Trwa ładowanie...
d194791

Meble do salonu z klimatem. Stwórz wnętrze, w którym wypoczniesz

Wygodne, estetyczne i przytulne wnętrze to kojąca przestrzeń, w której przebywamy z przyjemnością. Jeśli planujemy stworzyć w domu lub mieszkaniu miejsce do wypoczynku i relaksu – wybierzmy odpowiednie meble, które pomogą nam osiągnąć ten efekt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komfortowy salon pomoże ci wypocząć
Komfortowy salon pomoże ci wypocząć (Shutterstock.com)
d194791

Wnętrze, w którym wypoczniesz – twój salon

Salon to szczególne miejsce – powinien być przyjazny i równocześnie pełen życia. Istotne dla jego atmosfery są: jego wielkość, kolorystyka ścian i podłogi, poziom hałasu dochodzącego zza okien, a także wszystko to, co go wypełnia, czyli meble i dodatki.

Jeśli zależy nam na stworzeniu domowej oazy spokoju, wybierajmy komfortowe, wygodne meble tapicerowane i eleganckie meble do przechowywania o wysublimowanym wzornictwie. Wszelkiego rodzaju krzykliwe kolory, ostre kształty, wyraziste światła i kontrasty mogą działać drażniąco. Lepiej zadziałają miękkie formy (np. wygodnego narożnika lub fotela), ciepłe, delikatne kolory, łagodne linie i dodatki dopełniające aranżację. Czasem nawet kilka poduch dekoracyjnych i niewielki dywan są w stanie "przełamać" chłodny i mało przytulny wystrój.

Funkcjonalność

d194791

Funkcjonalny i praktycznie urządzony salon to z jednej strony miejsce, gdzie spędza czas cała rodzina, a z drugiej szukamy ukojenia po całym intensywnym dniu. Punkt centralny to najczęściej wygodna kanapa oraz wygodny stolik, na którym postawimy filiżankę aromatycznej kawy lub herbaty.

Meble do przechowywania pełnią dwojaką funkcję – ukryjemy w nich rzeczy osobiste, a dodatkowo zdobią wnętrze.

Kolorystyka

Relaksująca kolorystyka to przede wszystkim naturalne lub neutralne kolory. Ich dobór jest kwestią indywidualną. Wiele osób relaksuje się w otoczeniu kolorów niezbyt ciemnych i raczej ciepłych. Wiele jest też osób, którym odpowiada neutralna kolorystyka, jak np. beże, szarości, biel i czerń. Aranżacja wnętrza w gamie szarości nie kojarzy nam się z miejscem relaksu, ale taki wystrój jest pozbawiony zbędnych bodźców wizualnych, dlatego docenią go np. osoby, które na co dzień przebywają w kolorowych, głośnych i zatoczonych miejscach. Warto umieścić w pomieszczeniu także nieco naturalnej zieleni: w postaci dodatków lub żywych roślin.

Oświetlenie, które tworzy klimat

Inspirująca porada to także... wykorzystanie światła. Zmiana koloru oświetlenia silnie wpływa na nasze samopoczucie. Łatwo to zaobserwować np. w restauracjach z klimatycznym wystrojem w ciemnych kolorach i z łagodnym oświetleniem o ciepłej barwie. W takich miejscach panuje intymna, spokojna atmosfera. Co ciekawe – wiele wnętrz, które odbieramy jako "chłodne" czy nieciekawe, zmienia swój klimat, kiedy zmieniamy żarówki na te o ciepłej barwie i mniejszym natężeniu.

d194791

W aranżacji komfortowego salonu możemy połączyć jedno z drugim i wybrać meble z podświetleniem w postaci listwy LED, biegnącej pod górnym blatem mebla i podkreślającej jego kształt. Taki zestaw mebli stworzy piękny, spójny zestaw.

Materiały, faktury i kształty

Wykorzystanie do wystroju wnętrza naturalnych materiałów to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na to, aby stało się ono miejscem bardziej przyjaznym. Bliskość natury nawet w tak prostej postaci zadziała kojąco. Jeśli meble z naturalnego drewna przekraczają nasz budżet, możemy zdecydować się na ich odpowiedniki z płyty meblowej imitującej kolorystykę i strukturę drewna. Niektóre produkty wykonane z tego rodzaju płyt do złudzenia przypominają te z prawdziwego drewna. Dzięki takim meblom niższym kosztem zaaranżujemy stylowe, piękne wnętrze.

d194791

Podziel się opinią

Share

d194791

d194791