnie ściany przestały być jedynie tłem dla mebli. Niezależnie od wykończenia ścian - farbą, fornirem, tapetą czy np. korkiem - mogą one stać się głównymi bohaterkami wnętrza. Poznaj 10 najmodniejszych sposobów wykończenia ścian.
Jako okładzinę ścienną stosuje się płytki kamienne o gr. 3 mm. Największym atutem kamiennych okładzin jest ich naturalność, która przejawia się w niepowtarzalnych wzorach i bogactwie kolorów. Na ścianach najchętniej wykorzystuje się marmur, trawertyn, piaskowiec, granit – nadają wnętrzu wyjątkowo reprezentacyjny charakter. Ułożone na cienką spoinę tworzą jednolitą płaszczyznę, w której wyróżniają się jedynie splątane żyłki kamienia. Błyszcząca powierzchnia polerowanego kamienia świetnie odbija światło, a ściana pokryta kamieniem łupanym lub łamanym je pochłania. Powierzchnia kamienia szorstka w dotyku lepiej się zaprezentuje w połączeniu z gładkimi ścianami.
Korek
Ma cechy zbliżone do drewna: tłumi dźwięki, zatrzymuje ciepło we wnętrzu, pochłania nadmiar wilgoci. Nadaje też pomieszczeniu, w którym go zastosujesz, równie ciepły wygląd jak drewno. Na ścianach wykorzystuje się korek w postaci boazerii (płyt lub płytek przyklejanych bezpośrednio do ściany) albo tapety (cienkiej warstwy korka na papierowym podkładzie). Z korkiem nie warto jednak przesadzać – pokrycie nim wszystkich ścian wywoła wrażenie duszności, zamknięcia. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystać korek na jednej ze ścian – wówczas stworzy na ścianie niepowtarzalny dekor.
Tynk dekoracyjny
Swoją popularność tynki dekoracyjne zawdzięczają niezwykłym walorom dekoracyjnym, a także wielości efektów, jakie można dzięki nim osiągnąć. Tynki ciągnione (na przykład tzw. kornik) podczas zacierania rzeźbią w tynku wzory, tynki strukturalne przypominają nieco stary mur – pełen nierówności, spękań, załamań. Tynki zacierane dają delikatną fakturę, a mozaikowe (tzw. kamyczkowe) tworzą wielobarwną powierzchnię. Są też stiuki, które imitują marmur, trawertyn czy inny szlachetny kamień. Żeby uzyskać na ścianie dekoracyjny efekt, wystarczą powszechnie dostępne narzędzia: pędzel, szpachelka, gąbka, szczotka.
Tapeta
Tapety zaskarbiły sobie nasze względy przede wszystkim dzięki właściwościom maskującym – doskonale tuszują niedoskonałości ściany – ale w nowoczesnych wnętrzach liczy się także ich bogate wzornictwo i łatwość wymiany. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz uzyskać ciekawe wzory na dużej powierzchni. Modne są tapety w duże kwiaty, geometryczne, z fakturami zaczerpniętymi z natury (naśladujące skórę oraz roślinne włókna), z nieregularnie rozmieszczonymi wgłębieniami, wykorzystujące kontrastowe barwy. Chętnie stosuje się też fototapety, zwłaszcza te w wersji XL oraz spersonalizowane – wystarczy zanieść własnoręcznie zrobione zdjęcie do wyspecjalizowanej firmy, która naniesie ja na tapetę. W pokojach sprawdzą się tapety papierowe, przeznaczone do malowania rauhfazy oraz winylowe (te ostatnie można myć i szorować).
Farba
Kolorowa farba na ścianach przebojem zdobywa nowoczesne wnętrza. W tym sezonie najmodniejsze odcienie proponowane przez producentów to szmaragdowy, szafirowy oraz limonkowy. Odpowiednio dobranym kolorem farby można poprawić proporcje: ciemne ciepłe barwy na ścianie przybliżają ściany do siebie, zacieśniając optycznie przestrzeń, a jasne i chłodne oddalają, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe. Wyrazistą farbą pomaluj jedną ścianę – w ten sposób zyskasz kolorystyczny akcent i podkreślisz jej wyjątkowość. Efekt ten wzmocni także naklejenie lub namalowanie ornamentu czy wzoru z szablonu.
