Mierzymy się z zabrudzeniami okien

Mimo że powoli odchodzimy od spotkań towarzyskich popularnie zwanych „domówkami” i coraz częściej organizujemy spotkania w restauracjach i klubach, nie zmienia to faktu, że dom pozostaje naszą wizytówką. Niezależnie od tego, czy charakteryzuje nas artystyczny bałagan, czy sterylny porządek, domownicy muszą liczyć się z tym, że w cotygodniowy grafik obowiązków należy wpisać prace porządkowe. Wśród tych zadań mycieokien* należy do czynności raczej okazjonalnych, o której przypominamy sobie przy okazji wiosennych porządków lub świątecznego sprzątania.*

Mierzymy się z zabrudzeniami okien
Źródło zdjęć: © Vetrex

Mycie na mokro

Niezależnie od częstotliwości mycia należy zachować pewne zasady, które spowodują, że efekt utrzyma się dłużej. Należy pamiętać, że okna – zarówno ramy, jak i szyby – najlepiej przecierać na mokro, aby nie uszkodzić ich powierzchni. Jeśli chodzi o ramy okienne, należy używać środków odpowiednich dla danego materiału. W przypadku okien PVC będą to środki delikatne, nierysujące powierzchni - takie, które nie uszkodzą zewnętrznej warstwy profili okiennych. W pierwszej kolejności czyścimy ramy okienne. Przy tej czynności nie zapominamy o dokładnym myciu i zabezpieczeniu uszczelek, które są bardzo ważnym elementem zapewniającym odpowiednią szczelność okien. Dopiero wtedy rozpoczynamy mycie szyb. Możemy skorzystać z bardzo szerokiej gamy produktów gotowych, ale świetnie sprawdzają się też domowe mieszanki, np. z wykorzystaniem octu. Niezależnie od używanych środków, po wyczyszczeniu każdy element
trzeba dokładnie zmyć wodą, a następnie dokładnie osuszyć, aby zachowały czystość na dłużej. Dodatkowo uszczelki po umyciu warto zabezpieczyć specjalnym preparatem zapewniającym im elastyczność na dłuższy czas, np. olejem do maszyn precyzyjnych.

Jakość a czystość

Duży wpływ na osiadanie zabrudzeń i utrzymanie czystości będzie miała jakość i trwałość profili PVC użytych do produkcji okien. Te o najwyższej jakości wykonane są w klasie A według PN-EN 12608. Ich ścianki zewnętrzne mają co najmniej 2,8 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych to minimum 5 mm. Profile tej klasy zapewnią trwałość produkowanych okien, a szczególnie naroży, które w przypadku produktów gorszej jakości pękają jako pierwsze. Wystąpienie pęknięć na powierzchni profilu spowoduje większe osadzanie się brudu, a dodatkowo będzie dużo trudniej go usunąć. Bardzo dobre właściwości wykazują również obecnie stosowane szyby. Ich powierzchnia jest bardziej gładka i dzięki temu zabrudzenia można szybciej i łatwiej usunąć.

Zabezpieczenie przed kurzem na dłużej

Dostępne są już specjalne środki, które zapobiegną lub opóźnią osiadanie kurzu na powierzchni szyb, niezależnie od rodzaju okien. Ich działanie polega na tym, że na powierzchni powstaje cieniutka warstwa, która powoduje mniejsze osiadanie kurzu i dodatkowo zapewnia lepsze spływanie wody po szybie, która zagarnia ze sobą to co znajduje się na jej drodze. Podobny efekt możemy uzyskać również, używając domowych metod. Dobrym sposobem na wykończenie mycia będzie przetarcie szyb letnią wodą z odrobiną gliceryny. Jeżeli taki zabieg nie uchroni ich od wszystkich zabrudzeń, to przynajmniej zmniejszy ich ilość, a także skróci czas ich usuwania. Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu ram okiennych. W przypadku tych plastikowych, należy je po prostu przetrzeć delikatnie do sucha, natomiast nie należy ich polerować, gdyż naładowanie ram PVC ładunkami elektrycznymi spowoduje efekt odwrotny – przyciąganie kurzu i brudu.

Lekkie zabrudzenia profili aluminiowych należy czyścić za pomocą letniej wody z dodatkiem nieagresywnych środków myjących gospodarstwa domowego. Przy mocniejszych zabrudzeniach można używać specjalnych płynów czyszczących polecanych przez systemodawców. W żadnym wypadku nie należy używać proszków do szorowania, drucianych szczotek, gąbek z drutami, środków czyszczenia bądź chemikaliów z agresywnymi składnikami, ponieważ oddziałują niekorzystnie na powierzchnię profili.

Rozwiązania estetyczne

Stosowane nowe materiały, z których wykonywane są okna, mają na celu poprawienie ich parametrów technicznych, ale także estetycznych.

Do zabrudzeń okien należy podejść z rozsądkiem. Niektóre będą wymagały specjalnych środków, które należy odpowiednio dobrać do materiału, z jakiego okno jest zrobione. Przede wszystkim nie należy usuwać brudu na siłę i na sucho, aby nie uszkodzić powierzchni. Wykorzystując materiały odpowiedniej jakości, zapewnimy sobie lśniące okna na dłużej.

Źródło artykułu:Vetrex
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)