Meble, które zachwyciły świat

Meble, które zachwyciły świat

10.02.2016 17:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Meble od dawna nie były tak funkcjonalne i piękne jak obecnie. Antyki oczywiście nadal są w cenie i do tej pory stanowią inspirację dla projektantów, jednak i w ostatnim stuleciu powstawały meble, które już są historią i zyskały miano ikon designu. Oto lista 10 kultowych rozwiązań, które zachwyciły świat.

Meble od dawna nie były tak funkcjonalne i piękne jak obecnie. Antyki oczywiście nadal są w cenie i do tej pory stanowią inspirację dla projektantów, jednak i w ostatnim stuleciu powstawały meble, które już są historią i zyskały miano ikon designu. Oto lista 10 kultowych rozwiązań, które zachwyciły świat.
Listę otwiera kolekcja nosząca tę samą nazwę co słynne hiszpańskie miasto. Meble zaprojektował w 1929 roku architekt Ludwig Mies van der Rohe do Pawilonu Niemieckiego na Międzynarodową Wystawę Światową w Barcelonie. Minimalistyczne fotele ze stalowych chromowanych rurek obite świńska skórą były przeznaczone dla hiszpańskiej pary królewskiej. Pozostałym gościom służyły taborety utrzymane w podobnej stylistyce. Seria, którą uzupełniły też sofy, wzbudziła na tyle duże zainteresowanie, że przeszła do historii jako ikona wysmakowanego designu.

1 / 9

Coffee Table (1947)

Obraz
© Isamu Noguchi

Projektant Isamu Noguchi opisywał ten stolik kawowy jako swój najlepszy projekt. Jego podstawę stanowią dwa drewniane elementy, a zwieńczenie - gruby, szklany blat. Tego typu meble przypominające rzeźby pełnią we wnętrzach nie tylko funkcje praktyczną, ale też estetyczną. Są też najlepszym dowodem na to, że świat kocha prostotę.

2 / 9

Regał na książki (1952)

Obraz
© Cassina

Powstał dla Cite Internationale Universitaire w Paryżu. Do jego stworzenia Charlotte Perriand wykorzystała drewno i aluminium. Obecnie doczekał się nowej odsłony w wydaniu marki Cassina jako 526 Nuage. Meble charakteryzuje nieregularna, dynamiczna bryła i kolorowe fronty. Kryją liczne szafki i półki, stanowiąc ozdobę wielu stylowych wnętrz.

3 / 9

Lounge Chair (1955)

Obraz
© Vitra

Powszechnie rozpoznawany fotel zaprojektował równie słynny tandem świata designu: Charles i Ray Eames. Tego typu meble stanowią chlubę luksusowych gabinetów. Charakteryzuje je wysoka jakość i wykończenie materiałów. Drewno i skóra stworzyły komfortową kombinację obszernego siedziska i podnóżka. Od kilku miesięcy na rynku są dostępne nowe wersje kolorystyczne siedziska.

4 / 9

Series 7 (1955)

Obraz
© Fritz Hansen

Arne Jacobsen stworzył to wygodne krzesło na drodze eksperymentów ze sklejką. To najsłynniejszy spośród mebli tego projektanta. Nie zajmuje wiele miejsca i daje się sztaplować, stąd jego szerokie zastosowanie. Sprawdza się w biurach, poczekalniach restauracjach, szkołach czy prywatnych domach. Uniwersalny design to klucz otwierający mu liczne drzwi.

5 / 9

Tulip (1956)

Obraz
© Knoll

Stół i cztery krzesła to razem tylko pięć nóg! Tą prostą ideą Eero Saarineen zaskoczył świat designu. Każdy z mebli ma organiczną formę (przypominającą właśnie tulipana) i jest wsparty na jednej aluminiowej nodze. Czysta forma idzie tu w parze z funkcjonalnością. Właśnie to zapewniło serii Tulip sławę, co potwierdzają liczne nagrody.

6 / 9

Panton Chair (1960)

Obraz
© Vitra

Krzesło, które podjęło technologiczne wyzwanie i jest znane jako mebel wykonany z jednego kawałka tworzywa. To symbol designu nowej generacji, praktycznego i niedrogiego. Jego popartowski kształt jest uwielbiany do dziś i zdobi wiele nowoczesnych wnętrz. Dziś najczęściej sprzedawana jest matowa wersja Panton Chair z 1999 roku. Do klasycznej bieli, czerwieni i czerni dołączyły też nowe kolory.

7 / 9

Wiggle Side Chair (1972)

Obraz
© Vitra

Jego oryginalność wynika nie tyle z formy, ile z materiału. Wykonano je bowiem w całości ze sprasowanego kartonu. Architekt Frank Gehry odkrył tym samym w latach 70. tanią alternatywę dla tradycyjnych mebli. Tekturowe wyposażenie jest wbrew pozorom wytrzymałe, a ponadto pochłania fale dźwiękowe. Choć produkcja kartonowej serii trwała dekadę, od 2005 roku Wiggle Side Chair znowu jest dostępne w ofercie firmy Vitra.

8 / 9

Louis Ghost Armchair (2002)

Obraz
© Kartell

To jeden z ostatnich wielkich projektów, który stał się już ikoną designu XXI wieku. Krzesło-duch inspirowane stylem Ludwika XVI to idealne połączenie tradycji ze współczesną technologią. Zostało wykonane z przezroczystego poliwęglanu i mimo eterycznej formy jest niezwykle wytrzymałe. Meble zaprojektowane przez Philippe'a Starcka zyskały popularność ze względu na swoją uniwersalność. Niemal każdy dostrzega w nich bowiem estetyczną wartość.

9 / 9

One Chair (2004)

Obraz
© Magis

One Chair zostało zaprojektowane przez Konstantina Grcica dla włoskiej marki Magis. Kilka lat temu dołączyło do zbiorów Museum of Moder Art w Nowym Jorku, co potwierdziło jego prestiżową pozycję we współczesnym designie. Siedziska krzeseł, przypominające kosze, są montowane na klasycznych nogach z aluminium. Te najbardziej rozpoznawalne mają jednak podstawy betonowe z mechanizmem obracającym i funkcją self-returning.

designmebleprojekty wnętrz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)