Trwa ładowanie...

Mini czy klasyczna? W co ubrać okno?

Wybór rolet do mieszkania lub domu jest tylko z pozoru prostym zadaniem. W czasie poszukiwań idealnej osłony na okno czyha na Ciebie wiele pułapek, dlatego przed dokonaniem zakupu musisz zastanowić się, czego dokładnie oczekujesz. Sprawdź kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze idealnych rolet.

Mini czy klasyczna? W co ubrać okno?Źródło: e-lotari.pl
dogld1x
dogld1x

Obecnie, ze względu na sposób montażu, na rynku wyróżnić można dwa rodzaje rolet: klasyczne i mini. Roletę klasyczną przytwierdzamy bezpośrednio do ściany. Jej kurtyna osłania całą wnękę okienną i zwykle roleta tego typu ma nieco większe rozmiary, niż samo okno. Pozwala to nie tylko na szczelne osłonienie otworu okiennego, ale także na stylowe udekorowanie mieszkania. Wśród rolet klasycznych znaleźć można proste, zwijane dzięki mechanizmowi koralikowemu bądź samozwijające (np. z systemem Smartroll).

Innym sposobem na osłonienie okna jest wykorzystanie rolet typu mini. Tego typu osłony montuje się bezpośrednio na skrzydle okiennym, mocując mechanizm na stałe bądź zawieszając na ramie okna za pomocą dołączonych do zestawu haczyków. Szerokość tego typu rolety jest zwykle ściśle dopasowana do wymiarów szyby, na której jest zawieszona. Coraz częściej spotkać też można rolety zabudowane w tzw. kasecie. Choć tego typu rozwiązanie niesie za sobą korzyści funkcjonalne, nie oznacza to, że okno z roletą mini wygląda mniej estetycznie. Prawdą jest jednak, że wiele osób wybiera rolety mini ze względu na ich funkcjonalny charakter.

Bez względu na porę roku rolety okienne spełniają bardzo ważną funkcję. Czy za oknem mróz, czy gorące lato, dzięki odpowiednio dobranym osłonom możesz pozbyć się uciążliwego działania światła słonecznego. Nocą natomiast roleta pomoże Ci zachować dyskrecję, jeśli cenisz swoją prywatność. Choć zalety rolet są nie do przecenienia, aby spełniały swoje zadanie muszą być odpowiednio dobrane. Jaki rodzaj rolety wybrać – klasyczną czy mini? Na co należy zwracać uwagę, aby uniknąć rozczarowania?

Funkcja rolety

Współczesne rolety okienne nie spełniają już tylko jednej funkcji – osłaniania okna. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu zastanowić się nad jej głównym przeznaczeniem. Szukając idealnie dopasowanego egzemplarza należy zadać sobie kilka fundamentalnych pytań.

dogld1x

Ładna czy praktyczna?

Najlepiej obie zalety w jednym. Jeśli jednak bardziej zależy Ci na walorach estetycznych samej rolety, wybierz klasyczną, zakrywającą cały otwór okienny. Ładnie także na oknie prezentują się rolety rzymskie, których technika zwijania tworzy z materiału piękne fałdy. Minusem tego typu rozwiązania są ograniczenia podczas otwierania okna. W gorący, letni dzień często masz ochotę otworzyć szeroko okno i dodatkowo osłonić się przed ostrym słońcem, jednak roleta mocowana na ścianę uniemożliwia ruch skrzydła okiennego.

Roleta mini daje większe możliwości, jeśli chodzi o użytkowanie okna. Zawieszoną za pomocą haczyków roletę można łatwo zdjąć, a każde okno otworzyć tak szeroko, jak to tylko potrzebne. Jeśli nawet chcesz przytwierdzić ją do okna na stałe, nigdy nie powinna ona przeszkadzać gdy chcesz otworzyć okno na oścież. Dodatkowo zabudowana w kasecie roleta mini, dzięki prowadnicom bardzo szczelnie zamyka dopływ światła słonecznego, które nie przedostaje się do środka nawet przy krawędziach osłony. Okno z roletą mini możesz dodatkowo udekorować efektowną firaną, zasłonami i innymi ozdobami.

Montaż

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, roletę mini można zawiesić na dołączonych do zestawu haczykach. Nie potrzeba wiec żadnej ingerencji w ramę okna, stąd jeśli zależy Ci na jak najmniejszej ingerencji
w struktury ściany i okien, roleta mini będzie najlepszym rozwiązaniem. Montując roletę do ściany musisz liczyć się z koniecznością wywiercenia otworów na kołki mocujące, a nie każdy z nas lubi bawić się wiertarką.

Bądź sceptyczny

Nawet jeśli znajdziesz roletę o wymarzonym wzorze, zanim wydasz pieniądze na jej zakup poddaj
w wątpliwość jej funkcjonalność wyobrażając ją sobie na oknie w Twoim mieszkaniu lub domu. Jeśli upatrzoną roletę dyskwalifikuje któraś z wcześniej wymienionych cech po prostu nie podejmuj decyzji o jej zakupie.

dogld1x

Zawsze możesz też zamówić osłonę okienną z własnym wzorem. Korzystając np. z aplikacji Dekorator możesz zaprojektować roletę o indywidualnych wymiarach, z oryginalnym i niepowtarzalnym nadrukiem, a także dobrać do niej mechanizm odpowiadający Twoim potrzebom. Dzięki prostemu
w obsłudze narzędziu online w kilku krokach zaprojektujesz roletę, która idealnie pasować będzie do wnętrza Twojego mieszkania. Po prostu zdecyduj jakiego rodzaju roleta, klasyczna czy mini, bardziej odpowiada Twoim potrzebom, a następnie wybierz wzór, kolor, mechanizm i podaj indywidualny wymiar. Decyzja o rodzaju zakupionej rolety nigdy wcześniej nie była tak prosta.

dogld1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dogld1x