Minimalistyczne wnętrza domu w stylu skandynawskim. Naturalne wyciszenie
22.02.2017 09:32
Czystość formy, surowość detali, biel i odcienie drewna to wyróżniki skandynawskich wnętrz powstałych na podstawie projektu pracowni Formativ. Architekci zaprojektowali wystrój w ten sposób, aby dom stał się oazą spokoju i królestwem naturalnych materiałów, wśród których każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Przestronność wnętrz i aranżacyjna spójność dają klarowność estetyczną, która zachwyca od samego progu.
Czystość formy, surowość detali, biel i odcienie drewna to wyróżniki skandynawskich wnętrz powstałych na podstawie projektu pracowni Formativ. Architekci zaprojektowali wystrój w ten sposób, aby dom stał się oazą spokoju i królestwem naturalnych materiałów, wśród których każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Przestronność wnętrz i aranżacyjna spójność dają klarowność estetyczną, która zachwyca od samego progu.
Strefa wejścia pod względem użytkowym została bardzo praktycznie zaprojektowana. Posadzkę tworzą płytki podłogowe ułożone w szachownicę. Jako materiał odporny na wilgoć i natężoną eksploatację doskonale chronią podłogę przedsionka. Pokaźnych rozmiarów lustro zajmuje całą szerokość ściany, znacznie powiększając optycznie wąską przestrzeń. Przeszklone drzwi izolują wnętrze przed ucieczką ciepła, jednocześnie nie blokując dostępu światła. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom przedsionek jest jasny i dobrze doświetlony.
Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości pracowni Formativ
Skandynawia czy nadmorski kurort?
Najbardziej wyrazistymi elementami wystroju, które nawiązują do stylu skandynawskiego, są biel ścian i mebli oraz drewniane wykończenia. Na posadzce ułożono bielone deski z wyraźnie wyeksponowanym naturalnym rysunkiem. W kuchni otwartej na jadalnię zaprojektowano wielofunkcyjną wyspę - jej front zdobi drewniana okładzina w kolorze, który wykorzystano również na posadzce oraz stopnicach klatki schodowej. Schody efektownie podświetlono, pod każdym zamontowano LED-owe pasmowe oprawy. Światło odbija się od białych podstopnic, co sprawia, że schody nabierają nowego wymiaru. Pełna balustrada wyraźnie oddziela trakt komunikacyjny od jadalni i zabezpiecza klatkę schodową.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
Część wypoczynkową salonu zaprojektowano w przeszklonym narożu pokoju, dzięki czemu jest w nim wyjątkowo jasno. Nadmiar ostrego światła ograniczają szerokie tkaninowe rolety, ich półprzejrzysta biel daje ciekawy efekt estetyczny. Prosta biała zabudowa meblowa zajmuje minimum przestrzeni i wypełnia w sposób ergonomiczny przyścienne fragmenty wnętrza, co sprawia, że salon jest komfortowy i przestronny. Szare obicia mebli wypoczynkowych ociepla drewniany blat stolika kawowego oraz podłoga w miodowym odcieniu. W chłodnie dni siedząc na kanapie, można podziwiać ogień w efektownym kominku o nowoczesnym kształcie.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
Z piętra domu na poddasze prowadzą ażurowe schody, które dodają lekkości całej konstrukcji. Przez stopnie przenika światło, dzięki czemu uniknięto efektu ciemnej, wąskiej i przytłaczającej klatki schodowej. Dodatkowy efekt estetyczny daje zastosowanie szklanych tafli ograniczających schody. Szyby są od góry ujęte w ramy stanowiące jednocześnie praktyczne poręcze. Drewno podłogowe powtórzono na stopniach schodów, sprawia ono, że trakty są przyjemne w eksploatacji, ciepłe i wyjątkowo efektowne.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
