Trwa ładowanie...
schody
21-08-2015 07:16

Mieszkanie dwupoziomowe - komfort czy udręka?

Dwa poziomy nie są już symbolem prestiżu jak kiedyś, choć nadal utrzymuje się popyt na takie mieszkania. Jakie są ich podstawowe zalety i wady? Ile za nie zapłacisz i o czym warto pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

Mieszkanie dwupoziomowe - komfort czy udręka?Źródło: Formativ. Kasia i Michał Dudko
d2m2i7n
d2m2i7n

Dwa poziomy nie są już symbolem prestiżu jak kiedyś, choć nadal utrzymuje się popyt na takie mieszkania. Jakie są ich podstawowe zalety i wady? Ile za nie zapłacisz i o czym warto pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

Zaleta dwóch poziomów to przede wszystkim wrażenie większej przestrzeni, możliwość podziału mieszkania na strefy aktywności, brak sąsiada u góry i więcej światła. Takie wnętrze można ciekawie zaaranżować - daje ono osobom mieszkającym w mieście namiastkę domu wolno stojącego, zwłaszcza jeśli do mieszkania przynależy ogródek. Czasem na górnych piętrach znajdują się tarasy. Na rynku pierwotnym deweloperzy niejednokrotnie liczą nieco taniej za metraż „góry”.

Dwa poziomy - słabe punkty

Są jednak i wady mieszkań dwupoziomowych. To, co ma być funkcjonalne, z czasem może staś się irytujące, zwłaszcza w przypadku niedużego lokalu. Jeśli na piętrze brakuje toalety, będziesz skazany na wielokrotne kursowanie góra – dół. Z czasem podróże po schodach mogą zacząć męczyć. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że część przestrzeni (przeważnie salonowej) zajmują schody, warto więc, by tego typu mieszkanie miało przynajmniej 80 mkw.

Do potencjalnych wad mieszkań dwupoziomowych należą również koszty, które przy dużym metrażu siłą rzeczy będą większe. Warto zwrócić uwagę na stan dachu. Dobra izolacja to podstawa, jeśli na górnej kondygnacji nie chcesz mieć latem piekarnika. Zimą z kolei warto zadbać o to, by całe ciepłe powietrze nie uciekało do góry. Oczywiście te mankamenty nie sprawiają, że mieszkanie dwupoziomowe z miejsca przestaje być atrakcyjne, ale warto mieć ich świadomość, by nie przeżyć później rozczarowania.

d2m2i7n

Moda na mieszkania na dwóch poziomach przyszła do nas z Zachodu. Większość takich nieruchomości ma w Polsce maksymalnie 25 lat, choć w PRL zdarzały się nawet próby (będące najczęściej samowolą budowlaną) aranżacji dwóch poziomów w wielkiej płycie. Czasem też spotyka się takie mieszkania, wykorzystujące poddasze, w kamienicach.

Ile kosztuje dwupoziomowy luksus?

Obecnie mieszkania dwupoziomowe stanowią według szacunków około 5 proc. całej oferty na rynku. Ile za nie zapłacimy? Wiele zależy oczywiście od standardu i lokalizacji, ale też od metrażu. Im większy, tym cena za metr będzie niższa. Generalnie w dużych miastach przy powierzchni około 80 mkw. należy się liczyć z wydatkiem blisko 500 tys. zł.

W Warszawie zdarzają się naprawdę preferencyjne stawki od metra, ale gdy w grę wchodzą powierzchnie znacznie powyżej 100 mkw. i raczej w peryferyjnych lokalizacjach. W takich rejonach jak Włochy, Ursus, Bielany czy Bemowo można kupić tego typu nieruchomość już za 4,5-5 tys. zł/mkw., ale przy metrażach przekraczających 120 mkw. Na Żoliborzu zdarzają się oferty po 5-6 tys. zł. Za bardzo dobre lokalizacje wielkomiejskie płaci się 7-8 tys. zł przy zrównoważnych metrażach 70-80 mkw. Ceny za luksusowe apartamenty dwupoziomowe przekraczają 20 tys. zł.

Na głównych rynkach regionalnych wysokie wyceny uzyskują mieszkania dwupoziomowe w centralnych lokalizacjach, dosyć często w wyremontowanych kamienicach. We Wrocławiu ceny takich nieruchomości sięgają nawet 7-8 tys. zł, tj. zdecydowanie powyżej średniej ofertowej wynoszącej ok. 6 tys. zł/mkw. Podobnie ma się rzecz w Krakowie, gdzie za dobrze utrzymane mieszkanie dwupoziomowe na Starym Mieście oferenci oczekują około 7,5 tys. zł/mkw. Te w nowszym budownictwie i dobrej lokalizacji często są wyceniane na powyżej 8 tys. zł.

d2m2i7n

Teresa Michniak, WGN Nieruchomości

d2m2i7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m2i7n