Maszyny do szycia dla początkujących i oszczędnych. Jak wybrać najlepszą?
Maszyna do szycia jest wyposażona w mnóstwo pokręteł, akcesoriów i drobnych elementów. Nietrudno się pogubić lub stwierdzić z góry: to chyba nie dla mnie. Z drugiej strony posiadanie jedynej w swoim rodzaju, oryginalnej to kusząca perspektywa. Jaka maszyna do szycia na początek?
14.03.2018 | aktual.: 14.03.2018 11:43
Samodzielnie uszyjesz spódnicę lub obrus – maszyny do szycia dla początkujących
Domowe szycie i przeróbki krawieckie to sposób na oszczędność, bo możńa uszyć coś, co nam się podoba, ale jest zbyt dogie. Kolejna z korzyści samodzielnego uszycia obrusa lub bluzki to możliwość kreatywnego spełnienia, zrobienie czegoś samodzielnie, od podstaw lub z materiału, który nas zachwycił pięknym wzorem w modne paski lub kwiaty. Nic, tylko szyć.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie maszyny do szycia?
Popularne maszyny do szycia kusza kolorową obudową, dziesiątkami opcji i niezliczonymi akcesoriami. Przeciętny model do 400 zł ma np. 20-25 ściegów i 10 stopek, a do tego kilka pokręteł. W praktyce do szycia np. prostych, ale efektownych poszewek na poduszki, którymi ozdobimy salon, korzystamy z dwóch ściegów i podstawowej stopki. Ścieg konstrukcyjny to najprostszy rodzaj łączenia dwóch fragmentów tkaniny, którego linia przebiega prosto. Drugi niezbędny ścieg to zygzak, który zabezpieczy krawędzie połączonych tkanin przed strzępieniem. Do szycia i zabezpieczania krawędzi, czyli tzw. obrzucania, używamy prostej, podstawowej stopki. Inne rodzaje stopek będą przydatne np. przy obszywaniu dziurek na guziki, wszywaniu suwaka lub ozdobnych aplikacjach.
Proste maszyny do szycia – przyjemność i inwestycja
Najprostsze maszyny do szycia są przeznaczone do tzw. lekkich tkanin, czyli na przykład cienkiej bawełny. Te niewielkie i niedrogie maszyny są w stanie zaspokoić potrzeby osób, które uczą się szyć lub szyją raz na kilka tygodni.
Prosta maszyna do szycia to oszczędność dla całej rodziny
Proste modele maszyn pozwolą przerobić lub uszyć proste ubrania i dodatki do domu jak: ołówkowe spódnice, poszewki na poduszki i klasyczne sukienki. Do tego możemy z łatwością skrócić zasłony i za długie spodnie czy przerobić starą sukienkę maxi na mini. Takie przeróbki zajmą nie dłużej, niż pół godziny, a ty zaoszczędzisz mnóstwo czasu na zawiezienie rzeczy do krawcowej, oczekiwanie na przeróbkę lub kolejną wizytę po odbiór zlecenia.
Czego unikać przy zakupie maszyny do szycia?
Zdecydowanym minusem tanich maszyn, jest nadmiar funkcji, z których rzadko się korzysta. Fantazyjne ściegi, które są reklamowane jako np. możliwość dekoracyjnego obszycia krawędzi bluzki lub spódnicy, wymagają większej wprawy.
Niska moc maszyny do szycia może także okazać się problemem. Jeśli będziemy zszywać gruby i ciężki materiał modelem o niskiej mocy i jakości, igła może się złamać, a urządzenie odmówić posłuszeństwa.
Niektóre najtańsze maszyny do 300 zł, mają plastikowe części, które częściej się psują i szybciej zużywają. Zwróć uwagę na to, czy urządzenie jest solidnie wykonane i czy części są stabilnie przymocowane do całości. Maszyna do szycia nie powinna być zbyt lekka, bo to może świadczyć o tym, że ukryte części są z plastiku. Solidny model posłuży latami, a z czasem poziom trudności szytych ubrań i dodatków do domu będzie wzrastał a my będziemy się uczyć nowych krojów i trików krawieckich.