ŁazienkaMęska łazienka - wnętrze dla singla

Męska łazienka - wnętrze dla singla

Podział na męskie i damskie łazienki wydaje się sztuczny, ale nie można zaprzeczyć, że preferencje pań i panów co do wystroju tej bardzo osobistej części domu bywają odmienne. Można wskazać kilka trendów, które w łazience przeznaczonej dla mężczyzny mieszkającego samotnie z pewnością znajdą jego uznanie.

Męska łazienka - wnętrze dla singla
Źródło zdjęć: © Geberit

07.08.2015 10:18

Podział na męskie i damskie łazienki wydaje się sztuczny, ale nie można zaprzeczyć, że preferencje pań i panów co do wystroju tej bardzo osobistej części domu bywają odmienne. Można wskazać kilka trendów, które w łazience przeznaczonej dla mężczyzny mieszkającego samotnie z pewnością znajdą jego uznanie.

Rośnie grupa społeczna tzw. singli, czyli osób mieszkających w pojedynkę z wyboru lub konieczności. Ich liczbę szacuje się nawet na 5 mln. Przekłada się to na warunki życiowe tych osób, w tym ich wybory dotyczące metrażu i urządzenia mieszkania. Na rynku nieruchomości kawalerki są wybierane na drugim miejscu po mieszkaniach dwupokojowych, chociaż w niektórych miastach, na przykład w Poznaniu, są lokalami kupowanymi najchętniej.

Wnętrze dla singla, zwłaszcza płci męskiej, powinno być przede wszystkim funkcjonalne, co nie znaczy, że odbywa się to kosztem estetyki. Szeroki wybór rozmaitych materiałów i wyposażenia sprawia, że niewielkie wnętrze można urządzić ze smakiem i zapewnić w nim to, co użytkownikowi będzie najbardziej potrzebne.

Takie materiały cenią sobie mężczyźni. Za tym idzie też preferowana gama kolorystyczna – chłodne, stonowane kolory, jak niebieski, zielony, szary, grafitowy, brązowy. Według badań preferencji kolorystycznych mężczyźni wolą intensywne, ciemne barwy, które można przełamywać kontrastującymi dodatkami (na przykład ręczniki w żywym kolorze, oprawa lustra, obraz lub grafika na ścianie, kolorowe podświetlenie).

Drewno jest o tyle uniwersalne, że pasuje i do wnętrza nowoczesnego – na przykład drewniane proste półki zestawione ze ścianami wyłożonymi płytkami ceramicznymi – i do takiego o bardziej swojskim charakterze.

Zwolennicy niebanalnych rozwiązań mogą zdecydować się na wnętrze bardzo surowe i chłodne – beton, metal. Szaro-niebieska kolorystyka takiej łazienki wpisuje się w preferowaną przez mężczyzn gamę barw, a z pozoru nieprzyjazne wnętrze podkreśla męski pogląd na rolę łazienki – nie jest to sanktuarium pielęgnacji ciała, jak dla kobiety, lecz wnętrze o konkretnym przeznaczeniu.

Czy prysznic jest bardziej męski niż wanna?

Do zapracowanego, aktywnego mężczyzny bezdyskusyjnie bardziej pasuje prysznic niż wanna. Tym bardziej że współczesna oferta zabudowy prysznicowej, gwarantująca oszczędność miejsca, znakomicie sprawdzi się w łazience w męskim stylu. Przykładowo prysznice bezbrodzikowe nie zajmują wiele przestrzeni, wyglądają bardzo estetycznie i zaopatrzone są w oszczędną w formie nowoczesną baterię. Lekkie obniżenie podłogi i umieszczenie w niej odpływu zabezpieczy łazienkę przed zalaniem.

Kącik prysznicowy można oddzielić od reszty pomieszczenia ścianą z luksferów lub płytek ceramicznych. Trochę bardziej wymagające są kabiny ze szkła – wynagradzają to jednak wyglądem. Aby szkło wyglądało nieskazitelnie, musi być pokryte specjalnym impregnatem chroniącym przed osadzaniem się kamienia i resztek środków myjących oraz regularnie oczyszczane.

Źródło: Geberit

Łazienkowe triki – funkcjonalność i oryginalność

Mężczyźni doceniają nowatorskie rozwiązania, które ułatwiają życie i mają innowacyjny charakter. W łazience będzie to na przykład ciekawa aranżacja oświetlenia. Pole do popisu dają paski z diodami LED, które zapewniają dyskretne, nastrojowe podświetlenie i które można umieszczać nawet w trudno dostępnych miejscach. Takim światłem można wyeksponować półeczkę z kosmetykami, obramowanie wanny, ramę lustra itp.

Możliwość wykorzystania nowoczesnych rozwiązań daje też bateria prysznicowa – z regulacją siły i zagęszczenia strumienia wody oraz temperatury. Nowoczesne panele prysznicowe z opcją masażu wodnego i podświetleniem mogą zmienić zwykły prysznic w doznanie na miarę pobytu w spa. Nawet rzecz tak zwyczajna jak spłuczka toaletowa daje projektantom pole do popisu. Przyciski dwudzielne to już norma – łatwo zrozumieć, jak ważne pod względem ekologicznym i ekonomicznym jest oszczędzanie wody. Przyciski mogą mieć jednak różny wygląd i dodatkowe funkcje. Przykładowo Geberit Sigma oferuje przyciski spłukujące wykonane ze szlachetnej stali lub szkła, przyciski zdalne, które można umieścić w dowolnym miejscu łazienki, przyciski z pojemnikiem na kostkę toaletową, ciche przyciski itp.

Źródło: Geberit

Wreszcie same toalety – klasyczne albo o rozmaitych kształtach, podwieszane lub stojące, zwykłe i narożne – mogą dopasować się do ogólnej wizji wyglądu łazienki, a przy tym nie będą zajmowały wiele miejsca.

Współczesny mężczyzna używa wprawdzie więcej kosmetyków niż ten sprzed kilku dekad, ale mimo wszystko mniej niż kobieta. Butelka perfum, szampon i żel pod prysznic, mydło lub słoiczek kremu dodają wnętrzu osobistego charakteru i nie burzą porządku, a nawet same w sobie mogą być dekoracją. Pozostałe kosmetyki i przedmioty lepiej schować. Na schowki nadają się wszelkie wnęki, które można zabudować półkami lub szafkami z materiałów odpornych na wilgoć. Nawet w bardzo wąskim miejscu można wstawić wysoką szafkę na kosmetyki, a wolną przestrzeń, choćby nad pralką, zagospodarować prostymi półkami, na których ułożymy ręczniki. Do „męskiej” gamy kolorystycznej pasuje naturalne drewno, ale dobrze sprawdzą się też szafki z lakierowanych płyt w różnych kolorach.

Pralkę otwieraną z przodu można ukryć pod blatem łazienkowym. Warto nadmienić, że producenci AGD oferują już mniejsze gabarytowo pralki „dla singli”. Mają je w swojej ofercie choćby Bosch, Candy czy Polar. Kosz na bieliznę również można ukryć pod blatem.

Materiał partnerski powstał we współpracy z marką GEBERIT.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)