Trwa ładowanie...

Miłorząb o właściwościach leczniczych. Piękne drzewo, które możesz uprawiać w ogrodzie

Ginko biloba, czyli miłorząb dwuklapowy jest znany głównie z tego, że ma właściwości lecznicze. Roślina funkcjonuje pod drugą nazwą miłorząb japoński i nie powinna jednak kojarzyć nam się tylko z aptecznymi specyfikami. To przepiękne drzewo, które będzie się wspaniale prezentowało w każdym ogrodzie - uprawa tej rośliny nie jest trudna. Jak pielęgnować roślinę i jakie są jej właściwości lecznicze?

Share
Miłorząb o właściwościach leczniczych. Piękne drzewo, które możesz uprawiać w ogrodzieŹródło: Pixabay.com
d1dw7ut

Wygląd

Obie nazwy jednak oznaczają tę samą roślinę – drzewo, które osiąga około 30 metrów wysokości, ma stożkowatą lub cylindryczną, imponującą koronę i szarobrunatny, spękany pień. Miłorząb dwuklapowy może mieć lekko zwisające pędy, które są typowe dla odmian z grupy pendula, które także pięknie się prezentują. Jego liście ładnie się przebarwiają na żółto i utrzymują się aż do pierwszych przymrozków, więc jesienią drzewo wygląda najpiękniej, ale wrażenie robi także latem. Więcej inspiracji na zioła i rośliny lecznicze znajdziesz w tym miejscu.

Skąd taka nazwa?

Miłorząb dwuklapowy swoją nazwę zawdzięcza budowie liści. Blaszka ma wyraźnie wachlarzowaty kształt, ma także zaznaczoną klapę niewielkim wcięciem na brzegu. Odmiany mogą mieć ciemnozielony soczysty, lub czerwonawy kolor, w obu wersjach roślina stanowi ciekawą ozdobę ogrodu. Jest to roślina dwupienna, chociaż teraz można znaleźć miłorząb żeński szczepiony na pniu męskim. Kwiaty męskie to kotki, które mogą mieć nawet od 2 do 4 cm długości, co także dodaje roślinie uroku, silnie pylą późną wiosną. Kwiaty żeńskie są nagimi zalążkami, znacznie mniejszymi.

Uprawa nie jest trudna

Miłorząb dwuklapowy świetnie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Jego uprawa nie jest trudna, zwłaszcza, że roślina jest mrozoodporna w dużym stopniu, wykazuje także odporność na choroby i szkodniki. Co więcej, drzewo fantastycznie znosi zanieczyszczenie powietrza i gleby, jest nie tyle wytrzymałe, co praktycznie niezniszczalne. Obecnie uprawia się go raczej dla walorów estetycznych niż ze względu na właściwości lecznicze, jednak wyciąg z miłorzębu to jeden z ważnych składników farmakologicznych. Surowcem jest liść miłorzębu, który ma bardzo silne działanie lecznicze.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Cena i jakość sadzonek

Sadzonki tej rośliny są dostępne w bardzo wielu sklepach ogrodniczych. Jest to dość popularne drzewo, które świetnie sprawdza się w każdym ogrodzie. Jest jednak dość duże, więc zanim zaczniesz się rozglądać za drzewkiem, zdecyduj, czy możesz poświęcić mu sporą część swojego ogrodu. Najczęściej uprawia się egzemplarze męskie, ponieważ te nie wytwarzają owoców, które szybko się rozkładają i mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Czasami zdarza się, że okaz żeński jest szczepiony na pniu męskim, jednak najczęściej takie egzemplarze można spotkać na plantacjach przeznaczonych do zbierania surowca zielarskiego.

d1dw7ut

Sadzonki

Sadzonki miłorzębu są sprzedawane najczęściej w pojemnikach lub w balocie. To zdecydowanie dobra wiadomość – takie sadzonki nie zahamowują wegetacji, więc sadzenie możesz przeprowadzić w zasadzie przez cały sezon, z tym, że zalecany termin to od kwietnia do września. Sadzonki z nagim korzeniem nie powinny być kupowane, są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i mogą mieć problem z zaklimatyzowaniem się w nowym miejscu.

