Meble, które przykuwają wzrok. Niebanalne kolekcje z podświetleniem
Oryginalne, wielofunkcyjne i eleganckie — meble z oświetleniem LED to kwintesencja nowoczesnego stylu salonów, pokojów i sypialni. Światła i listwy świetnie uwydatnią elegancki zestaw porcelany, doświetlą wnętrze szafy i podkreślą komodę w ciemnym kolorze. Te wyjątkowe meble dają mnóstwo możliwości.
24.09.2019 | aktual.: 26.09.2019 11:19
Meble z podświetleniem LED — funkcjonalna elegancja
Popularność mebli połączonych z oświetleniem zaczęła się od witryn eksponujących produkty w sklepach lub w przeszklonej części kredensów. Potem meble z praktycznym podświetleniem trafiły wprost do naszych salonów. Trzeba przyznać, że elegancki zestaw porcelany lub kolorowego szkła podświetlony we wnętrzu witryny w salonie prezentuje się wyjątkowo efektownie. Meble z subtelnym, ale wyraźnym podświetleniem w niczym nie przypominają masywnej, ciężkiej meblościanki z PRL-u. Dzięki meblom z podświetleniem nasze wnętrze nabiera wizualnej lekkości, nowoczesnej elegancji i wyjątkowego charakteru.
Nie tylko do loftu…
Meble z podświetleniem LED pasują nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Praktyczne półki z lampkami mogą posłużyć do wyeksponowania rodzinnych zdjęć we wnętrzu o typowo tradycyjnym wystroju. Decydując się na taki mebel, musimy wziąć pod uwagę źródło zasilania podświetlenia. Taką komodę lub witrynę ustawimy tylko tam, gdzie będziemy mogli podłączyć oświetlenie. Warto uwzględnić to już na etapie planowania rozkładu gniazdek elektrycznych. Niestety w przeciwieństwie do tradycyjnych produktów, meble z wmontowanym oświetleniem nie dają się tak łatwo przestawiać. Ewentualne przemeblowanie będzie w tym przypadku nieco trudniejsze.
Wyeksponuj zawartość witryny — mebel, które przykuwa wzrok
Dodatkowe podświetlenie (najczęściej w postaci światełek lub listew LED-owych) to sposób na chwalenie się ich zawartością. Kształt filiżanek, pamiątek rodzinnych czy drobnych przedmiotów dekoracyjnych dzięki takiemu podświetleniu staje się wyraźniejszy, a my mamy pewność, że bliskie nam drobiazgi nie "zginą" na ciemnej półce. Szafki, półki i witryny zachowują swoją funkcję, ale rzadziej się nam nudzą — wiele mebli z podświetleniem posiada funkcję regulacji natężenia, a nawet koloru światła. W ten sposób niwelujemy kwestię monotonii wystroju wnętrza. Kolorowe światło to możliwość personalizacji naszego pokoju lub sypialni niemal codziennie – w zależności od okoliczności i nastroju.
Podkreśl nowoczesny kształt mebla
Mebel połączony z nowoczesnym oświetleniem kojarzy nam się z wystrojem nowoczesnym, ale eleganckie, modne meble z takim rozwiązaniem możemy dopasować do mieszkań lub domów w różnym stylu. Tradycyjny podział mebli i dodatków do wnętrz rozdzielał oświetlenie i meble na dwie różne kategorie. Z czasem centralnie umieszczona lampa sufitowa i lampy stołowe lub podłogowe stały się niewystarczające. W naszych wnętrzach pojawiały się dodatkowe punkty, spoty i reflektorki montowane często w zabudowie kartonowo-gipsowej. Kolejny etap rozwoju oświetlenia to połączenie go z meblami: komodami, witrynami, szafkami, półkami, a z czasem nawet z meblami tapicerowanymi.
Duża komoda dzięki podświetleniu nie prezentuje się masywnie, a w pojemnej szafie szybko znajdziemy każdy drobiazg, jeśli w odpowiednim miejscu umieszczono praktyczne światełka. Lampki i listwy LED warto docenić szczególnie tam, gdzie we wnętrzu brakuje światła dziennego oraz w przypadku dużych, ciemnych, ciężkich wizualnie mebli. Światło podkreśla np. fakturę frontów szafek i kontrastuje z ciemnymi kolorami.
Meble "2 w 1" – komody z podświetleniem
Praktyczny aspekt takich mebli to też połączenie funkcji przechowywania z doświetleniem wnętrza. Takie punkty i listwy rzadko świecą mocno. Oświetlenie tego typu jedynie zaznacza we wnętrzu rozlokowanie mebli i równocześnie nadaje mu przytulności i klimatu. Oczywiście mowa tu o delikatnym, nienasyconym i raczej ciepłym świetle, które pasuje do większości wnętrz. Wyraziste, kolorowe i jasno świecące listwy LED będą z kolei odpowiednie do mieszkań nowoczesnych i aranżacji dodających energii — np. do pokoju młodzieżowego lub apartamentu osoby młodej i prowadzącej dynamiczny tryb życia.