Trwa ładowanie...
d409gcb

Modna łazienka 2018. Powrót do lat 80. i luksusu

Elementy drewniane, dekory z Bliskiego Wschodu czy cegła loftowa odchodzą do lamusa. W łazienkach tryumfy święci styl rodem z "Wielkiego Gatsby'ego", art déco, kolor szmaragdowy i jednobarwne lata 80. – W tym roku architekci stawiają na materiały, które kojarzą się z szeroko pojętym luksusem i bawią się konwencją – opowiada architekt Jacek Dudkiewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tym roku architekci stawiają na materiały, które kojarzą się z szeroko pojętym luksusem i estetyką art déco.
W tym roku architekci stawiają na materiały, które kojarzą się z szeroko pojętym luksusem i estetyką art déco. (Projekt OIKOI, zdjęcia AYUKO STUDIO)
d409gcb

*Julia Wiśniewska: W jaką stronę podążają projekty łazienek? Jakie są tegoroczne trendy? *

*Jacek Dudkiewicz: *Stosunkowo świeżym, ale mocno zaznaczonym trendem jest mieszanie różnych stylów i zabawa konwencją. Połączenie nowoczesności i klasyki pozwala stworzyć dynamiczną przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Często oznacza to łączenie materiałów i wyposażenia o różnym rodowodzie. Miedziane dekory na ścianie z najzwyklejszej białej ceramiki? Czemu nie! Klasyczne skórzane dodatki doskonale uzupełnią modernistyczne meble z Corianu.
Minimalistyczny salon łazienkowy nabierze rumieńców, jeśli pośrodku znajdzie się 50-letni perski dywan o mocnym, wielobarwnym wzorze. Mała eklektyczna toaleta w stylu angielskim, z wytapetowanymi ścianami i kryształowymi kinkietami, może mieć umieszczony na suficie neon, który przełamuje rutynę i dodaje wnętrzu charakteru. Kontrast jest najlepszą metodą uwypuklania indywidualnych cech materiałów i pozwala spojrzeć na nie w nowym świetle.

*Co odchodzi już do lamusa, a co będzie hitem? *

d409gcb

Jednobarwne łazienki to trend, który zadebiutował w latach 80. i właśnie wraca do nas w wielkim stylu. Prawidłowo zaprojektowana monochromatyczna łazienka będzie naszą oazą spokoju i miejscem, w którym możemy się zrelaksować. W klasycznej odsłonie oznacza to użycie na ścianach i podłodze identycznych prostokątnych płytek, w kolorze szarym lub białym. W nowej odsłonie materiały są znacznie bardziej wyrafinowane. Przede wszystkim wielkoformatowe tafle kamienia, heksagonalne i okrągłe mozaiki, cementowe płytki z fantazyjnymi wzorami geometrycznymi lub panele betonowe doskonale pasujące do estetyki loftowej. W ekstremalnej wersji używamy identycznego materiału do wykonania umywalki i frontów mebli, wszystko jest niejako wykute w tym samym tworzywie.

Zdecydowanie do lamusa odchodzą wielobarwne dekory inspirowane Bliskim Wschodem i płytki z mocno zarysowanymi wzorami geometrycznymi. Również święcące przez wiele lat triumfy drewno i materiały drewnopochodne opuszczają nasze łazienki. Ich upowszechnienie w marketach budowlanych i w mieszkaniu wuja Stefana sprawiły, że nie przemawiają już do naszego poczucia indywidualizmu.

Wszelka rustyka i tolerowanie niedoskonałości takich jak cegła loftowa, drewniane nieszlifowane blaty lub niedomalowane heksagonalne płyty cementowe to już pieśń przeszłości. Nie dotyczy to oczywiście luksusowej rzemieślniczej mozaiki w różnych fantazyjnych wzorach. Ten ręcznie robiony obiekt pożądania projektantów wnętrz powinien mieć widoczne niedoskonałości, żeby odróżniać się od produktu dla masowego odbiorcy.

d409gcb

*Na jakie kolory i struktury stawiają architekci przy projektowaniu łazienek w tym roku? *

W tym roku architekci stawiają na materiały, które kojarzą się z szeroko pojętym luksusem i estetyką art déco. W wielkim stylu wracają materiały takie jak miedź, mosiądz, marmury, skórzane dodatki. W każdej łazience powinny znaleźć się elementy tapicerowane: siedziska lub pufy. Przypomnijmy sobie estetykę pokazaną w filmie "Wielki Gatsby", pomieszajmy to z nowoczesnymi materiałami i wyposażeniem a otrzymamy obraz z gatunku tych, jakimi w połowie roku obrodzą "Instagramy".

Niezależnie od trendów, pewne założenia dla łazienek zawsze pozostaną niezmienne. Duża liczba luster rozświetla przestrzeń i sprawia wrażenie głębi. Kluczowy jest dostęp do światła naturalnego. Jeśli w łazience może znaleźć się okno lub świetlik, to całkowicie zmienia odbiór i postrzeganie tego pomieszczenia.

Projekt OIKOI, zdjęcia AYUKO STUDIO

Kolorem tego roku będzie szmaragdowa zieleń. Widać to zarówno w materiałach tapicerowanych, jak i w ceramice dostępnej na rynku. Nie próżnują producenci dodatków i ozdób. Takie rzeczy jak szklane pojemniki na perfumy lub ozdoby łazienkowe są dostępne w tym kolorze i wokół niego budowane są całe lookbooki.

d409gcb

*Kabina typu walk-in to przejściowa moda czy trend na dłużej? *

Z uwagi na minimalistyczną estetykę, elastyczność tego rozwiązania i wygodę użytkowania kabin typu walk-in, wydaje się, że przez kilka najbliższych lat będzie to stały trend. Pojawił się on w łazience przeciętnego Kowalskiego, wraz z upowszechnieniem się odpływów wpuszczanych w podłogę. Prostota montażu i fakt, że kabina może być dostosowana do różnej estetyki sprawiają, że pasuje do każdej łazienki, niejako stapia się z tłem. Brak ciekawej wizualnie alternatywy umocni tylko te tendencje.

Projekt OIKOI, zdjęcie Michał Piwnicki

Ekologia w łazience – czy to trend również na ten rok?

W polskich warunkach nie jest to wiodąca tendencja projektowa. Prawdopodobnie w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie. Wiele firm proponuje rozwiązania proekologiczne, ale nie jest to najważniejsza wytyczna dla inwestorów i projektantów. Zastanówcie się, ile firm w swojej ofercie podkreśla podejście "cradle to cradle" (szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju)? W kontekście ceramiki chodzi o przyjmowanie starych płytek w celu przerobienia ich na kruszywo, którego można użyć w nowych. Czyli swoisty ceramiczny recykling. Z innych rozwiązań – kiedy ostatnio słyszeliście, by ktoś z waszych znajomych miał toaletę, w której woda w spłuczce pochodzi z odzysku deszczówki z dachu? To żadna fizyka kwantowa, jest to technicznie łatwe do zrobienia i tanie, a jednak nie jest powszechne. To samo dotyczy kolektorów słonecznych. Technologia i wiedza są dostępne, także ceny są na osiągalnym poziomie. Pomimo tego zainteresowanie tymi rozwiązaniami nie jest powszechne, ekologia nie plasuje się na szczycie listy priorytetów.

d409gcb

Podziel się opinią

Share

d409gcb

d409gcb