W niedużej sypialni niczego nie brakuje. Duże, wygodne łóżko z dwóch stron otoczone jest doświetlającymi wnętrze oknami. Konieczne było zastosowanie ciemnych, nieprzepuszczających rolet, które doskonale izolują dopływ światła z zewnątrz, według potrzeb. Aby nie zabudowywać wnętrza meblami ograniczającymi przestrzeń, półki na książki zaplanowano w nogach łóżka, pod praktycznym siedziskiem. Nieduże szafki nocne doskonale spełniają podstawowe potrzeby. Przytulności wnętrzu dodają tkaninowy zagłówek otulający wezgłowie łóżka, mięsista wykładzina podłogowa oraz ozdobne tapety strukturalne.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
Sypialnia to w rzeczywistości master bedroom - połączenie pokoju z łazienką uwydatnia szklana ściana usytuowana na granicy pomieszczeń. Drzwi prowadzące do pokoju kąpielowego są przesuwne, dzięki czemu nie zajmują przestrzeni podczas otwierania skrzydła. Ponieważ łazienka jest bardzo widna ze względu na dużą liczbę okien, szklaną ścianę ozdobiono kwiecistą zasłoną. Dzięki temu można w obu pomieszczeniach uzyskać wymaganą intymność. Wolno stojąca nowoczesna wanna usytuowana jest w przeszklonym narożu łazienki, odpoczywając w niej, można podziwiać korony drzew w ogrodzie.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
Dla komfortu użytkowego łazienkę wyposażono w dwie nowoczesne podłużne umywalki nablatowe. Minimalistyczna zabudowa meblowa pomieści wszystkie potrzebne kosmetyki. Strefę umywalek doświetlają górne kinkiety, a wejście do łazienki - pasmowa świetlówka nad szklanymi drzwiami. Kabina prysznicowa składa się wyłącznie ze szklanych ścian, jej minimalistyczna forma koresponduje z surowym wystrojem pomieszczenia utrzymanym w bielach i szarościach.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
W gabinecie dominują brązy i beże. Tkanina obiciowa oraz gruba zasłona znacznie ocieplają atmosferę wnętrza, przyjazne kolory natury korespondują z drewnem na podłodze. Proste, nowoczesne meble dodają pokojowi lekkości, otwarte półki bezwspornikowe wyeksponowano na tle wzorzystej tapety nawiązującej do zdobień na tkaninach w stylu toile de jouy. Dzięki wyraźnym skandynawskim akcentom nie ma tu mowy o przeładowaniu aranżacyjnym.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
Pokój dziecięcy zdobią dyskretne akcenty kolorystyczne. Przy zachowanej przewadze bieli atrakcyjności wnętrzu dodają kolorowe kropki na ścianie oraz wielkoformatowa grafika z ulubioną postacią z kreskówki. Prosty drewniany komplet mebli składa się z otwartych wygodnych półek oraz zamkniętych szafek z ozdobnymi frontami. Worek sako to doskonałe rozwiązanie w pokoju dziecka - może pełnić funkcję fotela, pufy lub wygodnej leżanki.
Skandynawia czy nadmorski kurort?
W wąskiej łazience dziecięcej pod oknem zmieściła się wanna usytuowana wzdłuż krótszej ściany. Dzięki temu, że znajduje się ona pod oknem, sprzyja lekturze w czasie kąpieli. Ściany w tej części obłożono trójwymiarowymi płytkami o bladożółtym odcieniu. Mimo niewielkiej przestrzeni na dłuższej ścianie zmieścił się podwieszany sedes, model o nieprzesadnie wysuniętej muszli jest praktyczny i nie ogranicza komunikacji w łazience. Funkcję bidetu doskonale spełnia wygodna rączka prysznicowa umieszczona tuż przy toalecie (tzw. bidetta). Ściana ozdobiona została monochromatyczną graficzną tapetą. Wielkoformatowe płytki podłogowe w kamiennym odcieniu powiększają optycznie przestrzeń. Największą ozdobą pomieszczenia są jednak oryginalne lampy w formie kolorowych balonów.