Miękki jak puch. Dywan idealny do salonu i sypialni
Przy wyborze dywanu zwykle kierujemy się jego wyglądem, przyciągają nas piękne wzory i kolory, które pasują do wystroju wnętrza. Nie każdy zwraca jednak uwagę na detale, które mogą świadczyć o tym, czy dywan zachowa świeży wygląd przez długi czas.
05.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:41
Jeśli szukasz sposobu na to, by wnętrze stało się bardziej ciepłe i przytulne, odpowiednim rozwiązaniem może być miękki dywan. Doskonale dopasujesz go do salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj dywanu jest równie łatwy w czyszczeniu.
Jak poznać, czy dywan jest dobrej jakości?
Wybór odpowiedniego dywanu to niejedynie kwestia odpowiedniego wzoru, warto również sprawdzić, z jakim rodzajem tkaniny masz do czynienia, ocenić gęstość dywanu i długość włókien. Dużym wyznacznikiem będzie tu waga – im większa gęstość poszczególnych włókien, tym więcej będzie ważyć. Zwróć również uwagę na to, co znajdziesz na metce. Wyczytasz z niej między innymi to, jaka jest waga dywanu, jak należy go prać, a także to, czy tkanina jest podatna na zabrudzenia.
W salonie króluje wełna i bawełna
Najbardziej klasyczne dywany bawełniane i wełniane są jednymi z najchętniej wybieranych tkanin. Kuszą przede wszystkim swoją trwałością i sprężystością, a ponadto świetnie tłumią dźwięki. Dlatego stanowią doskonałe rozwiązanie nie tylko w salonie, ale również sypialni. Ponadto grube, mięsiste tkaniny doskonale chronią przed chłodem, dzięki czemu dodadzą wnętrzu dużo ciepła.
Syntetyk w pokoju dziecka
Wybierając dywan do pokoju dziecięcego, musisz wybrać model, który będzie przede wszystkim łatwy w czyszczeniu i stosunkowo odporny na plamy. Doskonałym wyborem będą dywany z materiałów syntetycznych, takich jak poliester. Nie wchłaniają wody, są należycie miękkie i przyjazne dla alergików. Trzeba jednak pamiętać, że dywany wykonane z tkanin syntetycznych mogą szybko się wycierać.
Wiskoza lub makatka w przedpokoju
Choć wydawać by się mogło, że umieszczanie w przedpokoju dywanu jest strzałem w stopę ze względu na trudność utrzymania tego miejsca w czystości, to dywany z wiskozy sprawdzą się w tym miejscu znakomicie. Zawdzięczają to sporej wytrzymałości i odporności na kurz. Wiskoza nie wymaga specjalnych zabiegów czyszczących – można ją prać przy pomocy zwykłego mydła – jednak przy odkurzaniu nie należy nakładać końcówki ze szczotką, może uszkodzić włókna.
Łatwe czyszczenie
Jeszcze do niedawna dywany prało się na klęczkach przy pomocy szmatki i detergentu niszczącego dłonie. Takie rozwiązanie z jednej strony pomagało wyczyścić wierzchnie zabrudzenia, z drugiej wcierało brud jeszcze głębiej, tak że włókna szybko traciły żywy kolor, a materiał stawał się nieprzyjemny w dotyku.
Teraz czyszczenie dywanów nie różni się zbyt wiele od odkurzania. Warunkiem jest posiadanie odkurzacza z funkcją prania. Model wyposażony w pojemnik na wodę z detergentem gruntownie wyczyści nawet najgłębsze warstwy dywanu, a odkurzacz odessie nadmiar wilgoci, dzięki czemu nie musisz już czekać w nieskończoność, aż dywan wyschnie.