Skóra
Skórzane okładziny ścienne to nowość na polskim rynku, za którą na razie trzeba niestety słono zapłacić. Zastosowane na ścianie tworzą jednak niezwykle dekoracyjną okładzinę, która nadaje wnętrzu luksusowy wyraz. Płytki skórzane mają różne wymiary od 15 x 15 cm do 120 x 50 cm, a także rozmaite wzory - z motywem skóry węża, szachownicy czy florystycznych ornamentów. Okładziny wykonane z naturalnej skóry są uszlachetniane za pomocą wprasowania w nie specjalnych wosków – w trakcie tego procesu wydobywa się ze skóry charakterystyczne, oryginalne niuanse kolorystyczne.
Płytki ceramiczne
Dekoracyjne wzory płytek ceramicznych sprawiają, że coraz częściej pojawiają się one na ścianach salonów. Także różnorodne formaty płytek stały się dekoracją samą w sobie, co więcej – dają możliwość wykreowania na ścianie niepowtarzalnych wzorów. Ściana wyłożona płytkami wcale nie musi być płaska – w sprzedaży są także płytki szkliwione, które tworzą wrażenie trójwymiarowej przestrzeni. Płytki doskonale naśladują też inne miękkie materiały ścienne (drewno, tkaniny), co przysparza im popularności. Zastosowane na ścianie w salonie czy sypialni stworzą wrażenie otulającej ścianę tkaniny albo też przemówią – niczym olbrzymia fotografia – wyraźnym obrazem.
Boazeria
Do niedawna na drewnianą boazerię patrzono raczej niechętnie, dziś jednak powraca do łask. O ile dawniej boazerię lakierowano, o tyle dziś chętniej się ją bejcuje i bieli na wzór skandynawski. Obecnie produkowana boazeria ma szersze deseczki niż dawniej, układa się je także poziomo, na fragmentach ścina. Do łask powraca także wyszukane sposoby łączenia desek, na przykład wklejanie w jednej powierzchni różnych gatunków drewna (intarsja). Praktyczną zaletą boazerii jest także łatwa renowacja – w przypadku zniszczenia pojedynczej deseczki łatwo ją samodzielnie wymienić.
Blacha, pleksi, szkło
Materiały znane z budynków użyteczności publicznej – o gładkiej powierzchni i kolorystyce niewystępującej w naturze – wywołują uczucie chłodu, dlatego w nowoczesnych wnętrzach warto je zastosować jedynie na framgentach ścian, ocieplając resztę wnętrza ciepłymi dodatkami. Tafle szkła lub pleksi oraz arkusze blachy sprawdzą się przede wszystkim w roli zabezpieczenia innych ściennych materiałów wykończeniowych przed zabrudzeniem, zawilgoceniem czy zalaniem – można nimi wyłożyć ścianę nad kuchennym blatem czy strefę wokół umywalki. Dodatkowo materiały te - użyte na ścianie - wywołują skojarzenia z nieskazitelną higieną, nadają wnętrzu supernowoczesny charakter.
Fornir
Fornir na ścianie, czyli cieniutkie warstwy drewna naklejane na sklejkę lub płytę MDF, może tworzyć wielkoformatowe elementy, dzięki czemu pokryjesz nim nawet duże płaszczyzny ścian. Ponieważ jest to materiał plastyczny, płytami fornirowymi można także wykończyć łukowe powierzchnie ścian czy zaokrąglone cokoły. Ciekawą propozycją jest także łączenie płyt forniru nie tylko w układzie poziomym, ale także w taki sposób, żeby rysunki słojów były do siebie prostopadłe. Decydując się na fornir, pamiętaj, że obłożona nim ściana będzie dominować we wnętrzu, dlatego stosuje się go przeważnie w dużych reprezentacyjnych salonach, w których zostawia się miejsce dla powietrza i światła. Dzięki temu ściana pokryta fornirem nie przytłacza, lecz zachwyca.