Trwa ładowanie...

Meble na mały balkon, dzięki którym zyskasz przytulny salon pod chmurką

Czy na małym balkonie można wydzielić strefę do odpoczynku lub miejsce, w którym będzie można zjeść obiad? Tak. Wystarczy dobrać odpowiednie meble i poznać kilka sztuczek, które pozwolą oszczędnie gospodarować miejscem.

Ergonomia, względy praktyczne i nutka stylu - aranżacja balkonu gotowaErgonomia, względy praktyczne i nutka stylu - aranżacja balkonu gotowaŹródło: Shutterstock
d36148t
d36148t

Posiadanie małego balkonu z jednej strony mocno ogranicza, zmusza do dokonywania wyborów, rezygnacji z realizacji pomysłów, na które po prostu nie ma miejsca. Z drugiej strony jednak mały balkon przynosi wiele korzyści. Jego aranżacja jest prostsza, bo lista pomysłów możliwych do zrealizowania jest krótsza i tańsza. Nie musisz kupować dużej ilości kwiatów, by upiększyć przestrzeń. Wystarczy już kilka doniczek z kolorowymi lub pnącymi roślinami. Nie potrzebujesz skomplikowanego oświetlenia, by stworzyć miły nastrój. Wystarczy ci lampion na świeczkę lub zewnętrzne lampki choinkowe. Możesz zapomnieć także o drogich meblach tarasowych. Na małym balkonie zmieścisz jedynie niewielki stolik z krzesłami. Wypoczynkowe zestawy za tysiące zł nie wchodzą w grę. Przypomnij sobie listę tych zalet, kiedy zdarzy ci się tęsknić za posiadaniem przestronnego tarasu.

Meble na mały balkon

Wybierając meble na mały balkon, zwróć uwagę, by były wielofunkcyjne lub umożliwiające łatwe złożenie. Świetnym pomysłem do małej przestrzeni jest stolik z tworzywa sztucznego, który może stanowić dodatkowo miejsce do przechowywania (np. poduszek, koca lub czegokolwiek, co przyda się na balkonie). W zestawie ze stolikiem są także stołki, które kiedy nie będą potrzebne, można włożyć jeden w drugi i odstawić na bok, lub schować do mieszkania. Plusem tego zestawu jest też to, że ma on ażurową konstrukcję. Dzięki temu nie przytłoczy małej przestrzeni. Na małych balkonach nie sprawdzą się masywnie wyglądające rattanowe fotele. Po pierwsze zajmą sporo miejsca, po drugie wyglądają na zbyt ciężkie. W tym wypadku najlepsze będą lekkie konstrukcje. Idealnie, jeśli można je dodatkowo łatwo i szybko złożyć, by w razie potrzeby zyskać więcej miejsca. Kolejnym przykładem takich mebli jest stolik z krzesłami, które możesz rozkładać tylko, kiedy masz ochotę zjeść na zewnątrz. Kiedy nie będziesz potrzebować tych mebli, możesz je złożyć, ustawić pod ścianą, a w zamian np. powiesić krzesło brazylijskie.

Zamiast hamaku i wygodnej sofy – krzesło brazylijskie

Krzesło brazylisjkie to supermiejsce do relaksu, które nie zajmuje dużo miejsca. To taki hamak w wersji siedzącej. Montuje się go do sufitu. W domu lub na balkonie. Ważne, żeby wybrać takie miejsce montażu, w którym nie przebiega zbrojenie. Dokładną instrukcję i niezbędne do montażu akcesoria powinny być dodane do zakupu przez producenta fotela. Procedura montażu w uproszczeniu wygląda następująco: należy zrobić wwiert w sufit wiertłem o średnicy ok. 15 mm na głębokość ok. 110 mm. Następie solidnie wkręcić w niego stalowy korek samozaciskowy i przymocować do niego karabińczyki i łańcuchy. Zwróć uwagę na dopuszczalne obciążenie wybranego przez siebie modelu i jego mocowania. Kiedy fotel nie będzie ci potrzebny, wystarczy, że odepniesz go od mocowania.

Moc koloru

Aranżując swój balkon, nie zapomnij o kolorach! Kolorowych kwiatkach (takich jak: margaretki, niezapominajki, pelargonie, surfinie, begonie), poduszkach na krzesła, pledach, czy… meblach. Tak, w sklepach można znaleźć także kolorowe meble, jak te krzesła z Duki poniżej. Będą cudownie wyglądać nawet na małym balkoniku. Tchną w niego wiosennego ducha.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36148t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d36148t