ŁazienkaModna mała łazienka - funkcjonalnie i z klasą

Modna mała łazienka - funkcjonalnie i z klasą

Modna mała łazienka - funkcjonalnie i z klasą

22.02.2017 10:38

Myśląc o łazience, mamy zazwyczaj przed oczami przestronne pomieszczenie, które nie tylko zapewnia higienę, ale również jest miejscem relaksu i wyciszenia po ciężkim dniu. Jeśli jednak do dyspozycji masz jedynie niewielką przestrzeń, czeka cię nie lada wyzwanie - stworzenie praktycznej i pięknej łazienki, w której mimo skromnych rozmiarów uda się zmieścić wszystkie niezbędne funkcje oraz zrealizować kilka marzeń. Spójrz, jak radzą sobie z tym architekci.

Myśląc o łazience, mamy zazwyczaj przed oczami przestronne pomieszczenie, które nie tylko zapewnia higienę, ale też jest miejscem relaksu i wyciszenia po ciężkim dniu. Jeśli jednak do dyspozycji masz niewielką przestrzeń, czeka cię nie lada wyzwanie - stworzenie praktycznej i pięknej łazienki, w której mimo skromnych rozmiarów uda się zmieścić wszystkie niezbędne funkcje oraz zrealizować kilka marzeń.
Planowanie aranżacji łazienki warto zacząć od zastanowienia się nad tym, co chciałbyś w niej zmieścić. Możliwości jest sporo: miska sedesowa może być wisząca lub kompaktowa, umywalka postawiona na blacie, szafce albo zawieszona w powietrzu. Wanna w małej łazience? Dlaczego nie. Ograniczona przestrzeń nie zmusza wcale do rezygnowania z tego, o czym od zawsze marzyłeś. Obecnie wielu producentów oferuje sprzęty i rozwiązania dostosowane do małych pomieszczeń, więc aranżacja niewielkiej łazienki staje się o niebo łatwiejsza. Planując rozmieszczenie urządzeń i mebli, pamiętaj o przestrzeni wokół nich niezbędnej, aby dorosły człowiek mógł swobodnie korzystać z łazienki. Przyjmuje się, że trzeba zachować ok. 20 cm z każdej strony, przy założeniu, że osoba dorosła zajmuje przestrzeń ok. 60 cm.

1 / 6

Aranżacja małej łazienki: sprzyjające kolory

Obraz
© A1 Studio

Mała łazienka musi spełniać te same funkcje co duża, trzeba więc w niej zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia. Wiele sprzętów na niewielkiej przestrzeni może dawać wrażenie przeładowania, dlatego ważne jest, aby wcześniej zaplanować kolory ścian i podłogi. Odpowiedni dobór barw pozwoli na uzyskanie efektu optycznego powiększenia wnętrza. W małych pomieszczeniach polecane są jasne, naturalne barwy. Unikaj mocnych, gryzących się odcieni, zdecydowanie odcinających jeden element od drugiego.

2 / 6

Aranżacja małej łazienki: sprytne pomysły

Obraz
© Shoko Design

W łazience warto postawić na kreatywne rozwiązania i sprytne patenty, które poprawią funkcjonalność. Można w niej zmieścić niemal wszystko, co sobie wymarzyłeś. Marzą ci się długie kąpiele w wannie, chociaż wiesz, że bardziej praktyczny byłby prysznic? Można połączyć oba rozwiązania, wybierając wannę z parawanem, który zmienia ją w kabinę prysznicową. Nie masz gdzie zamontować szafek czy wstawić pralki? Rozwiązaniem będzie wnęka, w której zmieścisz pralkę, a nad nią szczotki, ściereczki, chemię i ręczniki.
W małej łazience warto również wykorzystywać półki, np. pod umywalką. Nieocenione są też rozwiązania 2w1, np. szafka z lustrem czy drabinkowe grzejniki, które służą jako dodatkowe wieszaki. Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli niewielkich łazienek wychodzą również producenci ceramiki sanitarnej. Obecnie można wybierać wśród narożnych umywalek, brodzików czy nawet misek ustępowych, które znacznie ułatwiają aranżację małego pomieszczenia.

3 / 6

Aranżacja małej łazienki: w zgodzie z trendami

Obraz
© Shoko Design

Jak urządzić łazienkę, aby stanowiła przyjazne i funkcjonalnie pomieszczenie na lata? Jak pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, nie tracąc przy tym niezbędnej przestrzeni? Obecnie stawia się głównie na funkcjonalność. Rozwiązania mają być jak najlepiej dopasowane do potrzeb domowników, a przy tym spełniać ich wymagania estetyczne.
Wyraźny trend ekologiczny w łazience wyraża się zastosowaniem naturalnych materiałów wykończeniowych oraz surowców wtórnych, jak również oszczędzaniem wody (np. bezdotykowe baterie). W ten kierunek wpisuje się również oświetlenie LED - sprawdzi się ono nie tylko do dekoracyjnego podświetlenia wanny czy półek, ale również jako ogólne i energooszczędne źródło światła.

4 / 6

Aranżacja małej łazienki: powrót do natury

Obraz
© Shoko Design

Wykorzystanie materiałów takich jak kamień, drewno czy płytki w barwach ziemi (brązy, beże, zielenie) wpasowujące się w trend powrotu do natury - jeden z najmodniejszych motywów w aranżacji łazienki. Drewniane blaty, podłogi kamienne, gresowe lub płytki imitujące drewno są uniwersalnym i ponadczasowym sposobem na wykończenie wnętrza. W tego typu aranżacji doskonale wyglądają drewniane meble oraz nadające się do trzymania w wilgotnych miejscach rośliny doniczkowe, które pomogą uzyskać odpowiedni klimat.

5 / 6

Aranżacja małej łazienki: w duchu retro

Obraz
© Studio Inaczej

Dużą popularnością cieszą się nadal łazienki w stylu retro. W centralnym miejscu obowiązkowo umieszcza się masywną wannę, najlepiej na ozdobnych nóżkach, która ma skupiać na sobie całą uwagę. Do tego elegancka armatura oraz stylowe detale. Wnętrze w stylu vintage tworzą przede wszystkim dodatki: kryształowe żyrandole, kunsztownie zdobione lustra, stylowe baterie. Ważne jest tu również tło odzwierciedlające piękno zastosowanych rozwiązań - np. ściana pokryta tapetą z barokowym wzorem czy taka z surowej cegły.

6 / 6

Aranżacja małej łazienki: minimalizm w cenie

Obraz
© GSG Studio Interiors & Design

W nowoczesnych wnętrzach króluje minimalizm. Oszczędność detali, ograniczenie liczby sprzętów, mebli czy dodatków pozwala stworzyć surową w wyrazie łazienkę, która zapewnia maksimum komfortu przy doskonałym wykorzystaniu przestrzeni. Dużą rolę przykłada się do funkcjonalności oraz maksymalnej swobody ruchów. W małej łazience efekt przestrzenności można uzyskać, odsłaniając na ile tylko się da, podłogę (np. poprzez montaż wszystkich urządzeń w ścianie). Obecnie hitem są deszczownice i bezbrodzikowe kabiny.

Wybrane dla Ciebie