Trwa ładowanie...

Modne materiały budowlane - budowa domu na czasie

Tradycyjne czy nowoczesne - które budowlane materiały ceramiczne są obecnie bardziej modne? Podczas budowy domu warto być na bieżąco z rynkowymi trendami. Zobacz, jakie kolory cegieł oraz dachówek zyskują popularność.

Modne materiały budowlane - budowa domu na czasieŹródło: Roben
dhco9cp
dhco9cp

Tradycyjne czy nowoczesne - które budowlane materiały ceramiczne są obecnie bardziej modne? Podczas budowy domu warto być na bieżąco z rynkowymi trendami. Zobacz, jakie kolory cegieł oraz dachówek zyskują popularność.

Ceramika budowlana jest w modzie od setek lat. Popularnością cieszą się w zasadzie wszelkie modele oraz kolory dachówek oraz cegieł, przede wszystkim dlatego, że inwestorzy budują różne domy. Nie znaczy to jednak, że rynek budowlany stoi w miejscu. Choć moda na materiały budowlane nie zmienia się tak często jak kolekcje ubrań znanych projektantów, także tu można dostrzec ewolucję potrzeb inwestorów, a wraz z nimi – ofert producentów. Materiały budowlane - tradycja kontra nowoczesność

Tendencje rynkowe najłatwiej przedstawić w odniesieniu do dwóch ogólnych grup materiałów budowlanych: tradycyjnych oraz nowoczesnych. Te pierwsze to przede wszystkim materiały o barwach klasycznych - w przypadku ceramiki jest to głównie czerwień i różne jej odcienie, takie jak miedziany, kasztanowy, bordowy itp. Materiały nowoczesne wyróżniają kolory ciemniejsze, chłodne, w tym szarość, czerń, grafit, srebro, a także - w zależności od odcienia i tego, z czym są zestawione - biel i brąz.

Patrząc na polskie domy, nietrudno zauważyć, że współczesna architektura domów jednorodzinnych ceni ciemne i chłodne barwy. Ich rosnącą popularność potwierdzają również producenci.

– Jeszcze 3 lata temu ok. 30% kupujących wybierało cegły i dachówki, które w skrócie można określić jako nowoczesne, a pozostałe 70% inwestorów stawiało na wyroby o barwach i designie tradycyjnym. Dziś te relacje wyglądają inaczej – na szeroko pojętą nowoczesność decyduje się już ok. 50% inwestorów. Można więc zauważyć wzrost popularności barw takich jak czerń, szarość, antracyt i brąz o ok. 20% - mówi Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben. - Jest to tendencja rosnąca, więc za rok, dwa lata szala może przechylić się na korzyść produktów nowoczesnych – dodaje.

dhco9cp

Moda dachowa

Czy moda dotyczy także kształtów? Tu łatwiej prześledzić sytuację na podstawie dachówek, które przechodzą obecnie sporą ewolucję. – Jako producenci obserwujemy rosnące zainteresowanie pokryciami, które można ogólnie określić jako nowoczesne – mówi Lidia Misiuna. - Wyróżniają się one prostym, smukłym kształtem – są to dachówki całkiem płaskie lub z niską falą, nie „lejące się”, a bardziej geometryczne – wyjaśnia.

Współczesne, minimalistyczne trendy w architekturze, a także potrzeba zmian przyczyniają się do tego, że inwestorzy coraz częściej odchodzą od najpopularniejszych dotąd kolorów w Polsce, jakimi są żółć na elewacji i miedzianoczerwony odcień dachu. Wszystko wskazuje więc na to, że surowe, chłodne czy ciemne materiały budowlane będą coraz bardziej modne.

dhco9cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhco9cp