Trwa ładowanie...
d1dwpbj
farba do mebli

Metamorfoza mebli – jaką farbę wybrać? Oto poradnik krok po kroku!

Malowanie starych mebli cieszy coraz większą popularnością. Zamiast wyrzucać i wymieniać na nowe, wolimy je odświeżyć i dać im nowy wygląd. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy oraz okazja, aby spróbować swoich sił w amatorskim majsterkowaniu. Odnawianie powierzchni starych mebli nie należy do skomplikowanych zadań, więc każdy z nas – bez względu na umiejętności czy doświadczenie – powinien sobie z nim poradzić. Wcześniej należy jednak zgłębić swoją wiedzę w tym temacie, aby móc odpowiednio przygotować powierzchnię oraz dobrać materiały czy narzędzia. Wszystkiego o samodzielnym malowaniu mebli dowiesz się z tego poradnika!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Farba do mebli pozwoli na przeprowadzenie niezwykłej metamorfozy.
Farba do mebli pozwoli na przeprowadzenie niezwykłej metamorfozy. (Materiały prasowe)
d1dwpbj

Materiał Partnera: Homebook.pl

Malowanie starych mebli – dlaczego warto?

Trend na odświeżanie zniszczonych i starych mebli nie wziął się jedynie z chęci zaoszczędzenia. Doceniliśmy ponadczasowe wzornictwo i perełki vintage, dlatego coraz chętniej odwiedzamy pchle targi i licytujemy antyki w internetowych aukcjach. Za niewielką kwotę można kupić oryginalne komody, szafki czy biurka w starym stylu, które świetnie podkreślą klimat naszego wnętrza. Wadą takiego zakupu jest konieczność renowacji – powierzchnia mebli jest bardzo często nadszarpnięta przez ząb czasu. W większości przypadków mebel wystarczy odświeżyć i przemalować na dowolny kolor. A jaką farbę dobrać do rodzaju powierzchni? Jak ją odmalować? O tym w kolejnych akapitach!

d1dwpbj

Jaką farbę do mebli wybrać? Najpopularniejsze rodzaje

Farbę do mebli dobieramy, kierując się w pierwszej kolejności rodzajem malowanej powierzchni, a w drugiej – efektem, jaki chcemy osiągnąć. W uproszczeniu:

 • meble drewniane malujemy: farbą/emalią akrylową, alkidową, bezbarwnym lakierem albo barwiącą lakierobejcą czy farbą renowacyjną (ostatni produkt nie wymaga nałożenia warstwy podkładowej i jest przeznaczony stricte do odświeżania starych powłok);
 • meble z okleiny malujemy: farbą/emalią akrylową czy alkidową;
 • meble z metalu malujemy: farbą/emalią akrylową czy alkidową;

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać:

 • błyszcząca powłokę osiągniemy: kładąc na warstwę koloru lakier lub wosk (uwaga – niektórzy producenci oferują farby z błyszczącym wykończeniem);
 • matową powłokę osiągniemy: malując farbą z efektem matu lub satyny;
 • kredową powłokę osiągniemy: aplikując specjalną farbę o kredowym wykończeniu:
 • tablicową powłokę: j.w.

Materiały i narzędzia niezbędne do malowania mebli

Co oprócz farby będzie nam potrzebne do odświeżenia starych mebli? Oto lista:

 • wałki i pędzle;
 • papier ścierny lub szlifierka;
 • benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik;
 • farba podkładowa;
 • masa szpachlowa (przydatna do uzupełniania ubytków w drewnie);
 • impregnat (jeśli drewno będzie narażone na wilgoć);
 • opcjonalnie: lakier dla błyszczącego wykończenia.

Jak przemalować stare meble z drewna? Instrukcja krok po kroku

Prace rozpoczynamy od przygotowania mebla. Wszystkie ruchome elementy (drzwiczki, uchwyty, prowadnice) rozkręcamy, starając się w miarę możliwości rozłożyć mebel na części – to w znacznym stopniu ułatwi nam równomierne pomalowanie wszystkich powierzchni.

d1dwpbj

Drewno należy później wygładzić i zmatowić za pomocą papieru ściernego bądź szlifierki. Pozwoli to również na dokładne pozbycie się starej powłoki farby. Wszystkie widoczne ubytki uzupełniamy, aplikując masę szpachlową do drewna.

Przed malowaniem powierzchnię warto dodatkowo oczyścić z tłuszczu i zabrudzeń, przemywając ją ściereczką nasączoną benzyną lub rozpuszczalnikiem.

Na suchą i oczyszczoną powierzchnię aplikujemy pierwszą warstwę farby, kierując się zaleceniami producenta. Ilość warstw należy dostosować do stopnia krycia, który chcemy osiągnąć. Uwaga! Malowanie warto przeprowadzać na świeżym powietrzu lub przy uchylonym oknie.

W momencie, kiedy wszystkie warstwy wyschną, możemy przejść do kolejnego etapu. Dla błyszczącego wykończenia możemy nałożyć warstwę lakieru. Jeśli meble będą narażone na wilgoć, warto zabezpieczyć je za pomocą impregnatu.

d1dwpbj

Gotowe! Wszystkie części pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Następnie możemy je z powrotem skręcić w całość i cieszyć się nowymi-starymi meblami.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

d1dwpbj

Podziel się opinią

Share

d1dwpbj

d1dwpbj