Trwa ładowanie...
d3ynn9v

Metamorfoza w puszce. Farby ścienne, które odmienią twoje wnętrze

Farby ścienne, jako finalny etap wykończenia ścian, w znacznym stopniu determinują styl mieszkania. Tradycyjne, matowe i jednolite będą uniwersalne, a te z fakturą i połyskiem pasują do nowoczesnych wnętrz. Inspiracji jest mnóstwo — poznajcie wybrane z nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowoczesne farby nadają ścianom kolor, fakturę i połysk
Nowoczesne farby nadają ścianom kolor, fakturę i połysk (Shutterstock.com)
d3ynn9v

Nie tylko kolor – farby do zadań specjalnych

Dobrze pomalowana ściana wymaga przygotowania powierzchni, która powinna być czysta, równa i odpowiednio chłonna lub pokryta gruntem. Nie ma mowy o tym, aby trwale i ładnie pomalować ścianę np. z tłustymi plamami lub uszkodzoną, chyba że mamy odpowiednią farbę. Obecnie nawet miejsca, które są podatne na zawilgocenie, możemy dodatkowo zabezpieczyć, np. dodając do farby środek przeciw grzybicy i pleśni. Taka farba nie zlikwiduje problemu, ale może być ważnym elementem profilaktyki nawracającej pleśni lub zostać zastosowana w miejscu, gdzie często bywa wilgotno. Podobnie w przypadku drobnych uszkodzeń ścian – tu także może wystarczyć farba 2 w 1. Współczesne farby oferują znacznie więcej niż tylko kolor.

Farby dla kreatywnych

Modne tablice kredowe możemy zawiesić w dowolnym miejscu lub stworzyć całą ścianę, na której mogą powstawać rysunki, ważne napisy lub listy zakupów i spraw do załatwienia.

Farbę tablicową możemy wybrać nie tylko w czarnym kolorze – do wyboru jest szeroka gama możliwości.

Innym rodzajem farb, które sprawdzą się we wnętrzach dla kreatywnych, jest farba magnetyczna. W przeciwieństwie do kredowej, którą możemy pomalować ściany samodzielnie, tu potrzeba nieco wprawy, bo to gęsta substancja o charakterystyczne strukturze. Drobinki metalu zawarte w jej składzie pozwalają przyczepić do niej po wyschnięciu magnesy. Doskonały pomysł do pomieszczeń biurowych lub w pokoju dziecięcym. Na ścianie pomalowanej taką farbą możemy przypiąć dziecięce rysunki, kolorowe plakaty lub materiały do nauki.

Jak w pałacu – farby, które ozdobią ściany lepiej niż obrazy

Połyskliwe powierzchnie na jednej ze ścian lub w całym pomieszczeniu zapewnią nam np. farby laserunkowe, czyli półprzezroczyste lakiery i bejce, dzięki którym możemy nabłyszczyć wybrany detal, kształt lub miejsce w mieszkaniu. Ich poziom krycia powierzchni jest delikatny i subtelny. Taką farbę w połączeniu ze zwykłą, np. akrylową, można przecierać i stosować warstwowo.

Jeśli pokryjemy farbą laserunkową wyznaczony fragment, następnie pokrywamy całą ścianę zwykłą farbą. Lakier lub bejca laserunkowa ma śliską powierzchnię, przez co po przetarciu wierzchniej warstwy, ukaże nam się naturalnie wtopiony w ścianę wzór o eleganckim połysku. Efekt jest niezwykle elegancki i warto go zastosować w pokoju dziennym lub w sypialni. Innym rodzajem farb, które dodają blasku, są farby rozświetlające o różnym stopniu i kolorze połysku. Blask naszej farby może mieć barwę srebrną, złotą, miedziana lub nawet tęczową. Farby z połyskiem możemy też zastosować do mebli, które wymagają odświeżenia.

Kolor i faktura

Farby strukturalne lub specjalne wałki do nadawania ścianom faktury to także alternatywa dla gładkich ścian. Możemy wybrać farbę o strukturze metalu lub kamienia albo wałek z geometrycznym lub roślinnym wzorem.

d3ynn9v

Podziel się opinią

Share

d3ynn9v

d3ynn9v