Masz często problem z zakręcaniem lub odkręcaniem śrub? To narzędzie Ci pomoże

Wymiana baterii, demontaż prostej konstrukcji, składanie mebli – jest wiele sytuacji, w których zakrętarka okaże się niezwykle przydatna. Warto mieć ją w swoim domu, aby nie dać się zaskoczyć mocno zakręconemu wkrętowi.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

26.01.2023 14:52

Dlaczego zakrętarka?

Na tle innych elektronarzędzi służących do mocowania i demontażu śrub, zakrętarka wyróżnia się po pierwsze pod względem swoich gabarytów. Jest dość mała, przez co łatwo da się nią sięgnąć w trudnodostępne miejsca. Jej niska waga sprawia, że dobrze nadaje się do pracy w niekomfortowych warunkach, kiedy ciężki sprzęt mógłby sprawiać nawet niebezpieczeństwo dla osoby go obsługującej. Z tego powodu po zakrętarki sięgają dekarze.

Zakrętarka świetnie sprawdza się do lżejszych prac. Ma mniejszą moc, niż na przykład wiertarko-wkrętarka, dlatego przydaje się do delikatniejszych, bardziej podatnych na uszkodzenia materiałów. Jest też lepszym wyborem dla niewprawnego amatora, gdyż duże narzędzie udarowe będzie wymagało większej precyzji, aby skutecznie wykonać nim obróbkę.

Jak rodzaj silnika wpływa na obsługę zakrętarki?

Istotą elektronarzędzia jest obniżanie wysiłku wkładanego w pracę i przyspieszanie jej w jak największym stopniu. Wybierając zakrętarkę warto mieć na uwagę ten aspekt, bo z budowy urządzenia wynika jego funkcjonalność. Myśląc o silniku, często najpierw wskazuje się na parametr mocy jako najważniejszy czynnik, mający wpływ na potencjał danego sprzętu. To jednak nie jedyny aspekt, któremu warto przyjrzeć się dokładniej.

© materiały partnera

Dużą rolę odgrywa typ silnika. W elektronarzędziach może on być szczotkowy lub bezszczotkowy, co ma znaczny wpływ na budowę całego urządzenia. Silnik szczotkowy opiera swoje działanie na wytwarzaniu ładunku elektromagnetycznego podczas zetknięcia się grafitowej szczotki i komutatora. Energia oddziałuje na magnesy, przez co motor silnika zostaje wprawiony w ruch. Cykliczne ocieranie się szczotek o inne ruchome elementy silnika powoduje ich stopniowe ścieranie, zatem trzeba liczyć się z większą eksploatacją i konieczną wymianą tego elementu co pewien czas.

Silnik bezszczotkowy jest montowany np. w zakrętarce DeWalt DCF899. Elementy wytwarzające w nim pole elektromagnetyczne to wirnik i stojan. Tu również odbiorcą ładunku jest magnes, który dzięki czujnikowi aktywuje sterownik włączający cewki napędowe. Takie rozwiązanie eliminuje ruch mechaniczny, co przynosi wiele pozytywnych konsekwencji. Mniejsza ilość energii marnuje się wytwarzając ciepło, urządzenie wyposażone w silnik bezszczotkowy staje się lżejsze i może dłużej pracować na naładowanym akumulatorze. Zmniejsza się także awaryjność zakrętarki. Niezadbanie o regularną wymianę szczotek może doprowadzić do trwałych szkód w silniku, o co nie trzeba się przejmować w modelach niewyposażonych w tę część.

© materiały partnera

Jak zakrętarka ułatwia zakręcanie i odkręcanie śrub?

Szeroko docenianym rozwiązaniem w zakrętarkach DeWalt jest samoczynne włączanie udaru. Generuje on ruch obrotowo-posuwisty, co pozwala zmniejszyć nacisk siły fizycznej użytkownika na sprzęt. Kiedy narzędzie napotyka maksymalny opór, jaki może działać na wkręt, udar załącza się automatycznie, zmieniając przy tym cykl pracy silnika z synchronicznego na skokowy. Dzięki temu problem z zakręcaniem czy odkręcaniem nawet mocno przytwierdzonych śrub staje się jedynie wspomnieniem.

Na co wpływa moment obrotowy zakrętarki?

Moment obrotowy to kolejne pojęcie związane z rodzajem silnika. Wpływa on na dynamikę pracy urządzenia i obciążenia, z jakimi może pracować. Jego wielkość ma wpływ m.in. na liczbę obrotów na minutę generowaną przez silnik. Najprostsze zakrętarki cechują się maksymalną wielkością momentu obrotowego około 50 Nm. Sprzęty marki DeWalt oferują ten parametr nawet w granicach kilkuset niutonometrów. W elektronarzędziach wysokiej klasy wartość tę można regulować, dzięki czemu sprzęt sprawdzi się zarówno do prac w trudnych, twardych materiałach, jak i w tych wymagających mniejszego nakładu energii do obróbki typu drewno.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie