Trwa ładowanie...
d4d5enn

Meble do kawalerki lub małego mieszkania. Sprytne sposoby na oszczędność miejsca

Los obdarzył cię małym lokum? To nie powód, by rozpaczać. Dzięki kilku sprytnym trikom możesz nawet w niewielkim mieszkaniu stworzyć piękną i bardzo funkcjonalną przestrzeń. Wystarczy odrobina samozaparcia oraz… wyobraźnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odpowiednie meble to sposób na więcej miejsca w mieszkaniu
Odpowiednie meble to sposób na więcej miejsca w mieszkaniu (Materiały prasowe)
d4d5enn

Wykorzystaj pionową przestrzeń

Kiedy myślisz o urządzeniu kawalerki, zapewne najczęściej sprawdzasz przede wszystkim ilość powierzchni dostępnej na podłodze. A tymczasem małe lokum warto postrzegać trójwymiarowo. Wiszące półki np. pomogą nam ozdobić ściany kwiatami, ale też umożliwią przechowanie nadmiaru książek, które nie mieszczą się w szafie. Miejsce bliżej sufitu zagospodarujesz również dzięki piętrowym łóżkom oraz wysokim, narożnym szafom.

d4d5enn

Podziel mieszkanie na funkcjonalne strefy

Przeciwnikiem numer jeden w twoich staraniach o zorganizowanie małego lokum będzie zawsze chaos. Spróbuj go okiełznać, dzieląc mieszkanie na strefy poświęcone konkretnym czynnościom i aspektom codziennego życia. Przestrzeń relaksu, jedzenia, pracy, zabawy oddzielisz od siebie parawanami, kurtynami lub szklaną ścianą w loftowym stylu. Dzięki temu ułatwisz sobie również cotygodniowe sprzątanie.

Kupuj meble wielofunkcyjne

d4d5enn

Na niewielkiej przestrzeni każdy element, który połączy w sobie funkcje dwóch innych, jest na wagę złota. Rozkładany fotel z opcją spania oraz łóżko wyposażone w szuflady zaoszczędzą nam trochę miejsca w strefie wypoczynku. Z kolei przestrzeń jedzenia skorzysta na rozkładanych ławach oraz stołach, które przydadzą się podczas wizyty gości. W strefie przechowywania meble z wysuwanymi półkami pozwolą schować rzeczy, których nie potrzebujesz na co dzień.

Utrzymuj porządek

Jak już wspomnieliśmy, chaos czyha na przestrzeń w mieszkaniu nieustannie. Pilnuj zawsze odkładania rzeczy na swoje miejsce, gdyż sterty ubrań oraz artykułów biurowych skutecznie utrudnia przemieszczanie się po lokum i codzienne jego użytkowanie. Jeśli masz wyraźny kłopot z utrzymaniem porządku, spróbuj zarezerwować sobie na sprzątanie np. 10-15 minut każdego dnia. Zobaczysz, że systematyczne działanie jest w tym wypadku dużo skuteczniejsze, niż doraźne wysiłki na rzecz wolnego od bałaganu lokum.

d4d5enn

Zagraj jasnymi kolorami i lustrami

Jeśli pragniesz uzyskać wrażenie przestrzennego mieszkania, wykorzystaj w tym celu kolory oraz właściwości niektórych powierzchni. Wybierz jasne barwy dla ścian oraz mebli – optycznie powiększysz wtedy kawalerkę. W tym samym celu wykorzystasz również lustra, które nawet w małym pomieszczeniu "oszukają" oko i stworzą wrażenie przestrzenności. Inną sztuczką, którą możesz wykorzystać, jest oklejenie pomieszczenia "trójwymiarową" tapetą.

d4d5enn

Baw się dobrze

Nigdy nie zapominaj, że urządzanie swojego kąta powinno przede wszystkim sprawiać ci radość. Myśl kreatywnie podczas wyboru mebli oraz akcesoriów. Może meblościanka albo wieszane półki staną się tłem dla ciekawej aranżacji tkanin albo naczyń ozdobnych? To samo tyczy się również ustawienia mebli. Raz w tygodniu albo przynajmniej w miesiącu rozejrzyj się po mieszkaniu w poszukiwaniu cennych centymetrów, które wykorzystasz w kreatywny sposób.

Małe jest piękne

d4d5enn

W lokum o niewielkim metrażu można się naprawdę dobrze urządzić. Dzięki wykorzystaniu wielofunkcyjnych mebli, podziałowi mieszkania na strefy oraz sprytnemu wykorzystaniu przestrzeni, będziesz żyć w nim jak król lub królowa. Na koniec pamiętaj o ważnej zasadzie – małe lokum oznacza zarazem małą liczbę problemów. I tego się trzymajmy!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4d5enn

d4d5enn
d4d5enn