Trwa ładowanie...

Mieszkanie w centrum czy dom pod miastem? Porównujemy koszty

W Polsce utarło się przekonanie, że zakup mieszkania to ogromny wydatek i zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, a budowa własnego domu to wydatek nieosiągalny dla 80 proc. społeczeństwa. Czy jednak na pewno budowa domu musi być znacznie droższa od zakupu atrakcyjnego mieszkania? Sprawdziliśmy.

Mieszkanie w centrum czy dom pod miastem? Porównujemy kosztyŹródło: Shutterstock
d17634e
d17634e
W Polsce utarło się przekonanie, że zakup mieszkania to ogromny wydatek i zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, a budowa własnego domu to wydatek nieosiągalny dla 80 proc. społeczeństwa. Czy jednak na pewno budowa domu musi być znacznie droższa od zakupu atrakcyjnego mieszkania? Sprawdziliśmy.

Czy mieszkanie jest droższe od domu?

Na tak postawione pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od przyjętych założeń, czyli przede wszystkim od metrażu i lokalizacji.

W przypadku mieszkań ceny metra kwadratowego w nowym budownictwie kształtują się na poziomie od 3-4 tys. zł w małych miejscowościach (najniższe oferty w kraju) do kilkunastu (a w przypadkach szczególnie atrakcyjnych inwestycji - kilkudziesięciu) tysięcy złotych w atrakcyjnych rejonach Warszawy i innych dużych miast. W przypadku domów podstawowym parametrem różnicującym koszty jest zakup działki oraz koszt robocizny (najniższy w woj. świętokrzyskim, najwyższy w Warszawie). Ceny materiałów budowlanych w dużych marketach są natomiast dość zbliżone na terenie całego kraju.

Za zakup 80-metrowego mieszkania w atrakcyjnym punkcie Warszawy, znajdującego się w poliżu metra, zapłacisz 8 tys. zł/m2, czyli 640 tys. zł. Do tego miejsce w garażu podziemnym, które będzie kosztować kolejne 20 tys. zł. Warto również dodać wydatki związane z formalnościami – usługa notariusza i te związane z księgami wieczystymi to wydatek kolejnych 5 tys. zł. Można więc przyjąć, że takie mieszkanie będzie kosztowało ok. 665 tys. zł.

d17634e

Przed zamieszkaniem trzeba je będzie wykończyć i wyposażyć w podstawowe meble, należy się więc liczyć z wydatkiem od 50 do 120 tys. zł, w zależności od przyjętego standardu (pomijamy mieszkania wykończone w najwyższym standardzie, gdzie koszt prac może sięgać połowy wartości lokalu). W dobrym standardzie będzie to ok. 80 tys. zł (wykończenie + wyposażenie). Tak więc łączny koszt mieszkania 80 m2 wynosi 745 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu?

Z kosztami zakupu i wykończenia mieszkania porównajmy wydatki związane z budową domu. Oczywiście warszawskie działki budowlane w dobrym punkcie komunikacyjnym są bardzo drogie (minimum 500-600 tys. za niewielką parcelę, często bliżej miliona), dlatego do porównania wykorzystamy popularne tereny na obrzeżach stolicy. Średnie ceny działek budowlanych w okolicach Pruszkowa wynoszą ok. 300-350 zł/m2, więc za taką o powierzchni 700 m2 trzeba zapłacić przynajmniej 210 tys. zł (plus 1,5 tys. zł opłat notarialnych).

Atrakcyjność tych dwóch lokalizacji różni się znacząco, ale można założyć, że dużo gorsze położenie domu zostanie zrekompensowane przez większy metraż oraz własny ogród. Do obliczeń przyjęto budowę domu parterowego bez poddasza użytkowego o łącznej powierzchni 140 m2. Koszt doprowadzenia jej do stanu surowego zamkniętego to ok. 174 tys. zł, wykończenie do stanu deweloperskiego to przynajmniej 120 tys. zł. Szczegółowy kosztorys takiego domu do stanu deweloperskiego można znaleźć* TUTAJ.*

Do tej kwoty trzeba doliczyć wykończenie i wyposażenie wnętrz pod klucz (w tym przypadku od 70 do 150 tys. zł w zależności od standardu). Przyjmując, że średni koszt wykończenia i wyposażenia domu to 110 tys. zł, łączny koszt budowy od fundamentów po podstawowe wyposażenie wyniesie niecałe 410 tys. zł.

d17634e

Osobną kwestią jest zagospodarowanie ogrodu. Wykonanie ogrodzenia, tarasu, podjazdów, ścieżek i zieleni to koszt przynajmniej 60 tys. zł. Szczegółowy kosztorys tych prac dla działki o powierzchni 700 m2 można znaleźć TUTAJ. W sumie więc za budowę domu wraz zakupem działki w podwarszawskiej miejscowości i zagospodarowaniem ogrodu zapłacisz niecałe 675 tys. zł.

Ostateczny werdykt: dom czy mieszkanie?

Z powyższych kosztorysów wynika, że dom w podwarszawskiej miejscowości jest ciekawą alternatywą dla drogich mieszkań w atrakcyjnych punktach komunikacyjnych stolicy. Przed podjęciem decyzji warto jednak szczegółowo rozważyć szczegóły inwestycji, gdyż wymaga ona dużo więcej czasu i poświęcenia niż zakup gotowego mieszkania. Dlatego warto przyjrzeć się szczegółowo kolejnym etapom budowy domu i dowiedzieć się, z jakimi obciążeniami się wiążą.

d17634e

Koszty budowy niewielkiego domu na przedmieściach mogą być często niższe niż zakup sporego mieszkania w atrakcyjnym punkcie dużego miasta. Wpływ na ostateczną cenę będą miały jednak metraż (tak mieszkania, działki, jak i domu), lokalizacja, jak również standard wykończenia.

Trzeba też mieć świadomość, że zakup domu oddalonego kilkanaście kilometrów od miasta oznacza dodatkowe wydatki związane z codziennym dojazdem do pracy, dowozem i odbiorem dzieci oraz ponadnormowym czasem spędzonym w samochodzie. Wyjście do kina, teatru, restauracji czy na większe zakupy również będzie większym wyzwaniem. Nie wystarczy przejść 300 m i wsiąść do metra, by w 20 minut dojechać do centrum. To niedogodności okolic podmiejskich, które dla wielu osób będą nie do zaakceptowania. Inni docenią jednak spokojne otoczenie, ciszę, własny ogródek, a często też sąsiedztwo lasu.

d17634e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17634e