Trwa ładowanie...

Mieszkania na parterze są tańsze?

Czy ceny mieszkań usytuowanych na parterze zawsze są niższe w porównaniu z tymi za lokale na wyższych piętrach w budynku? Jak deweloperzy wyceniają mieszkania z ogródkami? Spytaliśmy o to kilkunastu deweloperów.

Mieszkania na parterze są tańsze?Źródło: Shutterstock
d2jp2mu
d2jp2mu
Czy ceny mieszkań usytuowanych na parterze zawsze są niższe w porównaniu z tymi za lokale na wyższych piętrach w budynku? Jak deweloperzy wyceniają mieszkania z ogródkami? Spytaliśmy o to kilkunastu deweloperów.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Nasze doświadczenia związane ze sprzedażą mieszkań na parterze nie potwierdzają reguły, że tak usytuowane lokale są tańsze. W tym kontekście znaczenie ma skala inwestycji, liczba kondygnacji i lokalizacja. W inwestycjach położonych w spokojnych dzielnicach, kameralnych, z niską zabudową, mieszkania na parterze bardzo często mają ogródek, co jest dużym atutem. Ceny takich mieszkań nie odbiegają wówczas od lokali usytuowanych wyżej. Natomiast w przypadku nieruchomości położonych bliżej centrum, w sąsiedztwie ruchu i hałasu generowanego przez miasto, nabywcy częściej interesują się mieszkaniami położonymi na wyższych kondygnacjach. W przypadku takich osiedli zdarza się, że mieszkania na parterze oferowane są w niższych cenach.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Z zasady mieszkania w ramach tej samej inwestycji mogą nieco różnić się cenami w zależności od lokalizacji w budynku. Staramy się od razu uwzględniać to w cenniku, jednak lokale na parterze nie zawsze są tymi tańszymi. Zwykle mają one ogródek, co jest wartością dodaną, i dzięki temu są często wybierane przez seniorów oraz osoby z małymi dziećmi. Generalnie takie lokale cieszą się dużym powodzeniem.

d2jp2mu

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord

Mieszkania na parterze bywają o kilka procent tańsze od tych usytuowanych na wyższych piętrach. Dziś klienci doceniają walory niskich kondygnacji, najbardziej kusząca jest perspektywa posiadania własnego ogródka, co przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi. Zakup lokum na parterze to dla wielu dobry kompromis pomiędzy miejskim życiem a posiadaniem własnego domu. W osiedlu Neptun II w podwarszawskich Ząbkach dwupokojowe mieszkanie z 35-metrowym ogrodem można nabyć za 226 tys. zł. Z kolei kawalerka na parterze z przestronną kuchnią i balkonem w osiedlu Tęczowy Las w Olsztynie kosztuje 138 tys. zł.

Lidia Fedorczuk, menedżer sprzedaży w Atlas Estates

Z zasady im niżej mieszkanie jest położone, tym jest tańsze. Z każdą kolejną kondygnacją cena spada o 2 proc. Nie inaczej wygląda sprawa z lokalami na parterze, które są rzadziej wybierane ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa, doświetlenia lub hałasu. Szczególnym atutem może się jednak okazać ogródek, podobnie jak taras na wyższych piętrach.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Mieszkania na parterze z reguły wyceniamy taniej niż te, które znajdują się na wyższych piętrach. Jednak różnica w cenie zależy już od konkretnego lokalu oraz czynników takich jak układ funkcjonalny lokalu, lokalizacja względem całego osiedla, wielkość powierzchni przynależnej w postaci ogródka, a także od tego, czy mieszkanie znajduje się od strony ulicy, czy też od dziedzińca. Na przykład w inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu ceny mieszkań na parterze zaczynają się od 7293 zł/mkw., przy czym na wyższych piętrach jest już zdecydowanie drożej. Podobnie jest w przypadku inwestycji Na Sokratesa na Bielanach, gdzie mieszkania na parterze można kupić od 6899 zł/mkw.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Cena mieszkania wynika przede wszystkim z jego powierzchni, rozkładu, ale również usytuowania na piętrze. Lokale położone na wyższych kondgnacjach przeważnie są najdroższe, gdyż znajdują się na nich bardziej reprezentacyjne mieszkania o większej powierzchni, zawierające kilkudziesięciometrowe tarasy. Klienci często wybierają lokale położone na piętrach 1-3. Z uwagi na możliwość posiadania własnego ogrodu zainteresowaniem cieszą się także mieszkania na parterze. Jednak to cena mieszkania, a nie kondygnacja jest czynnikiem, który ostatecznie wpływa na decyzję o wyborze.

d2jp2mu

Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service

Z reguły cena mieszkania znajdującego się na parterze jest nieco wyższa, jeżeli ma ono dostęp do ogródka lub wielkopowierzchniowego tarasu. Ten dodatek jest bardzo pożądany przez klientów. Jednak ceny mieszkań z ogródkiem nie są znacząco wyższe. Różnica między mieszkaniem z ogródkiem a mieszkaniem z balkonem na wyższym piętrze wynosi średnio od stu do kilkuset złotych na metr kwadratowy. Częściej o zakupie mieszkania decyduje więc zasada „kto pierwszy, ten lepszy” niż cenzus majątkowy. W warszawskiej inwestycji Przy Solipskiej 38-metrowe mieszkanie z ogródkiem na parterze kosztuje 7800 zł/mkw., zaś lokal o tej samej powierzchni na trzecim piętrze - 7700 zł/mkw.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment

Zazwyczaj mieszkania na parterze są tańsze od takich samych lokali usytuowanych na wyższych piętrach. Ceny różnią się o 100-250 zł/mkw. Wyjątkiem są lokale, które mają ogródek. Ich ceny są niewiele niższe lub podobne do cen lokali na pierwszym piętrze.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.

Mieszkania na parterze są tańsze od tych na wyższych kondygnacjach, chyba że do mieszkania przynależy bardzo duży ogródek (powyżej 40 mkw.). W drugim etapie inwestycji Apartamenty Wielicka oferujemy mieszkania z ogródkami o powierzchni nawet ok. 100 mkw. Mieszkanie z ogródkiem można kupić od 165 tys. zł.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

W każdym z etapów warszawskich projektów (Miasto Wola i Stacja Kazimierz) przygotowaliśmy kilka mieszkań usytuowanych na parterze. Jeszcze kilka lat temu nie były to najchętniej wybierane lokale, ale zauważamy wzrost zainteresowania tego typu nieruchomościami. Dzięki nowoczesnej architekturze i funkcjonalnym rozwiązaniom zniknęły najczęściej wymieniane przez nabywców mankamenty tego rodzaju mieszkań: hałas, słabe wyciszenie i obawy o bezpieczeństwo. Atutem lokali na parterze jest cena za metr kwadratowy, która niejednokrotnie jest niższa nawet o 5 proc. w porównaniu z mieszkaniami usytuowanymi na wyższych kondygnacjach.

d2jp2mu

Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki

d2jp2mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jp2mu