Trwa ładowanie...

Męskie wnętrza, czyli jak urządzić mieszkanie w męskim stylu?

Czy da się powiązać testosteron z wystrojem wnętrz? Niektórzy uważają, że tak. Nawet jeśli się z tym nie do końca zgadzamy, to zapytani o to, jak urządzić mieszkanie, by kojarzyło się z mężczyzną, na jakiejś podstawie przypiszemy mu pewne cechy. Co o tym decyduje?

Share
Męskie wnętrza, czyli jak urządzić mieszkanie w męskim stylu?Źródło: Shutterstock
d2qxel7

Czy da się powiązać testosteron z wystrojem wnętrz? Niektórzy uważają, że tak. Nawet jeśli się z tym nie do końca zgadzamy, to zapytani o to, jak urządzić mieszkanie, by kojarzyło się z mężczyzną, na jakiejś podstawie przypiszemy mu pewne cechy. Co o tym decyduje?

Mężczyzn na ogół różni od kobiet kolejność ustalania priorytetów, sposób postrzegania świata, upodobania do określonych form i kolorów. Płeć jest w pewnym sensie konstrukcją społeczną, co oznacza, że wiele cech zostało nam narzuconych w związku z podziałem na role. Mniej czy bardziej naturalnie mężczyźni (tak jak kobiety) są zatem uwarunkowani, by lepiej się czuć w określonym wystroju wnętrz. Dlatego też mieszkania urządzone przez panów, zwłaszcza mieszkających solo, już od progu zdradzają lokatora.

Jak urządzić mieszkanie: męska funkcjonalność

Ciemna kolorystyka, proste, nowoczesne meble, skórzanej kanapy, duże chromowane uchwyty, czytelna organizacja przestrzeni. Wiele elementów wystroju wnętrz charakteryzuje się męskim designem, ich nagromadzenie z kolei decyduje o męskim wystroju wnętrz jako całości. Rządy męskiej ręki sankcjonują prostota i uniwersalność.

Kluczem do stworzenia męskiego wystroju wnętrz jest dobór nowoczesnych mebli o odpowiednich formach, tj. bezsprzecznie prostych, geometrycznych i masywnych. Ciężkie i stabilne rzadko są pokryte wzorami, a jeśli już, to są to regularne i wyraziste desenie.

d2qxel7

W domach singli płci męskiej dominuje stonowany wystrój wnętrz, daleki od ekstrawagancji (przynajmniej tej zamierzonej), z nowoczesnymi meblami i sprzętami. Panowie lubią nowinki techniczne, wielu z nich to gadżeciarze. Jeśli ta tendencja przeważy, w przejrzyście zaprojektowanym wystroju wnętrz nagle może pojawić się niełatwy do obejścia i jeszcze trudniejszy do przeskoczenia stół bilardowy albo piłkarzyki będące powodem dumy właściciela i częstszych odwiedziny kolegów...

Jak urządzić mieszkanie: męskie kolory

W męskim wystroju wnętrz pastelowe kolory pojawiają się rzadko i zawsze w sąsiedztwie ciemniejszych i nasyconych barw. Zwykle są to chłodne odcienie pasujące do ciężkich, stabilnych i nowoczesnych mebli.

Przeważają zielenie, szarości, brązy, granaty. Niekiedy, w przypadku panów, którzy dokładnie przemyśleli, jak urządzić mieszkanie, silny akcent wprowadza żółć lub czerwień, zwykle w kontraście z czernią. Zdecydowane barwy dodają wystrojowi wnętrz charakteru i energii. Zastosowanie neutralnej bieli czy beżu wydobywa zwykle męski pokój z mroku.

d2qxel7

Jak urządzić mieszkanie: męskie materiały

Stal, kamień, aluminium, miedź, drewno i szkło łatwo przesiąkają męskim klimatem, zestawione z innymi niekobiecymi elementami wystroju wnętrz oraz nowoczesnymi meblami, które w swoich gabarytach nierzadko zdają się kryć dodatkowe pomieszczenia... Nie oznacza to oczywiście, że tekstylia w męskim salonie są zakazane. Wręcz przeciwnie, dzięki nim wystrój wnętrz zyskuje wiele przytulności, a surowy nieco klimat zostaje złagodzony. Nie są to jednak zwiewne firanki, usiane kwiatami kanapy czy koronkowe serwety, lecz jeansowe poduchy, grubo tkane czy imitujące zwierzęce skóry dywany albo tweedowe i sztruksowe tapicerki.

Bambusowe czy kokosowe rolety z powodzeniem zastępują – zdaniem wielu mężczyzn – wyjątkowo nieprzyjazne w obsłudze zasłony. W męski wystrój wnętrz dobrze wpisują się też kanapy i narożniki ze skóry stanowiące serce salonu, tętniące życiem w tym samym rytmie co niemały telewizor...

Jak urządzić mieszkanie: męskie detale

Niewielu panów zastanawiających się, jak urządzić mieszkanie, dochodzi do wniosku, że dekoracje są zbyteczne. Zdecydowana większość nawet o nich nie myśli... Jednym słowem: brak bibelotów to też wyróżnik. Wstęp na męskie salony mają tylko wybrane ozdoby. Zwykle wiążą się one z hobby. Mogą to być instrumenty muzyczne, trofea czy sprzęt sportowy. Do rangi dzieła sztuki potrafi urosnąć przytwierdzona do ściany, ukochana, lecz niezdatna już do użytku, złamana wpół, deska snowboardowa.

d2qxel7

Męski wystrój wnętrz jest oszczędny i na ogół symetryczny. Dobrze sprawdzają się w nim się wyraziste grafiki i zdjęcia ze starych dobrych czasów i wyjazdów z kumplami. Dwa stoliki przy łóżku w sypialni mogą zdobić identyczne lampy o prostych kloszach, w kuchni poza stojakiem na wino i sprzętami AGD raczej nie znajdziemy innych dekoracji. Jeśli nagle pojawią się tam kolorowe patery z misternie ułożonymi owocami czy porcelanowe dzbanuszki, oznacza to, że etap kawalerski ma się ku końcowi...

d2qxel7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxel7
d2qxel7