Trwa ładowanie...

Minimalny wydatek - maksymalny efekt. Zestawy mebli do kuchni za grosze

Nie tylko niewygórowany budżet skłania nas do wyboru tańszych rozwiązań w budowie i aranżacji własnego domu i mieszkania. Bywa, że wybór prostszej opcji jest lepszy także wtedy, kiedy kupujemy coś na długie lata – np. meble do kuchni.

Minimalny wydatek - maksymalny efekt. Zestawy mebli do kuchni za groszeŹródło: Adobe Stock
d497m53
d497m53

Meble do kuchni – najtaniej

Niedrogie meble kuchenne kojarzą się nam z prowizorycznym, tymczasowym rozwiązaniem, odwarstwiającą się okleiną i niską odpornością na czynniki, które szkodzą wyposażeniu kuchni, czyli wilgoć i wysoką temperaturę. Do niedawna określało się takie zestawy jako tzw. buble. Warto zweryfikować tę opinię i zastanowić się, jaka jest ich jakość teraz (w porównaniu z tą sprzed kilku lat), a także na tym, czy w aneksie kuchennym rzeczywiście potrzebny nam jest zestaw szafek, urządzeń, oświetlenia i blatów za kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Możliwe, że niekoniecznie...

Kuchnia dokładnie taka, jak chcesz – i to tanio

W wyborze mebli kuchennych poza budżetem, powierzchnią kuchni czy wielkością rodziny decyduje ich wygląd. Dekady minęły od czasów, kiedy wybór ograniczał się do kuchni drewnianych (najtrwalszych, ale i najdroższych) i kilku rodzajów frontów z płyt wiórowych o dziwnym wzorze czy kolorze. Teraz wybór jest bardzo duży - także w kategorii tańszych mebli. Choć do łask niedawno powróciły kuchnie ciemne, czasem wręcz czarne, to nadal najbardziej popularne są meble jasne, białe, szare, jasne kolory drewna, popularny i bardzo neutralny dąb "sonoma", jak i pastelowe odcienie różnych kolorów. Niska cena to duży atut, bo meble kuchenne zmieniamy częściej niż np. starsze pokolenia, a ich niewygórowana cena daje nam możliwość zmiany wystroju, gdyby zmieniła się nasza koncepcja albo moda.

Często meble kuchenne nie są ukryte w osobnym pomieszczeniu, tylko są widoczne w części dziennej mieszkania z popularną otwartą kuchnią połączoną z salonem. To wpływa na to, że zależy nam na tym, aby były estetyczne i spójne ze stylem całego pomieszczenia i mieszkania. Popularne są meble w stylu nowoczesnym, skandynawskim i loftowym, zwolennikom tradycyjnego wystroju często najbardziej podobają się meble ze żłobieniami we frontach.

Nie warto przepłacać

Modna i elegancka kuchnia nie musi kosztować mnóstwa pieniędzy. Jeśli chcesz uzyskać dobry efekt tanim kosztem, warto postawić na gotowe komplety szafek w atrakcyjnych cenach. Zestaw dla singla, seniora albo do niewielkiego aneksu kuchennego może kosztować nawet kilkaset złotych. Do 1 tys. zł znajdziemy wiele inspiracji. Materiał, z którego wykonuje się większość tańszych serii do kuchni to najczęściej płyta MDF z warstwą ochronną o różnym stopniu trwałości.

Do intensywnie użytkowanych kuchni nie wszystkie produkty z tego materiału będą odpowiednie, ale obecnie cechuje je większa trwałość niż do niedawna. Warto podkreślić, że na niską trwałość mebli może mieć wpływ wiele innych czynników, niezwiązanych z samymi materiałami, których użyto do wyprodukowania mebli. Równie istotna jest wentylacja pomieszczenia, dzięki której skutecznie odprowadzana jest wilgoć, a bardzo ważny (może nawet ważniejszy od samych korpusów i frontów szafek) jest blat kuchenny, na którym wykonuje się w kuchni najwięcej czynności. Wreszcie odpowiednie uchwyty, które łatwo wymienić na stalowe w miejsce plastikowych, które często dodają producenci do całych zestawów.

Wykorzystaj każdy zakamarek

Na uwagę zasługują systemy mebli do kuchni, gdzie dobierzemy odpowiednią szerokość, wysokość, głębokość, korpusy i fronty szafek nawet do aneksu kuchennego o bardzo małej powierzchni. Takie rozwiązania stosuje się w mikro-apartamentach, kawalerkach, w dodatkowych kuchniach np. na poddaszu i w niewielkich firmach, gdzie kilka szafek wystarczy dla niewielkiego zespołu pracujących razem osób. Najważniejszy punkt to oczywiście zlew z ujściem wody, w dalszej kolejności płyta albo kuchenka, choć te w ostatnich czasach w najmniejszych kuchniach zastąpiły pojedyncze, przenośne płyty grzewcze. To świetne rozwiązanie np. do domków letniskowych, do mieszkań, w których bywamy czasem, a także dla… osób, które gotują sporadycznie.

d497m53

Całość tworzą detale

Zabudowa kuchenna to poza meblami i sprzętem AGD różnego rodzaju gadżety, udogodnienia, odpowiednie doświetlenie, które czasem wymaga przeróbki całej instalacji i wiele dodatków, akcesoriów i detali. Możliwe, że doświetlenie załatwią zwykłe lampki LED, zasilane na baterie spoty, albo dobre oświetlenie boczne w postaci lampy nablatowej. Dodatki często mogą wzbogacić wizualnie efekt, jeśli kuchnia prezentuje się zbyt skromnie. Dodatkowo duże znaczenie mają np. baterie kuchenne, wybrany zlew, osłona ściany nad blatem i podłoga. Całość może wynieść niewiele, ale stworzyć nowoczesną, spójną i piękną całość minimalnym kosztem.

d497m53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d497m53