Cena sadzonek najczęściej wynosi kilkanaście do kilkudziesięciu złotych i nie jest zależna od rodzaju sadzonki, więc jeśli masz możliwość uniknięcia tych z nagim korzeniem, zdecyduj się na inne. Cena sadzonek w pojemnikach może być niewiele wyższa, ale za to roślina jest wsadzona do odpowiedniego podłoża, które często jest uzupełnione nawozem wieloskładnikowym, potrzebnym do zminimalizowania stresu związanego z przesadzaniem. Jeśli interesuje cię uprawa w ogrodzie, sprawdź także cennik innych roślin ogrodowych – znajdziesz go tu.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Uprawa w pigułce

Miłorząb dwuklapowy nie wymaga w zasadzie żadnej szczególnej opieki. Jego uprawa jest bardzo prosta i często sprowadza się w zasadzie do regularnego nawadniania i pilnowania, czy roślina nie ma konkurencji w postaci uporczywych chwastów. Chociaż ta roślina dość dobrze znosi suszę, znacznie lepiej będzie się rozwijał, jeśli będzie miał dostarczoną odpowiednią ilość wody. Dlatego w długie i upalne lata należy podlewać go regularnie, na przykład w czasie codziennego nawadniania ogrodu wieczorem lub wczesnym ranem.

d1dw7ut

Mróz

Młode rośliny są znacznie bardziej podatne na przemarzanie, choć zdarza się to rzadko i tylko w najcięższe zimy. Miłorząb dwuklapowy znosi spadki temperatur do -30 stopni Celsjusza, ale przez pierwsze kilka lat po posadzeniu zimny wiatr może go uszkodzić, a wtedy uprawa tego drzewka pójdzie na marne. Dlatego młode okazy należy na jesień dobrze opatulić – świetnie sprawdzają się słomiane maty, chociaż dopóki roślina jest niewysoka można zastosować także kaptury z tkaniny jutowej lub agrowłókniny.

Wikimedia Commons CC0
Źródło: Wikimedia Commons CC0

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze tej rośliny były znane już od dawna. Tak naprawdę surowcem jest liść, który od wieków był znany ze swoich właściwości antyseptycznych i uśmierzających ból. Dodatkowo wykorzystuje się nasiona rośliny, dlatego na plantacjach sadzi się wyłącznie drzewa żeńskie. Ich nasiona były składnikiem tajemniczych mikstur i zostały opisane już prawie tysiąc lat temu. To naprawdę bardzo stara roślina, a jej właściwości lecznicze są tak znane, że medycyna nigdy nie przestała z nich korzystać.

Liść nie może być pobierany z własnego podwórka. Robi się z niego wyciąg, jednak, chociaż oczywiście ma znane właściwości lecznicze, może być on przyczyną alergii i różnego rodzaju skutków ubocznych. Dlatego wszystkie specyfiki z tej rośliny muszą być standaryzowane i przebadane w laboratoriach. Obecnie liść miłorzębu na podwórku jest raczej ozdobą, chociaż odpowiednio przerobiony ma działanie lecznicze. Jednak sama herbata z suszonych liści nie ma wystarczająco dużo aktywnych składników, więc samodzielne jej przygotowanie nie ma większego sensu.

d1dw7ut

Właściwości lecznicze tej rośliny są świetnie przebadane. To jedna z tych roślin zielarskich, która cieszy się ogromnym powodzeniem i na której zostały zrobione liczne badania kliniczne. Zdecydowana większość badań potwierdza, że wyciąg z miłorzębu wpływa na usprawnienie poznawczych funkcji mózgu, jednak roślina ma szeroki wpływ także na inne dolegliwości.

Fotolia
Źródło: Fotolia
d1dw7ut
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dw7ut
d1dw7ut